Partners
Illinois+Swimming
Make+A+Splash
Speedo
The+Swimmers+Bag
Sponsors
Day 4 AG State

CWAC put a big exclamation point on the final day of the Age Group State Championships winning 4 of the 6 relays and taking home the men's, women's and combined team titles.

The 10&Under girls backed up their win on Saturday with another relay win in the 200 free relay on Sunday as Raquel Maldonado, Alexia Brockmann, Chayse Massimino and Colleen Tracy did the honors.  Maldonado led off with a new state record in the 50 free.  Raquel Maldonado swept her 3 events on Sunday taking title home in the 200 free (new team record), 100 IM (new team record) and 50 fly (new state record).  She won the high point award for the 10&Under girls age group.  Jessica Kurpeikis picked up two more state titles in the 11-12 girls 50 back and 50 free setting a new team records in the back.  Kayla Duran took the top spot in the 11-12 girls 50 breaststroke setting a new state record and clocking in at the 4th fastest performance of all time.  The 13-14 girls 400 free relay team of Alex Mitchell, Maya Arroyo, Madi Szymanski and Julieta Tracy broke the state record in taking the relay title. The 11-12 girls 400 free relay team of Jessica Kurpeikis, Brooke Mahneke, Renee Tan and Gabby Veliz knocked almost 5 seconds off the old state record to take the team title.  The 11-12 boys 400 free relay team of Xavier Phillips, Jackson Heinlein-Presault, Levi Tipton and Jonny Blackman capped off the meet with an awesome come from behind win to take top honors

The 10&Under boys 200 free relay of Kale Chow, Samuel Koenigsberg, John Spellers and Isaac Litwiller were state runner ups.  Kale Chow took second in the 10&Under boys 200 free and 3rd in the 100 IM.  Alexia Brockmann was 3rd in the 10&Under girls 100 breast.  John Spellers finished runner-up in the 10&Under boys 100 breast setting a new team record.  Alex Mitchell was state runner up in the 13-14 girls 500 free and finished 3rd in the 200 back setting a new team record.  Amelia Mariano finished in a second place tie in the 11-12 girls 50 free and Daren Rodgers was second in the 13-14 boys 50 free.  Kayla Duran took third in the 11-12 girls 200 fly and Levi Tipton finished 3rd in the 11-12 boys 200 fly.  The 11-12 girls 'B' 400 free relay team of Kayla Duran, Josie Pankau, Isabella Chow and Amelia Mariano finished 2nd to make it a 1-2 finish for the Pack.  The 13-14 Boys 400 free relay foursome of Daren Rodgers, Jakub Galaczynski, Joey Countryman and Victor Sandoval reached the podium with a third place finish

Top 10 Performances:

  • Chayse Massimino - 4th 10&Under Girls 200 Free & 9th 100 IM
  • Colleen Tracy - 5th 10&Under Girls 200 Free
  • Alexia Brockmann - 4th 10&Under Girls 100 IM & 7th 50 Fly
  • John Spellers - 4th 10&Under Boys 100 IM
  • Kale Chow - 5th 10&Under Boys 50 Fly
  • Isabella Chow - 4th 11-12 Girls 50 Back & 6th 50 Free
  • Brooke Mahneke - 8th 11-12 Girls 50 Back
  • Renee Tan - 7th 11-12 Girls 200 IM
  • Charlie Tracy - 8th 11-12 Boys 200 IM
  • Levi Tipton - 10th 11-12 Boys 200 IM
  • Piper Wood Prince - 4th 13-14 Girls 500 Free
  • Julieta Tracy - 8th 13-14 Girls 500 Free
  • Madison Szymanski - 10th 13-14 Girls 500 Free
  • Jackson Heinlein-Presault - 10th 11-12 Boys 100 Breast & 4th 200 Fly
  • Xavier Phillips - 6th 11-12 Boys 50 Free
  • Genesis Munoz-Aviles - 6th 13-14 Girls 50 Free
  • Gabby Veliz - 6th 11-12 Girls 200 Fly
  • Charlie Tracy - 5th 11-12 Boys 200 Fly
  • 13-14 Girls 'B' 400 Free Relay - 5th (Piper Wood Prince, Ryann Grasser, Genesis Munoz-Aviles, Taylor Otey)
  • 11-12 Girls 'C' 400 Free Relay - 8th (Grace Chin, Jillian Drake, Brooke Whitt, Gabi Walker)
  •  

Point scorers include the 10&Under girls 'B' 200 free relay (Maggie Kurpeikis, Sophia Chin, Mariposa Arroyo, Morgan Haddox), the 10&Under boys 'B' 200 free relay (Aidan Gnatt, Ivan Goncharko, Alistair Guth, Jaiden Ponce), Maggie Kurpeikis (200 free), Colleen Tracy (100 IM), Samuel Koenigsberg (50 fly), Morgan Haddox (100 breast), Grace Chin (50 back), Amelia Mariano (50 back), Piper Wood Prince (200 back), Jakub Galaczynski (200 back), Gabby Veliz (200 IM), Matthew Mingmuang (200 IM), Ryann Grasser (500 free), Victor Sandoval (500 free), Joey Countryman (500 free), Xavier Philips (50 breast), Will Trone (100 breast), Josie Pankau (50 free), Maya Arroyo (50 free), Julieta Tracy (50 free), Emily Manos (50 free), Renee Tan (200 fly), 13-14 Girls 'C' 400 free relay Sophie Xie, Emily Manos, Jasmine Morgan, Deniz Yardimci), 11-12 Girls 'D' 400 free relay (Katie Sasamoto-Kurisu, Emilie Chin, Valeria Pintor, Isabella Gronowski)