Background-image
Partners
UW+Health+Sports+Medicine
A3+Performance
The+Armstrong+Company
MAC+Swim+Lessons
Wisconsin State 12&Under Champions 2019!

MAC,

 
This past weekend our Madison Aquatic Club State Team competed in the Wisconsin State 12&Under Long Course Championships at the Pleasant Prairie RecPlex.  40 swimmer represented MAC and with a great weekend of swimming we brought home the state championship once again!
 
MAC 2019 12&Under State Team
Dina Abdel-Megid, Natalie Austin, Chiara Bauer, Blake Beatty, Walter Billmeyer, Addison Butson, Max Carter, AJ Charles, Grace Charles, Annika Curran, Brecken Curran, Max Drake, Zander Endres, Ashley Eser, Abigail Frommelt, Isabell Frommelt, Colin Gabert, Gianna Gabert, Audrey Garrett, Brynn Jondle, Max Jones, Eli King, Quincy Laufenberg, Liam Mair, Jake McKinnon, Espen Morner, Mia Nielsen, Elisa Olson, Lilly Page, Emma Reed, Hans Rudie, Luke Rudie, Monica Schmidt, Kelly Schmitt, Audrey Schoenherr, Annika Slager, Lydia Slager, Brynn Sundell, Ellie Sundell, Sylvia Thompson
 
MAC swimmers had a great state meet with...
-133 Individual best times
-54 Podium Finishes
-40 State Team swimmers 
-17 New MAC Records
-7 State Champion Swims
-2 Top 3 Age Group High Point Earners
-1 Top 3 Individual High Point Earner
-1 State Team Championship!
 
Overall Team Standings
 1) Madison Aquatic Club 1,925 
2) Badger Aquatic Club 1,696
3) Waukesha Express Swim Team 1,615.50
4) Schroeder YMCA Swim Team 1,553.50
5) Elmbrook Swim Club 1,387.50
6) Southwest Aquatic Team 1,202.50
7) Lake Country Swim Team 1,145
8) Oregon Community Swim Club 872.50
9) Menomonee Falls Swim Club 520.50
10) McFarland Spartan Sharks 511
 
10&Under Girls Age Group Standings
 1) Madison Aquatic Club 496.50 
2) Badger Aquatic Club 272.50
3) Lake Country Swim Team 247
 
10&Under Boys Age Group Standings
1) Elmbrook Swim Club 687
2) Waukesha Express Swim Team 402
3) McFarland Spartan Sharks 321
4) Southwest Aquatic Team 316.50
 5) Madison Aquatic Club 295 
 
11-12 Girls Age Group Standings
1) Schroeder YMCA Swim Team 737
2) Badger Aquatic Club 728.50
3) Waukesha Express Swim Team 715
 4) Madison Aquatic Club 655.50 
 
11-12 Boys Age Group Standings
1) Badger Aquatic Club 643
2) Schroeder YMCA Swim Team 505.50
 3) Madison Aquatic Club 478 
 
Individual High Point Top 3
Brynn Sundell - 10&Under girls 3rd place
 
State Champions
Chiara Bauer Para 50 Free
Grace Charles 10&U girls 50 Breast
Brynn Sundell 10&U girls 50 Fly
10&Under girls 200 Free relay - Elisa Olson, Abigail Frommelt, Grace Charles, Brynn Sundell
10&Under girls 200 Medley relay - Kelly Schmitt, Grace Charles, Brynn Sundell, Elisa Olson
Espen Morner 10&Under boys 50 Breast
Espen Morner 10&Under boys 100 Brest
 
New MAC Records
8&Under Girls 400 Free - Annika Slager - 6:34.38
8&Under Girls 200 Breast - Annika Slager - 3:54.95
9-10 Girls 50 Free - Elisa Olson - 32.02
9-10 Girls 100 Free - Brynn Sundell - 1:10.21
9-10 Girls 200 Free - Brynn Sundell - 2:32.70
9-10 Girls 400 Free - Brynn Sundell - 5:23.15
9-10 Girls 200 IM - Brynn Sundell - 2:51.89
10&Under Girls 200 Free relay - Elisa Olson, Abigail Frommelt, Grace Charles, Brynn Sundell - 2:10.07
10&Under Girls 200 Medley relay - Kelly Schmitt, Grace Charles, Brynn Sundell, Elisa Olson - 2:30.37
11-12 Girls 800 Free - Sylvia Thompson - 10:28.07
11-12 Girls 100 Breast - Monica Schmidt - 1:19.56
11-12 Girls 200 Breast - Monica Schmidt - 2:51.36
11-12 Girls 400 IM - Monica Schmidt - 5:26.57
11-12 Girls 400 Medley relay - Audrey Garrett, Monica Schmidt, Natalie Austin, Sylvia Thompson - 4:47.74
10&Under Boys 200 Medley relay - Hans Rudie, Espen Morner, Eli King, Brecken Curran - 2:37.79
11-12 Boys 200 Free relay - Max Carter, Blake Beatty, Colin Gabert, AJ Charles - 2:04.51
11-12 Boys 400 Medley relay - Max Carter, Colin Gabert, AJ Charles, Blake Beatty - 5:12.62
 
Congratulations on a great season and good luck to our swimmers competing at the 13&Over State Championships and at the Central Zone Championships!
 
Mike