Sponsors
City+of+Saskatoon
Brainsport
Tourism+Saskatoon
Minolta
AXON
2019 Lasers Invitational Goldfins Post-Meet Report

Goldfins Provincial Teams Continue to Grow in Numbers

 

Goldfins results are in from the 2019 Lasers Invitational Swim Meet, May 3 – 4, 2019, Saskatoon, SK.  The Goldfins Swim Club was large in number and large in spirit racing at the Shaw Centre.  The Goldfins swimmers posted over 100 new Saskatchewan Qualifying Times.

 

This past weekend, the Goldfins added a number of swimmers to their Junior and Senior Provincial Teams.  Congratulations to our newest Junior Provincial Team Members: Makenna Byers, Landon Kennedy, Olivia Archer, Jacob Cameron, Isaac Louie, Miya McClelland, Justin Cole, Katherine Gebhardt, Oliver Genest, Claire Huber, Joseph Shao, Yucheng Tang, Kian Wu, Ada DeLathouwer, Tatum Felton, Tori Strydom, and Madeline Thoen.  Congratulations to our newest Senior Provincial Team Members: Mateya Olszynski, Rhett Smith, Bryce Tierney, and Cienna Wilde.

 

Congratulations to Adam Foster, Landon Kennedy and Makenna Byers who have graduated from the Swim Saskatchewan Novice Graduation Program.

 

Saskatchewan AA Long Course Qualifying Times:

Sami Benning                       50 Freestyle & 50 Backstroke

Jayden Bilous                       1500 Freestyle

Katelyn Carleton                   50 Freestyle & 100 Breaststroke

Katherine Chang                   50 Fly

Alyssa Clark                           200 IM

Kylie Flynn                             800 Freestyle

Holden Lees                          50 & 100 Breaststroke, 50 Freestyle, 200 IM

Isabel Magus                         800 Freestyle & 100 Fly

Milayna Mildenberger          800 Freestyle

Molly Mulligan                      800 Freestyle

Andrew Nghiem                   100 Fly

Mateya Olszynski                  50 Freestyle

Brook Reiber                         400 Freestyle

Neve Ryan                             100 Fly

Rhett Smith                           50 Backstroke & 50 Fly

Bryce Tierney                         50 Backstroke

Cienna Wilde                         50 Freestyle, 50 Fly, & 50 Backstroke

Daya Wilde                            50 Breaststroke & 400 Freestyle

Tony Zhang                           50 Backstroke

 

Saskatchewan A Long Course Qualifying Times:

Lauren Anderson                  100 & 800 Freestyle

Olivia Archer                          50 Freestyle

Sami Benning                        800 Freestyle & 100 Fly

Kate Broten                            50 Backstroke

Kai Burke                                800 Freestyle

Jacob Cameron                     50 Freestyle

Katelyn Carleton                   800 Freestyle

Lauren Chang                        800 Freestyle

Alyssa Clark                           50 Back

Justin Cole                             50 Freestyle

Cassidy Darling                     100 Breaststroke & 100 Freestyle

Ada DeLathouwer                 50 & 800 Freestyle

Keiran Dyck                           50 & 1500 Freestyle, 200 IM

Laura Dyck                             400 Freestyle

Natalie Earl                            50 Breaststroke

Tatum Felton                         50 & 200 Backstroke

Abby Gebhardt                      50 Freestyle

Katherine Gebhardt              50 & 100 Breaststroke

Ian Genest                              50, 400 & 1500 Freestyle

Oliver Genest                         50 Backstroke

Jane Gurney                          400 & 800 Freestyle

Scott Heinbigner                   50 Backstroke

Claire Huber                          50 Freestyle

Holden Lees                          1500 Freestyle

Jordyn Litvenenko                800 Freestyle

Isaac Louie                             50 Freestyle

Jacey Lutze                            800 Freestyle & 50 Backstroke

Sophia Magus                       50 Backstroke

Miya McClelland                    50 Freestyle

Emma Melnyk                        100 Breaststroke

Rebeka Mourre                     50 Backstroke

Obi Nguyen                           50 Breaststroke

Ava Norman                          400 Freestyle

Mateya Olszynski                  800 Freestyle

Alyssa Park                            50 Backstroke

Kate Reiber                            50 & 800 Freestyle

Neve Ryan                             50 Breaststroke

Marina Saric                           100 & 200 Freestyle, 50 Fly

Trinity Schmidt                      50 Backstroke

Joseph Shao                          50 Freestyle

Rhett Smith                           200 Fly

Tori Strydom                         50. 100 & 400 Freestyle, 50 Fly

Yucheng Tang                       50 Freestyle

Adrianne Tanjusay                50 Fly

Madeline Thoen                    50 Freestyle

Bryce Tierney                         50 & 1500 Freestyle

Cienna Wilde                         800 Freestyle & 100 Fly

Kian Wu                                 50 Freestyle

Kevin Zhang                          200 Fly

 

Swim Saskatchewan Novice Graduation Qualifying Time Standards:

Eabha Anderson                    200 Freestyle

Makenna Byers                      100 IM & 200 Freestyle

Adam Foster                          200 Freestyle

Landon Kennedy                   100 IM & 200 Freestyle

 

42 Goldfins posted 100% Personal Best Times:

Olivia Archer, Sami Benning, Makenna Byers, Katelyn Carleton, Lauren Chang, Avery Chapman, Connor Clark, Akira Cole, Justin Cole, Cassidy Darling, Victoria Darling, Ada DeLathouwer, Landon Dubiel, Keiran Dyck, Laura Dyck, Abby Gebhardt, Katherine Gebhardt, Oliver Genest, Sophia Han, Hannah Heggstrom, Scott Heinbigner, Landon Kennedy, Klaire Lamont, Holden Lees, Piper Lejbak, Isaac Louie, Isabel Magus, Miya McClelland, Milayna Mildenberger, Ava Norman, Mateya Olszynski, Alyssa Park, Everett Rempel, Marina Saric, Rhett Smith, Tori Strydom, Yucheng Tang, Adrianne Tanjusay, Mathew Voss, Cienna Wilde, Kevin Zhang, and Max Zhao.

 

Top 3 Most Improved Goldfins:

Bryce Tierney                      1500 Freestyle           “-196.18”

Milayna Mildenberger          800 Freestyle            “-122.17”

Katelyn Carleton                  800 Freestyle            “-116.07”

 

The Saskatoon Goldfins Swim Club would like to thank the Saskatoon Lasers for hosting this swim meet.

 

The Goldfins will be in action in Vancouver at the HYACK Meet – May 17 – 19, 2019.

 

Go Goldfins Go!

 

-30-