Background-image
Partners
Dinkletown+Town
Metro
SPEEDO
Lady Wolverines Splash in with Gold Medal Performances at High School Divisional

Lady Wolverines Splash in with Gold Medal Performances at High School Divisionals !


Congratulations to the following Lady Wolverines who had outstanding performances this past weekend at the Section 1 High School Divisional Meet tis past weekend (Alphabetically):

 

Kate Anderson - 9th Grade - Edgemont HS - Division 1 Championships:  2nd Place in 500 Free and NY State Championships Qualifier, 5th Place in 200 Free.  In addition,  Kate has Sectional qualifying times in the 100, 200, 500 Free; 200 IM !


Julia Bazinet - 9th Grade - Bronxville HS - Division 1 Championships:  10th Place in the 200 & 500 Free.   Julia has qualified for Sectionals in the 200 Free, 100 Free, 500 Free &100 Back !


Sophia Bondikov - 7th Grade - Harrison HS - Sectional Qualifier - Division 4 Champion in 200 Freestyle & Medley Relays and 100 Free, 2nd Place 100 Breast !  She has qualified for Sectionals in 50 Free, 100 Free and 100 Breast - She was on the 200 Free relay that set a new school record at League 4 championships and assisted her team to finish the season on top of League 4 and win the League 4 championships


Kelly Byrne - 9th Grade - Horace Greeley - Division 1 Championships: 7th Place in the 100 Breaststroke & Sectional qualifying times in the 200 IM and 100 Breaststroke !

 

Daniella Condon - 9th Grade - New Rochelle HS - Daniella qualified for the 100 Back, 200 Free & 500 Free for Sectionals.  For Division 2 Championships, Daniella placed 6th in the 200 Free & 500 Free. 2nd in the 200 Free Relay and 7th in the 400 Free Relay !

 

Caroline Coughlin - 11th Grade, Eastchester HS - Caroline has qualified for Divisionals and Sectionals in the 200 IM and 100 Breaststroke !.  At Division 2 Championships, her 200 Medley relay team placed 6th.

 

Nicole Euyogue, 7th Grade, White Plains HS, 8th place 500 free & 13th place in the 200 free !

 

Allison Gjertsen - 11th Grade, Bronxville HS, Division 1 Championships: 19th Place 50 & 100 Freestyle !

 

Amy Hu - 11th Grade, Scarsdale HS, Division 1 Championships: 20th Place 50 Free  & 21st Place in the 100 Butterfly !


Ava Iannetta - 11th Grade,  White Plains HS, Division 2 Champion in 50 Free & 400 Free Relay, 2nd place 200 medley relay and 5th Place in the 100 fly, NY State Qualifier in the 50 Free, 200 Medley & 400 Free Relays !

 

Megan Lee - 11th Grade, Scarsdale HS, Division 1 Championships, 2nd place in the 100 Breaststroke and 200 medley relay, 3rd place in the 200 IM & 400 Free relay, NY State Qualifier in 200 IM, 100 Breast, 50 & 100 Free, 200 medley and 400 Free relays !

 

Kaitlyn Lee - 10th Grade, Scarsdale HS, Division 1 Championships, 25th place in 100 back and 37th place in  100 free !

 

Lauren Lee - 8th grade - Edgemont HS, Division 1 Championships - 1st place in 200 Free Relays, 2nd Place 400 Free Relay, 4th place 200 free and 8th Place 100 fly - All-League & NY State Qualifier in 200 & 400 Free Relays, 200 Free & 100 Fly !

 

Zoe Lien - 9th Grade, Rye HS, Division 2 Championships, 4th place 200 free relay, 12th place in 50 Free & 19th place 500 free !

 

Sofia Mottura - 12th grade, Eastchester HS, Division 2 Championships: 12th place 200 IM,

 

Alexandra Pfeiffer - 8th grade, Eastchester HS, Division 2 Championships: 6th in the 200 Medley & Free Relays, 7th on the 200 IM & 100 Backstroke - Sectional Qualifier in the 200 Medley & Free Relays, 200 IM & 100 Backstroke

 

Alexa Reyna - 8th Grade, White Plains HS, Division 2 Championships: Divisional Champion in the 200 IM, 500 Free and 400 Free Relay, 2nd Place 200 Medley Relay, NY State Qualifier in 100, 200, 500 Free and 200 IM !

 

Salma Reyna - 10th Grade, White Plains HS - Division 2 Championships: 7th Place 100 Free, 4th Place 200 Free Relay, 8th Place 100 Backstroke !


Margaux Reyna - 12th Grade, White Plains HS - Division 2 Championships:  6th Place 200 fly, 4th Place 200 Free Relay & 13th Place 50 Free !

 

Keala Schubert - 9th Grade, Bronxville HS, Division 1 Championships: 6th Place 200 Free Relay, 10th Place 200 Medley Relay, 13th Place 50 Free & 16th Place 100 Free, Sectional Qualifier in the 200 Medley & Free Relays, 50 & 100 Free !


Rory Sheridan- 9th Grade, Ursuline HS, Division 1 Championships: 8th Place in 500 Free & 17th Place 200 Free !

 

Kait Sweeney - 8th Grade, Eastchester HS, Division 2 Championships: 4th Place in the 500 Free, 5th Place in the 200 Free, 6th Place in the 200 & 400 Free Relays - NY State Qualifier in 200 & 500 Free !

 

Sarah Valerio - 7th Grade, New Rochelle HS, Division 2 Championships: 2nd Place 200 Free Relay, 5th Place 200 Medley Relay, 12th place in the 100 free & 15th Place in the 50 free.  As part of the 200 Medley Relay team, they broke the New Rochelle record at Divisionals on 10/26 with a time of 1:55.46.

 

Abigail Wang - 12th grade, Rye HS, Division 2 Championships: 4th Place 400 Free Relay, 11th Place 100 Fly & 14th Place 50 Free !

 

Cindy Wang - 9th Grade, Pelham HS, Division 1 Championships: 7th Place 200 Free Relay, 8th Place 200 Medley Relay & 100 Breaststroke, 15th Place 200 IM !

 

Claire Weinstein - 7th Grade, White Plains HS, Division 2 Championships: 1st place 200 free & 400 Free Relays WPHS school record , 2nd place 500 free - 2nd place 200 medley relay - school record, NY State Qualifier in 100, 200, 500 Free & 200 IM !

 

Congratulations to these Wolverines and their families !