Background-image
Liquid Lightning Partners
Safe+Sport
Zones
SwimOutlet.com
Fitter+Faster+Tour
Making+Waves
Getmore+Swimming
Lake+Orion+Natatorium
2019 LCM Season Recap

2019 Long Course Season Recap

Wow what an amazing Long Course Season we had this year! So many personal best times and such fast swimming! We had 21 Swimmers Swim in the 12 & Under State Meet and 18 Swimmers Swim in the 13 & Over State Meet!  In these Meets 62 times our Liquid Lightning Swimmers swam in the finals and made top 16 finishes in individual events!!  We also had 12 Relay Teams make it to the Podium as top 8 in the State of Michigan!  Very Impressive and Fast Swimming by our Liquid Lightning Swimmers!!

We had many swimmers make it beyond the State Meets.  6 Swimmers swam in the 14 & Under Central Zone Meet in Wisconsin swimming against swimmers from Michigan, Illinois, Iowa, Missouri, Ohio, Wisconsin, Ozark and Lake Erie Swimming.  For our older Swimmers we had 13 Liquid Lightning Swimmers make sectional cuts and swim at the Sectional Meet in Cleveland Ohio against the best in our section.  These swimmers swam their hearts out and had some fantastic personal best times. 

Two swimmers this year made it all the way to the 2019 NCSA Summer Swimming Championship Meet with Junior National cuts in multiple events.  This is so impressive!  These girls got to swim against the best swimmers in the Nation, just one step away from Olympic Trials.  These Swimmers were Emily Shores and Lauren Valentine.  Emily swam the 100 Breast, 50 Breast, 200 Breast & 200IM.  Lauren swam the 100 Free, 200 Back, 200 Free & 100 Back. 

 We want to congratulate all of these amazing swimmers on a Great Season.  We have all these fast swimmers listed below with all the events that they swam so well in.          

2019 12 & Under LC State Meet – Saginaw Mi

 The 12 & Under State Team came in 10th in the State with 270 points.  Below is a list of the Swimmers that swam at the state meet and the Individuals that swam in the finals and what they placed.


 Gavin Accardo, Nick Alexander, Dylan Chandra, Braeden Covintree, Catherine Crossman, Henry Fokken, Kennedy Gahan, Charlie Haidar, Johnny Haidar, Joey Haidar, Briana Hernandez, David House, Simon Koganov, Lillian Larson, Ishaan Marfatia, Aiden McDonald, Gianna Perazza, Cecilia Schweihofer, Delaney Sieber, Addison Thomas, Emilia Velazquez.


Nick Alexander

16th in the 100 Back, 12th in the 400 Free, 5th in the 100 Breast, 4th in the 50 Breast, 11th in the 200IM

Dylan Chandra

13th in the 400 Free, 15th in the 200 Free, 15th in the 100 Fly

Braeden Covintree

13th in the 50 Back

Joey Haidar

14th in the 200 Fly


David House

13th in the 50 Free, 5th in the 400 Free, 6th in the 200 Free, 5th in the 100 Fly, 4th in the 50 Fly, 6th in the 200 IM

Simon Koganov

10th in the 50 Free

Delaney Sieber

14th in 200 Breast, 15th in the 100 Breast, 9th in the 50 Breast


Boys 10 & Under 400 Free Relay 5th Place

David House, Dylan Chandra, Nicholas Alexander, Braeden Covintree


Boys 10 & Under 400 Medley Relay 3rd Place

Braeden Covintree, Nicholas Alexander, David House, Simon Koganov

 

2019 13/14 & Open LCM State Meet- Holland, MI

The 13/14 & Open Team came in 9th in the state with 1062.5 Points Below is a list of the Swimmers that swam at the state meet and the Individuals that swam in the finals and what they placed.

Marcello Brito, Evelyn Dice, Evan Fox, Evan Miller, Alexis Moon, Blaise Moon, Wyatt Pawlaczyk, Gonzalo Pena, Paige Potter, Alexis Quitter, Ella Sieber, Alina Stanczak, Sadie Stricklin, Adriana Waller, Ashlee Weltyk, Timo Wolf, Lauren Woodman, Yitian Zhang

Marcello Brito

20th in the 800 Free


Evelyn Dice

12th in the 50 Back, 14th in the 100 Back, 7th in the 50 Fly

Evan Fox

15th in the 800 Free, 13th in the 400 Free, 9th in the 1500 Free

Evan Miller

11th in the 50 Back, 14th in the 100 Back


Alexis Moon

2nd in the 200 Breast, 5th in the 50 Breast, 7th in the 100 Breast


Blaise Moon

11th in the 200 Free, 7th in the 50 Back, 10th in the 200IM, 9th in the 50 Free, 16th in the 50 Fly,


Wyatt Pawlaczyk

15th in the 200 Breast,  8th in the 50 Breast, 13th in the 100 Breast

Gonzalo Pena

11th in the 100 Fly, 10th in the 400IM, 13th in the 200IM, 7th in the 200Fly, 14th in the 100 Free


Paige Potter

8th in the 50 Back, 11th in the 200IM, 16th in the 200 Back


Ella Sieber

7th in the 800 Free, 3rd in the 200 Free, 2nd in the 400 Free, 7th in the 100 Free

Alina Stanczak

13th in the 50 Back


Sadie Stricklin

9th in the 100 Fly, 15th in the 50 Back, 2nd in the 200IM, 10th in the 100 Free


Ashlee Weltyk

15th in the 200 Free, 7th in the 50 Back

Timo Wolf

16th in the 50 Back


Yitian Zhang

12th in the 50 Free, 6th in the 50 Breast, 14th in the 100 Breast,

 

Girls 200 Free Relay 6th Place

Evelyn Dice, Alexis Moon, Alina Stanczak, Yitian Zhang

Girls 13-14 200 Free Relay 6th Place

Sadie Stricklin, Paige Potter, Adriana Waller, Ella Sieber

Girls 400 Free Relay 8th Place

Ashlee Weltyk, Evelyn Dice, Alina Stanczak, Alexis Moon

Girls 13-14 400 Free Relay 5th Place

Sadie Stricklin, Paige Potter, Adriana Waller, Ella Sieber


Girls 13-14 800 Free Relay 5th Place

Sadie Stricklin, Paige Potter, Adriana Waller, Ella Sieber

Girls 200 Medley Relay 4th Place

Alina Stanczak, Alexis Moon, Evelyn Dice, Yitian Zhang


Girls 13-14 400 Medley Relay 7th Place

Paige Potter, Sadie Stricklin, Adriana Waller, Ella Sieber

Boys 13-14 200 Free Relay  8th Place

Blaise Moon, Wyatt Pawlaczyk, Timo Wolf, Gonzalo Pena


Boys 800 Free Relay 7th Place

Evan Fox, Wyatt Pawlaczyk, Gonzalo Pena, Blaise Moon


Boys 13-14 400 Medley Relay 8th Place

Blaise Moon, Wyatt Pawlaczyk, Gonzalo Pena, Evan Fox

 

2019 WI Central Zone 14 & Under Championship – Pleasant Prairie, WI

6 Swimmers swam in the Zone Championship Below are there finishes in the meet.


Congratulations Nick Alexander, Evan Fox, David House, Blaise Moon, Gonzalo Pena, Alexis Quitter

Nick Alexander

13th in 100 Breast

Evan Fox

9th in the 1500 Free

David House

18th in the 100 Fly, 24th in the 50 Fly

Blaise Moon

31st in the 200 Free, 40th in the 50 Free, 22nd in the 400 Free

Gonzalo Pena

11th in the 200 Fly

Alexis Quitter

15th in the 800 Free, 10th in the 1500 Free, 34th in the 800 Free

 

2019 LE Speedo Sectionals at Cleveland State- Cleveland OH

 13 Swimmers had Sectional Cuts & Swam in the Speedo Sectional meet in Cleveland Ohio.  Our Liquid Lightning Swimmers placed 21st in the section. Amazing Swimming!!

Claire Abbasse, Evelyn Dice, Evan Miler, Alexis Moon, Paige Potter, Emily Shores, Ella Sieber, Lauren Sielicki, Alina Stanczak, Sadie Stricklin, Lauren Valentine, Ashlee Weltyk, Carson Wolf.

Claire Abbasse

12th in the 50 Free, 24th in the 100 Fly, 17th in the 400 Free, 6th in the 50 Fly, 6th in the 100 Free

Alexis Moon

31st in the 200 Breast, 22nd in the 50 Breast

Emily Shores

26th in the 200 Breast, 9th in the 100 Breast, 13th in the 50 Breast

Lauren Sielicki

32nd in the 50 Back,

Sadie Striklin

35th in the 400IM

Lauren Valentine

26th in the 200 Back,

Carson Wolf

35th in the 400IM, 35th in the 200 Fly

Women 800 Free Relay 12th Place

Claire Abbasse, Sadie Stricklin, Lauren Valentine, Ashlee Weltyk

Women 400 Free Relay 17th Place

Claire Abbasse, Sadie Stricklin, Evelyn Dice, Ashlee Weltyk

Women 400 Medley Relay 22nd Place

Ashlee Weltyk, Emily Shores, Sadie Striklin, Alina Stanczak

 

2019 NCSA Summer Swimming Championship, Indianapolis IN

Congratulations to Emily Shores and Lauren Valentine on having National Cuts and Swimming with the best in the United States. Both Emily and Lauren swam 4 events each in this championship meet.  Emily swam the 100 Breast, 50 Breast, Breast & 200 IM.  Lauren swam the 100 Free, 200 Back, 200 Free & 100 Back.  Congratulations Ladies on being ranked nationally in multiple events!