Background-image
Partners
Swim+Outlet
Aurora+Baycare+Sports+Medicine
Besaw+and+Associates+Realty
Texas+Roadhouse
Pizza+Ranch
Jaguar+Shell
Green+Bay+Packers
Coppens+Custom+Solutions
DCI+Harrison+Coin
Redwood+Inn
Fast+Signs
ASC Races at a new Merrill outdoor pool

6 ASC swimmers improved 7 of 20 swims for 35% best times with 3 new swims and 5 DQ’s.  We seem to have a bit of trouble on our backstroke outdoors, as three of those were from backstroke turns.  ASC had never been to Merrill before, and their outdoor pool is a very nice pool, and with Rib (Mountain) Fest and other summer events going on this weekend, it was a nice opportunity to get out of town.

 

As a late season short course meet, not a huge number of swimmers at this one.  We also find teams in the North are a bit smaller than during the winter time.  Although we did not get any new qualifying times, some claim that it is easier to get state cuts in a short course.  Both count when qualifying for the state championship.

 

We are currently in our final week of training for most ASC swimmers with our final regular season meet being the Summer Regional Championship at Brown Deer.  Those continuing are state qualfied for 12 & U State, 13 & O State and Zones.

 

We will have our end of the year celebration at Ashwaubamay park after the 13 & O and Zone championship, either August 6th or 7th.  Looking forward to seeing everyone there.

 

Our New and Improved List

Charles Ambrosius improved 200 IM

Kaige Coppens was right on his times in 50 and 100 FR

Talen Coppens improved 50 & 100 FR and 100 IM

Andrew Hodek swam a new 400 IM, with a new best time in the 100 Fly, improved 100 BR and 200 FR

Jackson Hodek was right on his best 50 FR after a tough week of training

Jocelyn Mueller swam new 100 BK and 200 FR

 

With one more meet to qualify for the State championships, our current qualifiers are:

 

10 & U Girls

Kara Schmoll 50, 100, 200 & 400 FR, 50 & 100 BR, 50 & 100 Fly, 200 IM

Charlotte McNicoll 50, 100 & 400 FR, 50 Fly

 

10 & U Boys

Thomas McNicoll 50, 100, 200 & 400 FR, 50 & 100 BK, 50 & 100 BR, 50 & 100 Fly and 200 IM.  That’s every event.

Parker Bohm  50 & 100 Fly

 

11-12 Girls

Erin Schuch 50, 100 & 200 FR, 50 & 100 Fly

Maia Smet  100, 200, 400 & 800 FR

Kate Schmoll  50, 100, 200, 400 & 800 FR, 50 & 100 BK, 50, 100 & 200 BR, 50, 100 & 200 Fly, 200 & 400 IM (that’s every event, right?)

 

11-12 Boys

Ryan Jadin  50 FR

Anthony Hendrickson  50 & 100 BR, 400 IM

 

13-14 Girls

Bryanna Bellile  50, 100, 200, 400, 800 & 1500 FR, 100 & 200 BK, 100 & 200 Fly, 200 & 400 IM

Sienna Nitke  50, 100, 200, 400, 800 & 1500 FR, 100 & 200 Fly

 

13-14 Boys

Matthew Schmoll  100 & 200 BK, 100 & 200 Fly, 400 FR

 

15 & O Girls

Jocelyn McNicoll  100 BR

Hallory Domnick  100, 200, 400, 800 & 1500 FR, 100 & 200 Fly, 200 IM

 

15 & O Boys

Jackson Hodek  800 & 1500 FR, 200 BK