Roger Hill recap

     Thirty-five Hammerheads raced at the prelim/final Roger Hill Memorial Invite hosted by Lawrence Aquahawks. The team raced to 175 best times, 165 top-16 finishes, 20 District cuts, fourteen Bonus times, seven Championship times, one Sectional Bonus cut, and one Zone/AAA time! Wow! On to the highlights…

 

80% Best Times or Better

- Alex Briggs (11/11) 100%           - Ty Briggs (11/12) 91.6%

- Elisa DeCaro (3/3) 100%           - Isaac Dierker (11/12) 91.6%

- Zach Gerdes (10/11) 90.9%           - Kim Greene (5/6) 83%

- Ava Hughbanks (12/12) 100%           - David Keightley (10/12) 83%

- Katie McGinnis (11/11) 100%           - Ella Pasquini (6/6) 100%

- Kemper Roberts (10/12) 83%           - Jacob Wright (7/8) 87.5%

 

Notable Swims

- Brayden Adams took silver in the 200 breast, 200 IM, and 100 breast, grabbed bronze in the 100 fly and 50 free, and raced finals in the 100 free.

- Alex Briggs crushed the 200 IM for gold and Champs, raced to Champs and silver in the 400 free, made Bonus times and silver in the 100 back and 100 breast, and grabbed a bronze on his way to Districts in the 200 back.

- Ty Briggs won the 100 fly and 100 back, earned his Champ cut and silver in the 200 IM, grabbed silver and Bonus times in the 50 back and 100 breast, and then raced to bronze and a Bonus in the 100 free.

- McKenzie Chandler returned to finals in the 100 breast, 50 breast, and 100 back.

- Dakota Cruz raced finals to make Districts in the 100 free, and raced finals in the 200 breast, 200 IM, and 100 breast.

- Elisa DeCaro sprinted to a 10 seconds drop in the 100 free and raced her first LCM 200 free.

- Claire Dierker cruised to finals in the 50 free, 50 back, 100 breast, 100 free, 50 breast, and 50 fly.

- Isaac Dierker crushed his 200 fly for a Bonus and a gold medal, grabbed silver in the 200 free, a pair of bronze medals in the 100 back and 200 IM, and capped it off with a Bonus and silver in the 400 IM.

- Jacob Duckworth won the 100 breast, took silver and a Champ cut in the 100 free, dropped 7 seconds for bronze in the 200 breast, made silver in the 100 fly, and raced finals in the 200 IM and 200 free.

- Ray Fugett crushed his 50 free for his Sectional Bonus time and gold, and took gold in his 100 breast.

- Zach Gerdes raced to an amazing 34 second drop for silver in the 100 back, raced to bronze and Districts in his 100 breast, and raced finals in the 50 free, 50 back, and 100 free.

- Lore Gibson made it back for finals in her 100 back and 200 breast.

- Amelia Gray cut 10 seconds in her 100 breast, and made finals in the 50 free and 200 breast.

- Jon Greene made finals in all of his events, the 100 free, 200 breast, and 200 IM.

- Kim Greene raced to silver and a Bonus cut  in the 100 breast, and returned to finals in the 50 free and 50 back.

- Ava Hughbanks smashed her 100 fly to make finals and a Champ cut, took home bronze in her 100 breast, and raced finals in her 200 free, 100 free, 50 breast, and 200 back.

- Arielle Janssens won the 400 IM and then cruised to finals in her 100 free, 200 IM, 400 free, 200 free and 100 fly.

- Katie Jones raced to finals and Districts in her 200 back, and made it back in her 100 free, 100 back, 200 breast, 100 breast, and 50 free.

- David Keightley sprinted to Districts and bronze medals in the 100 fly and 100 breast, made finals in the 100 free and 100 back, and made District cuts and finals in the 200 IM and 200 back.

- Jackson Kennedy grabbed two bronze medals in the 100 fly and 50 back, and raced finals in the 200 free.

- Patrick Lee won the 100 fly, took home silver in the 400 IM, earned bronze in the 200 fly, 200 free, and 400 free, and made finals in the 200 IM.

- Katie McGinnis sprinted to finals and a 10 second drop for Districts in the 200 free, made Districts and finals in the 50 breast and 100 back, and made finals in the 50 back and 200 IM.

- Wyatt Morgan won the 200 free, grabbed silver in the 50 free and 100 fly, and raced finals in the 100 free, 200 fly, and 200 IM.

- Brooke Nichols raced to finals in her 50 free, 50 back, and 100 breast.

- Emma Owen returned to race in the 200 fly, 100 fly, and 50 free.

- Ella Pasquini sprinted to Districts and finals in the 50 free, 50 back, and 200 free.

- Clay Pilliard made a clean sweep, winning all six of his events: 100 free (and a Champ time!), 100 back, 400 free, 200 free, 200 back, and 400 IM.

- Kemper Roberts made his first Zones time with a gold medal winning 50 fly, and he won the 100 breast and 50 breast, took home silver in the 200 free and 100 free, and earned bronze in the 50 free.

- Morgan Roberts sprinted to finals in her 100 free, 100 back, 200 breast, 200 free, 100 breast, and 50 free.

- Sarah Scott dropped 9 seconds to made finals in her 400 free, raced to finals and Districts in the 100 back, and returned for the 200 free, 200 back, and 50 free.

- Eli Stammler won the 400 IM, grabbed silver in the 200 free, took home bronze in the 400 free and 50 free, and raced finals in the 100 back and 200 IM.

- Hannah Stewart raced to silver and a Bonus cut in the 400 free, picked up a bronze in the 100 back, and raced finals in the 200 free, 100 breast, and 50 free.

- Isaac Stewart raced to bronze in the 100 breast and 50 breast, made Districts and finals in the 50 back, and made it back in the 50 free, 100 free, and 100 back.

- Makayla Swigert won the 50 free, and made it back in the 100 free, 100 back, 200 IM, 200 free, and 100 fly.

- Jacob Wright raced to finals and a huge 20 second time drop in the 100 back, and made it back for finals in the 50 free, 50 back, and 100 free.