Meet Recap: SECTIONALS
While our Junior Olympic kids studs are tearing it up at the Rosebowl this weekend, I figured I better get the recap out for Sectionals from two weeks ago.
 
We were not lucky enough to miss all the rain showers down in Carlsbad, but we were able to rise above the rain, wind and cold to pull out some good and even some great swims.
 
We ended up 12th overall out of over 120 Teams and 4th in the Medium Team Division.  We made it back to finals in nearly every event, now we just have to get a little deeper.  
 
For those that don't know the cap hierarchy and asking why the different colors, here you are:
 
Black cap with red and white BC is for everyone.
Black cap with the pink BC, is for athletes that  have met the Sectional time standard.
White cap with the pink BC is for athletes that have met the Junior or Senior National time standards.
 
Awards
 
Alex Crisera  - 203 points grabbed  Women's High Point for the meet.
 
Colin le  -  Became a  "White Cap Member" earning his first two Junior National time standards (this was his second club meet since he was a 10 and under). This kid is nuts!
 
Zack Yakubik -  Became a  "White Cap Member" earning his first Junior National time standard.  His mile time earned a spot at Open Water Junior nationals.
 
Kai Bathurst  - Grabbed a couple new cuts, swimming some off events, the 200IM and the 200 Back.  He was already a white cap member.
 
Ryan Brennan - Earned a Junior National Bonus Cut in the 200 Breaststroke when he dropped 3 seconds.  Close to his white cap:)
 
Claire Murray  - Became a  "Pink Cap Member" coming down to Sectionals as a relay only swimmer, grabbed her first two Sectional cuts (one in a time trial and the other on the lead off leg of the relay). 100 and 200 Free. very proud of all these guys.
 
Recap (High Performance)
Traveling to Carlsbad with our largest group yet (even without ELA in our count). We had several first timers, some relay only swimmers who time trialed and did really well for themselves.  Way to go BCS!
 
Kai Bathurst 
200IM - 1:49.5 (-5.27)
200 Free - 1:38.1
50 Free - 21.17
100 Free - 45.01 (.17)
200 Back - 1:50.05 (-7.10)
800 Free Relay - 1:41.3
400 Free Relay - 45.3
400 Medley Relay - 48.37
 
Ryan Brennan 
100 Breast - 59.0 (-.14)
200 Breast - 2:07.44 (-2.72) Junior National Bonus Cut
400 Medley Relay - 59.2 Breast leg
TT 100 Free 49.9
TT 50 Free 23.06
 
Roger Brown 
100 Back - 52.57 (-.26)
200 Back - 1:56.3
100 Fly - 53.69 (-.61)
400 Medley Relay - 52.8 Fly
400 Free Relay - 48.3
800 Free Relay - 1:47.0
100 Free TT 49.5
 
 
Nikki Cooper 
100 Breast TT 1:11.7
50 Free TT 25.4
400 Medley Relay 1:01.2
 
Alex Crisera (203 points for high point)
50 Free - 22.73
100 Free - 49.5
200 Free - 1:48.3
200IM - 2:00.7 (-.03)
100 Back - 52.8 (-.03)
200 Back - 1:55.09
400 Medley Relay 54.1
400 Free Relay 51.3
 
 
Slate Davis 
50 Free - 22.5
100 Free - 49.01
TT 100 Breast - 1:02 (-5.2)
200 Free - 1:47.9
800 Free Relay - 1:49.2
400 Medley Relay - 48.6
400 Free Relay - 49.0
 
 
Daniel Fuentes  
400 Medley Relay 49.5
800 Free Relay 1:47.8
400 Free Relay 48.5
200 Free TT 1:47.06
100 Fly TT 53.5
 
Ema Kakazu 
50 Free - 24.4
100 Free - 51.8
200 Free - 1:56.1
200IM - 2:07.9
100 Fly - 58.1
400 Free Relay 52.2
400 Medley Relay 51.4
 
Sean Keegan  
500 Free - 4:41.3 (-3.01)
200 Free - 1:46.2 (-.13)
400IM - 4:16.1
200IM - 1:57.8 (-.5)
200 Back - 1:56.1
800 Free Relay 1:46.2
400 Free Relay 49.1
 
 
Emma Koehler 
100 Breast - 106.5 (-.04)
200 Breast - 2:26.1 (-.41)
400IM - 4:37.3 (-3.90)
400 Medley Relay 1:08.3 Breast leg
400 Free Relay 54.9
TT 200 IM 2:09 (-5.1)
 
Colin le  
50 Free - 21.3
100 Free - 49.2
100 Back - 50.45 (-1.32)Junior National Cut
TT 100 Fly 51.17
800 Free Relay 1:46.7
400 Free Relay 47.5
 
Ike Shirakata 
100 Breast - 55.8 (-.10)
200 Breast - 2:01.7 (-.10)
200IM - 1:50.6
400IM - 3:57.6 (-.52)
100 Fly - 50.17 (-.32)
400 Med Relay 55.79 Breast leg.
800 Free Relay 1:42.8
400 Free Relay 46.4
 
Ethan Smith 
50 Free - 22.2
100 Free - 49.9
100 Fly TT - Can't find the time
 
Zack Yakubik 
1650 Free - 16:13 (-57.8) Jr National Standard for Open Water 5K
500 Free - 4:40.9 (-5.3)
200 Free - 1:46.5
200 Back - 1:54.2 (-.33)
400IM - 4:18.07
800 Free Relay 1:45.2
400 Free Relay 50.9
 
Tyler Yeomans 
100 Back - 53.2 (-.20)
200 Back - 1:57.9
Medley Relay - 53.5
100 Free - 51.1
 
Recap (Senior 5) 
All seven Senior 5 athletes were racing at their first ever Sectionals meet and they were able to pop off some very fast swims despite some first meet jitters.  Special shout out to  Claire Murray  , who earned her first individual Sectionals cuts at this meet with an outstanding leadoff leg on the 800 Free Relay and with her 100 Free time trial (TT)! 

Macie Campbell 
100 Fly - 151st 1:00.07 (-0.60) 
100 Free - 164th 54.33 
400 Medley Relay - 46th (Free split 55.05) 
800 Free Relay - 35th (split 1:58.00) 
400 Free Relay - 16th (split 53.96) 
TT 200 Free - 1:58.52 

Brad Diaz 
200 Fly - 71st 2:01.66 
400 IM - 92nd 4:30.57 
TT 50 Free - 23.92 (-0.18) 
TT 100 Fly - 56.09 (-1.11) 

Kennedy French 
100 Fly - 120th 59.13 
200 Fly - 60th 2:08.91 
200 Free - 164th 2:01.19 
50 Free - 140th 25.01 
100 Free - 216th 55.57 
400 Medley Relay - 19th (Fly split 58.73) 
800 Free Relay - 35th (split 1:58.92) 
400 Free Relay - 45th (split 55.32) 

Claire Murray 
800 Free Relay - 35th (leadoff 1:55.80)  ...new Sectionals time! 
400 Free Relay - 16th (split 53.14) 
TT 100 Fly - 59.59 (-0.43) 
TT 100 Free - 53.12 (-1.18)  ...new Sectionals time! 

Yuri Onimura 
400 Free Relay - 45th (leadoff 55.93) 

Sarah Quayle 
400 Medley Relay 46th (Fly split 59.70) 
TT 100 Fly - 1:00.20 (-0.82) 

Sierra Suelzle 
200 IM - 118th 2:11.87 (-0.79) 
200 Breast - 85th 2:27.32  ...100 Breast split (1:10.25) was a best time! 
400 Medley Relay - 46th (Breast split 1:09.85) 
800 Free Relay - 35th (split 2:00.02) 
400 Free Relay - 45th (split 55.51) 
TT 100 Back - 1:02.36 
TT 400 IM - 4:45.43
 
Congratulations BCS!  You guys did a fantastic job and we are proud of you.