Background-image
29 Medals on Day 2 of Grinter Walton!

 

BAC had another great day of racing at the Grinter Walton Long Course Team Showdown, winning and incredible 29 Medals! BAC had great swims from all groups – Preps, Squad 1, Squad 2, Squad 3, AGD and Senior. See below for all of our top 8 finishes.

 

400IM

Emily Smith - 2nd 13-14 Girls

Joshua McDougall - 7th 13-14 Boys

Camryn Payne - 1st 15O Girls

Niamh Kukla - 3rd 11-12 Girls

Abigail Fellinger - 4th 11-12 Girls

Anna Myers - 5th 11-12 Girls

Daria Ciochon - 7th 11-12 Girls

Hunter Payne - 1st 11-12 Boys

Austin Godwaldt - 2nd 11-12 Boys

Seth Duchene - 3rd 11-12 Boys

 

100Breast

Brynn Scheffel - 1st 10U Girls

Lauryn Phillips - 3rd 10U Girls

Caleb Lubbers - 8th 10U Boys

Madelyne Gruenwald - 4th 11-12 Girls

Jack Tran - 6th 11-12 Boys

Ashley Villamere - 2nd 13-14 Girls

Ashley Blasdell - 4th 13-14 Girls

Gabrielle Eivers - 4th 15O Girls

Mia Pelletier - 5th 15O Girls

Carter Scheffel - 6th 13-14 Boys

Lei Wu - 3rd 15O Boys

Alfonso Faria Espinoza - 8th 15O Boys

 

200Free

Brynn Scheffel - 3rd 10U Girls

Scarlett White - 8th 10U Girls

Maksim Pokorski – 8th 10U Girls

Hunter Payne - 3rd 11-12 Boys

Alanna Casasanta - 1st 13-14 Girls

Gabby Casasanta - 2nd 13-14 Girls

Abby Forster - 3rd 13-14 Girls

Emily Smith - 4th 13-14 Girls

Natalie Atkins - 6th 13-14 Girls

Emma Cabral - 1st 15O Girls

Camryn Payne - 2nd 15O Girls

Ellie Bolton - 4th 15O Girls

Maxwell Dobie - 1st 15O Boys

Tristan Berridge - 2nd 15O Boys

Lei Wu - 6th 15O Boys

 

50Back

Lauryn Phillips - 2nd 10U Girls

Lily Ouellette - 5th 10U Girls

Jasleen Panchi - 7th 10U Girls

Katelynn Thistle - 8th 10U Girls

Luke Phillips - 4th 10U Boys

Dustin Hobbs - 5th 10U Boys

Quin Ruprai - 6th 10U Boys

Oliver Kings - 8th 10U Boys

 

100Back

Brendan Gibson - 7th 11-12 Boys

Alanna Casasanta - 1st 13-14 Girls

Ashley Villamere - 4th 13-14 Girls

Abby Forster - 6th 13-14 Girls

Lexi McLean - 7th 13-14 Girls

Carter Scheffel - 4th 13-14 Boys

Alfonso Faria Espinoza - 3rd 15O Boys

 

50Fly

Lauryn Phillips - 4th 10U Girls

Brynn Scheffel - 6th 10U Girls

 

200Fly

Madelyne Gruenwald - 5th 11-12 Girls

Jack Tran - 3rd 11-12 Boys

Emily Smith - 2nd 13-14 Girls

Fiona Liao - 7th 13-14 Girls

Tristan Berridge - 1st 15O Boys

 

50Free

Gabby Casasanta - 1st 13-14 Girls

Alanna Casasanta - 2nd 13-14 Girls

Abby Forster - 4th 13-14 Girls

Emma Cabral - 1st 15O Girls

Mia Pelletier - 3rd 15O Girls

Carter Scheffel - 6th 13-14 Boys

Max Dobie - 4th 15O Boys

Lei Wu - 5th 15O Boys

Alfonso Faria Espinoza - 7th 15O Boys

 

Action Resumes Tomorrow morning at 8:30am

 

GO BAC!!!!!