Partners
SPEEDO
Swimville+USA
Southwest+Ohio+Y+Swim+League
Springfield+YMCA
YMCA+National+Swimming
USA+Swimming
2018-19 SPYNATION Awards Celebration

SPY'S 2018-19 Season's Award & Team Celebration Banquet

Each Swimmer received a awesome Red SPYNATION Water Bottle for participation. If your swimmer did not receive their bottle and/or awards plus ribbons from this past season, you may pick up at SPY Team room during team practice times

2018-19 Coaching Staff: John Bishop, Mickey McNeil, Jen Beatty, Morgan Seifert, Jenna Snyder, Sam Botts, and Trevor Keriazes. Courstney Speakman helped during Holiday practices while she was home. Strength & Conditioning Coach Dale Boston

Quick Season Recap: 

SPY Wins NEW Lanelines from TYR SPORTS Instagram contest

7th Annual SPY & Alumni Golf Outing: Great Fun and Huge Support; purchase additional touch pads, another digital pace clock, and team & Championship Swim Caps

SPY Invitational, Dec. 2018 was another Class Act with great support from Family, Friends, and Alumni; Great Goal Cards written by kids

Holiday12 & UnderPartyraised money donated to our area’s Special Olympic Athletes in their pursuit to achieve their goals. Thank You for Caring

Holiday 13 & OlderParty raised money donated to our Y’s Care to Share helping local families. Thank You for Caring

20thAnnual Swim in the New Year on Dec. 31st: 2019 yards

FUNNESTSPORT Event to kick off our Championship Meets

SPY WINS the North “A” Championshipheld at Trotwood-Madison High School with 5775.5 points out of 11 YMCA teams with 96 swimmers

  • Finals: Spy place 2nd  out of 13 teams with 2495 points

SPY places 5th at League’s “AA” Championshipheld at Miami University out of 20 YMCA Teams with 2770.5 points with 78 SPY Swimmers

SPY places 15th Overall at Great Lakes Zone Championship scored 472 points with over 90 teams from Ohio, Michigan, Indiana, Kentucky, & West Virginia at the Ohio State University; 32 SPY Kids

SPY had 11 kids participated and 2 swimmers qualifiying for Finals at YMCA’s Short Course National Championshipin Greensboro, NC

heartSpecial So-Longs & Forever SPYNATION:

  • heartCoach Sam:  He is graduating in May from Wittenberg University and seeking employment elsewhre
  • heartCoach Dale: He has taken a position in his field of strength and conditioning in Columbus, Ohio

 

SHOUT OUT to our SPYNATION SENIORS:

  • Macy Arn- Benjamin Logan High School
  • Kirsten Beals- Catholic Central High School
  • Katie Castaneda- Troy High School
  • Victoria Jacobs- Tippecanoe Hgh School
  • Liv Leslie- Shawnee High School
  • Michelle Murray-Tecumseh High School
  • Katie Robinson-Troy High School

heartHIGHLIGHT VIDEOS composed by SPY Parent Nikki Turner

Click onto link to view the video

12 & Under> https://www.youtube.com/watch?v=EuAL2e5afYI

13 & Older> https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=0CR8njDrh74

6 year olds and younger MIXED Age Group
Most Outstanding Swimmer Award: Joey Brumfield
Most Improved Swimmer Award: Olympia Derr
Most Dedicated Swimmer Award: Marley Milam
Coaches  Award: Aubrey Lee

7 and 8 year olds GIRLS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Madi Lee
Most Improved Swimmer Award: Ali Frank
Most Dedicated Award: Ivee Rastatter
Coaches Award: Elizabeth Hill

7 and 8 year olds BOYS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Ian Conkel
Most Improved Swimmer Award: Will Howard and Ethan Keyes
Most Dedicated Award: Sam Collins
Coaches Award: Finnigan Wilson

9 and 10 year olds GIRLS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Tattiannah Bernier
Most Improved Swimmer Award: Eliza Shuping and Emmie Scribben
Most Dedicated Award: Laina Lambert
Coaches Award: Avery Young and Bella Narcellles

9 and 10 year olds BOYS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Brennan Shaffer
Most Improved Swimmer Award: Will Rastatter
Most Dedicated Award: Evan Spence

11 and 12 year olds GIRLS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Maeve McMaken
Most Improved Swimmer Award: Josie Wilson and Cali Jones
Most Dedicated Award: Alyssa Shaffer
Coaches Award: Emily Tropp and Penelope Derr

11 and 12 year olds BOYS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Jarrett Payne
Most Improved Swimmer Award: Matthew Wiles
Coaches Award: Caleb Griffy

13 and 14 year olds GIRLS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Naomi Maggard
Most Improved Swimmer Award: Madison Little
Most Dedicated Award: Claire Yontz
Coaches Award: Avery Guenther

13 and 14 year olds BOYS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Evan Blazer and Dylan Day
Most Improved Swimmer Award: Zach Weaver
Most Dedicated Award: Chase Fyffe
Coaches Award: Seth Thomas

15-18 year olds GIRLS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Rylie Turner
Most Improved Swimmer Award: Katie Castaneda, Annie Richters, Josie Wise
Most Dedicated Award: Julia Anderson
Coaches Award: Gwynn Thomas and Gracie Glaser

15-18 year olds BOYS Age Group 
Most Outstanding Swimmer Award: Christian Narcellles 
Most Improved Swimmer Award: Lucas Davis and Cody Lough
Most Dedicated Award: Carter Mayhan
Coaches Award: Jaden Humphrey

Rookie of the Year/Larry Figgins Award for 12 & under Swimmers

heartAliana Griffith

Rookie of the Year/Larry Figgins Award for 13 & older Swimmers

heart Taylor Dietz

heart Dane Klosterman

SPY Award- Highest Team Honor & Recognition

smileyJarrett Payne smileyCalvin Wise smileyReese Turner

yesTeam SCY Records set in 2018-19 Season

11-12 Age Groups

Jarrett Payne

  • 50 Free 22.09 3/17/19
  • 100 Free 48.16 3/10/19
  • 200 Free 1:46.22 3/17/19
  • 500 Free 4:49.95 3/8/19
  • 1000 Free 10:55.50 10/28/18
  • 50 Fly 23.49 3/17/19
  • 100 Fly 52.79 3/9/19
  • 50 Back 25.08 3/9/19
  • 100 Back 53.64 12/9/18
  • 50 Breast 30.11 2/26/19
  • 100 Breast 1:02.42 3/16/19
  • 100 IM 54.66 3/16/19
  • 200 IM 1:59.01 3/15/19

MIXED Age Group 200 Medley Relay 2:03.19 12/1/19

  • Bk: Maeve McMaken, Br: Emily Tropp, Fly: Jarrett Payne, Fr: Caleb Griffy

13-14 Age Groups

Boys 200 Free Relay 1:34.69 3/16/19

  • Evan Blazer, Dylan Day, Nolan Rickett, Seth Thomas

MIXED 200 Medley Relay 1:58.51 12/1/19

  • Bk: Evan Blazer, Br: Naomi Maggard, Fly: Taylor Dietz, Fr: Seth Thomas

15-18 Age Groups

Calvin Wise

  • 200 IM 1:53

MIXED 200 Medley Relay 1:50.25 12/1/19

  • Bk: Christian Narcelles, Br:Addie Engel, Fly: Jaden Humphrey, Fr: Reese Turner

Senior Group

MIXED 200 Medley Relay 1:40.63

  • Bk: Jarrett Payne, Br: Bridget Engel, Fly:Calvin Wise, Fr: Reese Turner

smileySouthwest Ohio Y Swim League SCY Records set in 2018-19 Season

11-12 Age Group

  • Jarrett Payne 11-12 Boys>  50 Free, 100 Free, 200 Free, 500 Free, 50 Fly, 100 Fly, 50 Back, 100 Back, 100 Breast, 100 IM, 200IM

smiley OHIO Swimming SCY Records set in 2018-19 Season

  • Jarrett Payne 11-12 Boys>  50 Free, 100 Free, 200 Free, 500 Free, 50 Fly, 100 Fly, 50 Back, 100 Back, 100 IM, 200IM, 400 IM

smiley YMCA National Age Group Records set in 2018-19 Season

  • Jarrett Payne 11-12 Boys> 50 Free, 100 Free, 50 Back, 100 Back, 50 Fly, 100 Fly, 200IM

 USA SWIMMING National Ranking Recognition

Congratulations to Jarrett Payne for being recognized at Ohio Swimming LSC Annual Awards Banquet on Sunday, May 5th for his USA swimming Top 10 National Ranking in 11-12 boys  for 12 events during the 2018-19 Short Course Season

His Top #1 Event Rankings were 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Fly, 100 Fly

His other yard events ranked Top 10:

  • 2nd place Ranking> 100 Back, 100IM, 200IM, 400IM
  • 3rd place Ranking> 50 Back
  • 4th place Ranking>500 Free, !00 Breast, 

heart USA SWIMMING NATIONAL AGE GROUP RECORD Recognition:Jarrett set New Record in 50yard Fly at Great Lakes Y Zone Championship on March 17, 2019. Now, he is the FASTEST EVER in USA Swimming History with a time 23.49

  • Jarrett is also ranked in TOP 10 Fastest Ever in the USA Swimming History for 11-12 Boys  SCY events
    • 2nd place ranking: 400IM
    • ​4th place ranking: 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100Fly,100IM
    • 5th place ranking: 50 Back
    • 9th place ranking: 200IM

Jose Cerde Memorial Scholarship Recipient:  Macy Arn

She was being recognized as one of three Scholarship recipients at Ohio Swimming LSC Annual Awards Banquet on Sunday, May 5th. The selecttion was evaluated on Personal Essay, Participation on Swim team, Ohio Swimming LSC, and aquatic community; Citizenship & Community Service, and High School GPA.

USA SWIMMING's Certificate of Achievement for the IMXtreme

 2018-19 SCY For age 9-10> 200 Free, 100 Back, 100 breast, 100 Fly, 200 IM

  • Emily Bennett, Lola Derr

2018-19 SCY For age 11 & 12> 500 Free, 100 back, 100 Breast, 100 Fly, 200 IM

  • Jarrett Payne

2018 LCM for age 10> 200 Free, 100 back, 100 breast, 100 Fly, 200IM

  • Penelope Derr

2018 LCM for age 11> 400 Free, 100 back, 100 breast, 100 Fly, 200IM

  • Jarrett Payne, Mckenzie Biggs

USA SWIMMING's Certificate of Achievement for the IMReady

2018-19 SCY For age 9> 100 Free, 50 Back, 50 breast, 50 Fly, 100 IM

  • Lola Derr

2018-19 SCY For age 10> 200 Free, 50 Back, 50 breast, 50 Fly, 100 IM

  • Penelope Derr, Tattiannah Bernier, Emily Bennett

  2018-19 SCY For age 11 & 12> 200 Free, 50 Back, 50 breast, 50 Fly, 100 IM

  • Jarrett Payne, Tattiannah Bernier, Penelope Derr

  2018-19 SCY For age 13 & Older> 200 Free, 100 Back, 100 breast, 100 Fly, 200 IM

  • Evan Blazer, Lucas Davis, Chase Fyffe, Gracie Glaser, Naomi Maggard, Christian Narcelles, Kat Oen, Savannah Phipps