Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Azot finishes Long Course season fierce and fast!

Azot finishes Long Course season fierce and fast!

Summer Long Course Junior Olympics at Janet Evans Swim Complex hosted by FAST Swim Team have marked the end of an amazing season, showing so much improvement for Azot swimmers and consequently many personal best times. Again, our team showed that all of our swimmers are great performers when it comes to Champ meets, and it is their quality swims that earned AZOT second place at FAST JOs, just behind Rosebowl Aquatics.

 

Great job to the following top 8 swimmer who scored the most points for the team:

  • Zara Masud - 113 pts
  • Ian Sun - 91 pts
  • Alex Schwartz - 88 pts
  • Taylor Thongintra - 88 pts
  • Nathan Wu - 79 pts
  • Cole Saeger - 68 pts
  • Daneel Polakoff - 61 pts
  • Amanda Anderson - 65 pts

 

This one was a five day long and a very hot championship meet. Yet the sizzling 100F temperatures did not stop Aquazots from racing their hearts out and staying well past their own races to cheer on their teammates!  Parents supported our athletes to the fullest, while barely surviving under AZOT tents. Yet our coaches deserve the most appreciation. They are the ones who not only had to stay on deck the most hours during the meet, but also showed up to coach their swimmers at time trials. Thank all of you for what you do for our swimmers!

Congratulations to all the boys and girls who qualified for finals, achieved new qualifying times, and broke team records! It was amazing to see how many of our swimmers made it to top 16 and quite a few stood on the podium!

 

SUMMER JOs Finals Scoreboard (including final and consolation final races):

 

50 BACK                                100 BACK                              200 BACK

 

Ayla Kailiponi (11/12)              Keira Dinh (10&U)                             

Jaclyn Kanda (11/12)              Zara Masud (11/12)                Milan Bever (13/14)

                                                MaKenna Stinson (11/12)       Chloe Hickman (13/14)

Taylor Thongintra (10&U)       Milan Bever (13/14)                Ellie Scalzo (13/14)

Amir Ali (10&U&U)                                                                

Joseph Baek (10&U)              Amir Ali (10&U&U)                 Nathan Wu (13/14)

Daneel Polakoff (11/12)          Mason Nguyen (10&U)           Nolan Chomin (15)

Cole Saeger (11/12)               Joseph Baek (10&U)

                                                Daneel Polakoff (11/12)         

                                                Alex Schwartz (11/12)           

                                                Cole Saeger (11/12)              

                                                Holden Levine (11/12)

                                                Nathan Wu (13/14)

                                                Sydney Miller (17)      

                                                                                               

 

50 BREAST                           100 BREAST                         200 BREAST

 

Morgan Vu (10&U)                 Morgan Vu (10&U&U)            Ellie Scalzo (13/13/14/13/14)

Charisse Hickman (11/12)      Keira Dinh (10&U)                  Gabi Taylor (13/14)

Tylor Thongintra (10&U)         Jaclyn Kanda (11/12)              Amanda Anderson (18)                     

Amir Ali (10&U)                       Ellie Scalzo (13/14)                

                                                Chloe Hickman (13/14)           Nathan Wu (13/14)

Ian Sun (11/12)                       Gabi Taylor (17)                      Brandon Lee (13/14)

Daneel Polakoff (11/12)                                                          Nathaniel Ince (13/14)

                                                Taylor Thongintra (10&U)

                                                Amir Ali (10&U&U)

                                                Daneel Polakoff (11/12)

                                                Jaren Tseng (11/12)

                                                Holden Levine (13/14)           

                                                Nathan Wu (13/14)

                                                Brandon Lee (13/14)

                                                Lukas Johansson (17)

 

 

50 FLY                                    100 FLY                                  200 FLY

                                               

Keira Dinh (10&U)                  Keira Dinh (10&U)                  Chloe Hickman (13/14)

Zara Masud (11/12)                Zara Masud (11/12)

Ayla Kailiponi (11/12)              Milan Bever (13/14)                Nathaniel Ince (13/14)

Jaclyn Kanda (11/12)              Chloe Hickman (13/14)

Aliyah Fan (11/12)                  Jaclyn Kanda (11/12) 

                                                Aliyah Fan (11/12)     

Eric Wang (10&U)

Ian Sun (11/12)                       Taylor Thongintra (10&U)      

Cole Saeger (11/12)               Mason Nguyen (10&U)

Daneel Polakoff (11/12)          Mathew Chiang (10&U)

Holden LeVine (11/12)            Nicollo Troccoli (10&U)                                  

Ian Sun (11/12)                       Ian Sun (11/12)                      

                                                Holden LeVine (11/12)

                                                Nathan Wu (13/14)

                                                Nathaniel Ince (13/14)

                                                           

                                               

200 IM                                     400 IM                                     400 FREE

                                                                                               

Zara Masud (11/12)                Chloe Hickman (13/14)           Zara Masud (11/12)

Jaclyn Kanda (11/12)              Amanda Anderson (18)          Milan Bever (13/14)

Chloe Hickman (13/14)                                                           Gabi Taylor (17)

Ellie Scalzo (13/14)                 Nathaniel Ince (13/14)

Michelle Tekawy (16)

Amanda Anderson (18)                                                          Alex Schwartz (11/12)

                                                                                                Nolan Chomin (17)

Taylor Thongintra (10&U)

Amir Ali (10&U)

Mason Nguyen (10&U)

Alex Schwartz (11/12)

Ian Sun (11/12)                                  

                                               

50 FREE                                 100 FREE                               200 FREE      

Ayla Kailiponi (11/12)              Ayla Kailiponi (11/12)              Zara Masud (11/12)

Mirabella LeVine (13/14)        Aliyah Fan (11/12)                  Milan Bever (13/14)

                                                Milan Bever (13/14)               

Ian Sun (11/12)                       Mirabella LeVine (13/14)        Eric Wang (10&U)     

Alex Schwartz (11/12)                                                            Alex Schwartz (11/12)

Cole Saeger (11/12)               Mason Nguyen (10&U)           Ian Sun (11/12)

                                                Eric Wang (10&U)                  Cole Saeger (11/12)

                                                Alex Schwartz (11/12)           

                                                Cole Saeger (11/12)

                                                Jay Hickman (11/12)             

                                                                                               

                                                                                               

Relay day on Sunday did not disappoint!  Even though everyone was tired and had to swim multiple relays that day, this was the most fun event for all the swimmers. All of the athletes  and parents came together to show our strong team spirit! Great job to all of our relay teams that pushed through this final stretch and placing at the top!

 

 

 

9th: Girls 5-10 200 LC Meter Freestyle Relay

6th: Girls 5-10 200 LC Meter Medley Relay

 

 

 

 

 

 

 

 

1st: Boys 5-10 200 LC Meter Freestyle Relay

1st & 4th: Boys 5-10 200 LC Meter Medley Relay

 

 

 

 

 

 

2nd: Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay

2nd: Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay

4th: Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay

3rd: Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay

 

 

 

 

 

 

2nd: Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay

2nd: Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay

2nd: Boys11-12 400 LC Meter Freestyle Relay

2nd: Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay

 

 

 

 

 

 

6th & 15th: Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay

5th &16th: Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay

7th & 16th: Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay

6th & 13th: Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay

5th & 10th: Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay

 

 

 

 

10th: Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay

10th: Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay

5th: Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay

10th: Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay

 

 

 

 

3rd: Girls 15&O 200 LC Meter Freestyle Relay

3rd: Girls 15&O 200 LC Meter Medley Relay

4th: Girls 15&O 400 LC Meter Freestyle Relay

4th: Girls 15&O 400 LC Meter Medley Relay

5th: Girls 15&O 800 LC Meter Freestyle Relay

 

 

 

5th: Boys 15&O 200 LC Meter Freestyle Relay

9th: Boys 15&O 200 LC Meter Medley Relay

6th: Boys 15&O 400 LC Meter Freestyle Relay

11th: Boys 15&O 400 LC Meter Medley Relay

13th: Boys 15&O 800 LC Meter Freestyle Relay

 

 

Besides great swims and scoring high team points, many of our swimmers were distinguished by qualifying for higher senior meets and establishing new team records.

 

Congratulations to new team record holders:

 

Ian Sun for a new AZOT record in 50 Fly!

 

 

200 FREE Relay Boys 11/12

Daneel Polakoff

Cole Saeger

Alex Schwartz

Ian Sun

 

 

 

 

Amazing job the following Aquazots who added new Sectional /Sectional Bonus, as well as achieved SCS Sr. Development* cuts:

 

Milan Bever (100/200 Back, and 400 Free)

Zara Masud (100 Back, 400 Free)

Chloe Hickman (200/400 IM)

Mirabella LeVine (50/100 Free)

Gabi Taylor (100 Breast)

Nathan Wu (200 Back, 200 IM, 200 Breast)

Nathaniel Ince (200 Fly)

Nolan Chomin (200 Back)

Lukas Johansson (200 Breast, 200 Free)

Will O’Sullivan (50 Free)

 

KEEP IT GOING AZOT!

Let’s shine even more in the upcoming Short Course Season!