Partners
Illinois+Swimming
Make+A+Splash
Speedo
The+Swimmers+Bag
Sponsors
Day 3 AG State & Pro-Series Recap

CWAC extended their lead on Day 3 of the Age Group State Championship and wrapped things up at the TYR Pro-Series Meet

TYR Pro-Series - Abbey Taute had the highest finish on the day for the Pack taking 11th in the 800 freestyle.  Tadzio Kurka finished 13th in the 100 backstroke with Jaden Olson taking 16th.  Bence Szabados finished 14th in the 100 fly and Parker Nolan finished 18th.  Szabados went on to finish 29th in the 50 freestyle.  

AG State - The 10&Under boys and girls opened the session with relay state titles in the 200 medley.  Raquel Maldonado, Alexia Brockmann, Chayse Massimino and Colleen Tracy took top honors in a new state record.  Maldonado led off with a new state record in the 50 backstroke.  The boys foursome of Kale Chow, John Spellers, Samuel Koenigsberg and Isaac Litwiller then followed suit with their own title in a new team record.  Maldonado then followed up with wins in the 10&Under girls 100 fly and 100 free with the fly being a new state record and the free a new team record.  Jessica Kurpeikis picked up two more state titles with wins in the 11-12 girls 100 free and 50 fly - both new team records and a state record in the fly.  Piper Wood Prince was state champion in the 13-14 girls 1000 free establishing a new team record.  The 11-12 Girls 400 Medley Relays finished off the night with a 1-2 punch.  Brooke Mahneke, Kayla Duran, Gabby Veliz and Jessica Kurpeikis led the 'A' to victory with Grace Chin, Brooke Whitt, Isabella Chow and Renee Tan capping a strong come back win to grab second.

Alexia Brockmann was runner up in the 10&Under girls 100 fly, Kale Chow was 3rd in the 10&Under boys 100 fly, John Spellers was state runner up in the 10&Under boys 50 breast setting a new team record, Renee Tan was runner-up in the 11-12 girls 500 free and Gabby Veliz was 3rd, Daren Rodgers was runner-up in the 13-14 boys 100 free, Brooke Mahneke was 3rd in the 11-12 girls 50 fly, Julieta Tracy was runner up in the 13-14 girls 200 fly with a new 13-14 and overall team record, Alex Mitchell took 3rd in the 13-14 girls 200 fly and 1000 free, Kayla Duran was a state runner up in the 11-12 girls 200 breast setting a new 11-12 and overall team record, the 11-12 Boys 400 medley relay team of Levi Tipton, Xavier Phillips, Jackson Heinlein-Presault and Victor Margeta finished 3rd

Top 10 Performances:

  • 10&Under Girls 'B' 200 Medley - 9th (Maggie Kurpeikis, Mariposa Arroyo, Briana Mingmuang, Morgan Haddox)
  • Colleen Tracy - 4th 10&Under Girls 100 Free
  • Chayse Massimino - 8th 10&Under Girls 200 Free & T5th 50 Back
  • Morgan Haddox - 9th 10&Under Girls 50 Breast
  • Alexia Brockmann - 4th 10&Under Girls 50 Back
  • Kale Chow - 4th 10&Under Boys 50 Back
  • Isabella Chow - 6th 11-12 Girls 100 Back & 4th 50 Fly
  • Brooke Mahneke - 7th 11-12 Girls 100 Back & 4th 100 Free
  • Levi Tipton - 4th 11-12 Boys 100 Back
  • Charlie Tracy - 8th 11-12 Boys 100 Back & 6th 500 Free
  • Maya Arroyo - 4th 13-14 Girls 100 Back
  • Alex Mitchell - 4th 13-14 Girls 200 IM
  • Madi Szymanski - 9th 13-14 Girls 200 IM & 9th 100 Free
  • Renee Tan - 6th 11-12 Girls 100 Free
  • Gabby Veliz - 8th 11-12 Girls 100 Free
  • Amelia Mariano - 9th 11-12 Girls 100 Free
  • Xavier Phillips - 5th 11-12 Boys 100 Free
  • Victor Margeta - 9th 11-12 Boys 100 Free
  • Jackson Heinlein-Preseault - 10th 11-12 Boys 100 Free & 7th 50 Fly
  • Julieta Tracy - 5th 13-14 Girls 100 Free (team record)
  • Piper Wood Prince - 10th 13-14 Girls 500 Free
  • Kayla Duran - 4th 11-12 Girls 50 Fly
  • 11-12 Boys 'B' 400 Medley Relay - 8th (Charlie Tracy, Matthew Mingmuang, Carter Tiv, Jonny Blackman)
  • 13-14 Girls 400 Medley Relay - 5th (Maya Arroyo, Fiona Connors, Julieta Tracy, Madi Szymanski)
  • 13-14 Girls 400 Medley Relay - 9th (Alex Mitchell, Audrey Wu, Genesis Munoz-Aviles, Taylor Otey)
  • 13-14 Boys 400 Medley Relay - 5th (Jakub Galaczynski, Orlando Xie, Daren Rodgers, Victor Sandoval)

Point scorers include the 10&Under Girls 'B' 200 Medley Relay (Maggie Kurpeikis, Mariposa Arroyo, Briana Mingmuang and Morgan Haddox), the 10&Under Boys 'B' 200 Medley Relay (Alistair Guth, Ivan Goncharko, Timur Argynov, Jaiden Ponce), Briana Mingmuang (100 fly), Samuel Koenigsberg (100 fly / 100 free), Isaac Litwiller (100 fly / 100 free), Jonny Blackman (100 back / 500 free), Jakub Galaczynski (100 back), Levi Tipton (500 free), Matthew Mingmuang (500 free), Josie Pankau (100 free / 50 fly), Jillian Drake (100 free), Maya Arroyo (100 free), Elise Bulman (200 fly / 1000 free), Brooke Whitt (200 breast), Madison Szymanski (1000 free), Ryann Grasser (1000 free), Victor Sandoval (1000 free), Halsted Barton (1000 free) the 11-12 Girls 'C' 400 Medley Relay (Amelia Mariano, Emile Chin, Josie Pankau, Jillian Drake)