Background-image
Partners
Swim+Outlet
Aurora+Baycare+Sports+Medicine
Besaw+and+Associates+Realty
Texas+Roadhouse
Pizza+Ranch
Jaguar+Shell
Green+Bay+Packers
Coppens+Custom+Solutions
DCI+Harrison+Coin
Redwood+Inn
Fast+Signs
13 New Team Records at WGLO

ASC had several finalists and high point scoring swimmers at the Summer WGLO at Brown Deer last weekend.  Even with converted times, ASC improved 46 of 65 events for 71% best times.  Several had qualified in yard times for this meet and had not yet swam in meters.  2 DQ’s, both on missed turns.  Even a power outage did not stop our swimmers from having a stellar performance.

 

13 new team records were set.  Kate Schmoll set a new team record almost every time she dove in.  A near miss in the 50 Fly, she broke the 100 Fly, 50 and 100 BR, 200 and 400 IM 11-12 team records, with the 400 IM a new senior team record.  Hallory Domnick also set a 15-18 girls team record in the 200 FR and 400 IM, and Jocelyn McNicoll set the 100 BR team record for 15-18 and senior girls.  Tommy McNicoll also set 2 team records for 10 & U Boys in the 50 BK and 100 FR.  Matt Schmoll also set a new team record in the boys 13-14 100 Fly.

 

New state qualifying times were Maia Smet in the 100 and 400 FR, Erin Schuch in the 200 FR, Katelyn Seder in the 50 Fly and 50 BR, Kara Schmoll in the 100 BR and 100 Fly, Matt Schmoll in the 100 Fly and 400 FR.

 

Our training has been hard most of the summer with two workouts a day in most days.  We sort of let some up for air by backing off at the end of last week, and of course Maia, Kate and a few others popped out some very nice times.  Matt earned a few new cuts and also made some finals.  We did have some girls at the UW Madison swim camp, and they saw some of their conselors swim some races.  When training at a different place, swimmers sometimes must get used to not being known, and the training might be a bit different.  Although these can be great experiences with the new friends you can meet, it is not always the case.  From what I understand, most of what was said were the same things we work on at ASC.

 

It is instructive that those who have done two a days have made some great strides in their improvements.  Perhaps we will see more of this at Birdbath next weekend.

 

We will naturally back off a bit for Birdbath next weekend as we will not train on July 4th and the meet start on Friday the 5th.  After that, we will work a bit harder as we make our final push to championship season at Regionals, State or Zones.

If you are looking to sign up for another swim meet, the only choice is Regionals in Federal Way July 20th weekend.  This is also the last chance to qualify for the state championships the next two weekends.

 

Improved List (no new times, as you needed to qualify for this meet):

Bryanna Bellile won the 50 FR and placed in the top 8 in all her events

Parker Bohm improved 50 BK, 50 Fly, 100 Fly, 100 BK and 50 FR

Maura Couch improved 100 & 200 FR

Hallory Domnick improved 200 FR to a 15-18 girls team record, 100 Fly, 400 IM to a 15-18 girls team record and 1500 FR

Charlotte McNicoll improved 100 FR

Jocelyn McNicoll improved 100 BR to a new team and senior record

Tommy McNicoll improved 50 BK to a new team record, 50 Fly and 100 FR to a new team record.

Sienna Nitke improved 50 & 400 FR, placing 2nd in the 400.

Kara Schmoll improved 50 Fly, 100 FR, 100 BR to a new state cut, 100 Fly, 200 FR and 50 FR

Kate Schmoll improved 50 Fly, 100 BR to a new 11-12 girls team record, 100 Fly to a team record, 50 BR to a new team record, 400 IM to a new team and senior team record, and 200 IM to a new team record.  She won the 100 Fly and 400 IM at WGLO.

Matt Schmoll improved 100 FR, 200 FR, 100 Fly to a new state cut and team record, 400 FR to a new state cut

Erin Schuch improved 50 Fly, 100 FR, 200 FR to a new state cut

Katelyn Seder improved 50 BK, 50 Fly to a new state cut, 100 FR, 100 Fly, 100 BK and 50 BR

Maia Smet improved 100 & 400 FR to new state cuts

Barrett Van Laanen improved 200 FR

 

Our growing state qualifier list is as follows:

 

10 & U Girls

Kara Schmoll 50, 100, 200 & 400 FR, 50 & 100 BR, 50 & 100 Fly, 200 IM

Katelyn Seder 50 & 100 BK, 50 & 100 Fly, 50 BR, 50 & 100 FR

Charlotte McNicoll 50 & 400 FR, 50 Fly

 

10 & U Boys

Thomas McNicoll 50, 100, 200 & 400 FR, 50 & 100 BK, 50 & 100 BR, 50 & 100 Fly (only the 200 IM is left to get!)

Parker Bohm  50 Fly

 

11-12 Girls

Erin Schuch 50, 100 & 200 FR, 50 & 100 Fly

Maia Smet  100 & 400 FR

Kate Schmoll  50, 100, 200, 400 & 800 FR, 50 & 100 BK, 50, 100 & 200 BR, 50, 100 & 200 Fly, 200 & 400 IM (that’s every event, right?)

 

11-12 Boys

Ryan Jadin  50 FR

Anthony Hendrickson  50 & 100 BR, 400 IM

 

13-14 Girls

Bryanna Bellile  50, 100, 200, 400, 800 & 1500 FR, 100 & 200 BK, 100 & 200 Fly, 200 & 400 IM

Sienna Nitke  50, 100, 200, 400, 800 & 1500 FR, 100 & 200 Fly

 

13-14 Boys

Matthew Schmoll  100 & 200 BK, 100 & 200 Fly, 400 FR

 

15 & O Girls

Jocelyn McNicoll  100 BR

Hallory Domnick  100, 200, 400, 800 & 1500 FR, 100 & 200 Fly, 200 IM

 

15 & O Boys

Jackson Hodek  800 & 1500 FR, 200 BK