Background-image
Affiliations/Partners
Niagara+Swimming
Eastern+Zone
Webster+Aquatic+Center
Speedo
The+Deep+End
Support+a+Fundraiser
BlueFins Girls at 2019 High School Sectionals

If you haven’t yet seen the results from the Section V girls sectional meets this past weekend, here’s a summary of how the BlueFins girls did. After reading, I think you’ll agree with me that there was some very exciting and fast swimming at the meet and our BlueFins girls were in the middle of it all. They represented their schools and our club very well. Great job girls!

Below is a summary of our currently registered swimmers by event with overall place, prelim time for everyone, final time where appropriate, relay splits and other notes of interest. Divers are listed with overall place and score.

200 Medley Relay – Class A Meet:
(3) Webster-A, prelims 1:53.47, finals 1:52.41
Prelims: (BK) Vivian Nguyen 28.43, (BR) Zoe Masters 32.24, (FL) Nakisha Dinh 26.60
Finals: (BK) Vivian Nguyen 27.91*, (BR) Zoe Masters 32.18, (FL) Nakisha Dinh 26.48
* BlueFins 13-14 Club Record

(4) Penfield-A, prelims1:58.29, finals 1:57.84
Prelims: (BR) Catherine Healy 33.09, (FL) Lauren Audi 28.63
Finals: (BR) Catherine Healy 33.35, (FL) Lauren Audi 28.22

(EXH) Webster-B, 2:05.35
Prelims: (BK) Becca Nicastro 31.94, (FL) Jenna Goodridge 28.34, (FR) Kathryn Buck 27.92

200 Freestyle – Class A Meet:
(2) Dana Witte, Webster, 1:54.81, 1:53.07
(6) Lauren Audi, Penfield 1:58.25, 1:58.58
(7) Lauren Schreiner, Webster, 2:00.12, 2:00.12
(9) Liz Fallat, Penfield, 2:04.55, 2:02.93
(11) Mary Evans, Greece, 2:05.59, 2:06.21

200 Freestyle – Class B Meet:
(1) Katy Shaw, Brighton, 1:57.40, 1:56.48

200 Individual Medley – Class A Meet:
(4) Suzanne Sokolowski, Webster, 2:12.26, 2:08.07*
(6) Maria Naccarella, Penfield, 2:11.53, 2:12.26
(13) Zoe Masters, Webster, 2:23.64, 2:21.76
(23) Ali Metcalfe, Webster, 2:34.00
(24) Hannah Uchal, Webster, 2:35.71
(27) Kylie Willis, Webster, 2:38.92
* BlueFins 15-HS and WCSD School Record

50 Freestyle – Class A Meet:
(8) Claire Gorton, Webster, 25.32, 25.39
(21) Becca Nicastro, Webster, 27.46

50 Freestyle – Class B Meet:
(1) Beth Hahn, Brighton, 24.80, 24.61

1 meter Diving – Class A Meet:
(4) Ashley LeClaire, Webster, 443.40
(5) Bella Briggs, Hilton, 404.95
(6) Katie LeClaire, Webster, 399.35
(7) McKenna Tydings, Hilton, 375.40
(10) Emma Olson, Webster, 324.05
(11) Becca Halterman, Penfield, 310.85
(--) Lydia Way-Gayton (Penfield), 164.25
(--) Katrina VanHeyning, Webster, 100.25

100 Butterfly – Class A Meet:
(12) Nakisha Dinh, Webster, 1:01.61, 1:01.12
(13) Vivian Nguyen, Webster, 1:02.26, 1:01.32
(14) Jenna Goodridge, Webster, 1:03.78, 1:03.40

100 Freestyle – Class A Meet:
(5) Dana Witte, Webster, 53.03, 52.61
(7) Claire Gorton, Webster, 54.65, 54.93
(9) Lauren Schreiner, Webster, 55.71, 55.03
(13) Liz Fallat, Penfield, 57.25, 57.05
(16) Catherine Healy, Penfield, 58.39, 59.00

100 Freestyle – Class B Meet:
(2) Beth Hahn, Brighton, 55.17, 53.82

500 Freestyle – Class A Meet:
(2) Suzanne Sokolowski, Webster, 5:06.63, 5:03.96
(7) Lauren Audi, Penfield, 5:16.09, 5:16.52
(14) Mary Evans, Greece, 5:34.93, 5:43.28
(23) Kathryn Buck, Webster, 6:06.49

500 Freestyle – Class B Meet:
(1) Katy Shaw, Brighton, 5:12.20, 5:14.53

200 Freestyle Relay – Class A Meet:
(3) Penfield-A, prelims 1:38.55, finals 1:38.40
Prelims: (1) Maria Naccarella 24.39
Finals: (1) Maria Naccarella 24.47

(5) Webster-A, prelims 1:40.64, finals 1:39.81
Prelims: (1) Suzanne Sokolowski 24.86, (2) Lauren Schreiner 25.69, Claire Gorton 25.29, Dana Witte 24.80
Finals: (1) Suzanne Sokolowski 24.69, (2) Lauren Schreiner 25.40, Claire Gorton 25.51, Dana Witte 24.21

(EXH) Webster-B, prelims 1:56.90
Prelims: (3) Kathryn Buck 29.56

200 Freestyle Relay – Class B Meet:
(1) Brighton-A, prelims 1:40.53, finals 1:40.09
Prelims: (3) Katy Shaw 25.37, (4) Beth Hahn 24.46
Finals: (3) Katy Shaw 24.92, (4) Beth Hahn 24.24

100 Backstroke – Class A Meet:
(2) Maria Naccarella, Penfield, 57.97, 58.42
(5) Vivian Nguyen, Webster, 1:01.64, 1:00.91*
(19) Becca Nicastro, Webster, 1:08.57
(22) Hannah Uchal, Webster, 1:09.55
(23) Kylie Willis, Webster, 1:09.97
(28) Maggie Childs, Webster, 1:12.32
* Finals time was a 13-14 Club Record

100 Breaststroke – Class A Meet:
(5) Zoe Masters, Webster, 1:09.30, 1:11.44
(6) Nakisha Dinh, Webster, 1:12.53, 1:12.48
(9) Catherine Healy, Penfield, 1:16.86, 1:15.10
(11) Jenna Goodridge, Webster, 1:16.94, 1:16.15
(18) Ali Metcalfe, Webster, 1:20.16
(23) Blanca Hernandez Salazar 1:21.94

400 Freestyle Relay – Class A Meet:
(3) Penfield-A, prelims 3:47.18, finals 3:37.70
Prelims: (1) Maria Naccarella 55.32, (2) Catherine Healy 1:03.47
Finals: (1) Maria Naccarella 54.39, (2) Lauren Audi 56.37

(4) Webster-A, prelims 3:39.54, finals 3:38.70
Prelims: (1) Suzanne Sokolowski 54.86, (2) Lauren Schreiner 56.07, (3) Claire Gorton 55.13, (4) Dana Witte 53.48
Finals: (1) Suzanne Sokolowski 53.86, (2) Lauren Schreiner 55.64, (3) Claire Gorton 56.28, (4) Dana Witte 52.92

(EXH) Webster-B, prelims 4:09.90
Prelims: (2) Ali Metcalfe 1:04.28, (4) Hannah Uchal 1:05.02

(EXH) Greece-B, prelims 4:16.45
Prelims: (1) Mary Evans 1:00.34

400 Freestyle Relay – Class B Meet:
(1) Brighton-A, prelims 3:43.58, finals 3:39.25
Prelims: (2) Katy Shaw 54.93, (4) Beth Hahn 54.27
Finals: (2) Katy Shaw 55.19, (4) Beth Hahn 53.44

A couple of highlights out of the above swims. We had BlueFins win individual events: Katy (200 free and 500 free), Beth (50 Free) and Beth and Katy were part of the winning 200 Free and 400 freestyle relays. Beth and Katy also celebrated being part of the Class B team championship for Brighton High School.

I would like to congratulate Ashley, Beth, Claire, Dana, Katy, Lauren Audi, Lauren Schreiner, Maria and Suzanne on qualifying for the NYS HS Championships in a few weeks in Ithaca.

  • Ashley qualified individually in diving.
  • Lauren Audi qualified as a member of the Penfield 400 freestyle relay.
  • Lauren Schreiner qualified as a member of the Webster 200 freestyle and 400 freestyle relays.
  • Claire qualified as a member of the Webster 200 freestyle and 400 freestyle relays.
  • Katy qualified individually in the 200 freestyle and 500 freestyle as well as a member of the Brighton 200 freestyle and 400 freestyle relays.
  • Beth qualified individually in the 50 freestyle and 100 freestyle as well as a member of the Brighton 200 freestyle and 400 freestyle relays.
  • Dana qualified individually in the 200 IM, 50 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle, 500 freestyle and 100 butterfly as well as a member of the Webster 200 freestyle and 400 freestyle relays.
  • Suzanne qualified individually in the 200 IM, 50 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle, 500 freestyle and 100 butterfly as well as a member of the 200 freestyle and 400 freestyle relays.
  • Maria qualified individually in the 200 IM, 50 freestyle, 500 freestyle and 100 backstroke as well as a member of the Penfield 200 freestyle and 400 freestyle relays.


A number of the swims at Sectionals qualified our swimmers for various upcoming national events.

NCSA Junior Nationals (Orlando, FL in March 2020)
Maria (100 Back)

NCSA National Age Group Championships (Orlando, FL in March 2020)
Claire (50 Free and 100 Free)
Vivian (100 Back)

USA Speedo Sectionals (Buffalo-LCM in March 2020)
Beth (50 Free)
Dana (100 Free and 200 Free)
Maria (50 Free and 100 Back)
Suzanne (50 Free, 200 IM and 500 Free)

USA Futures (Columbus, OH in August 2020)
Maria (100 Back)
Suzanne (200 IM)

Job well done everyone; I'm very proud of your performances and your hard work over the last year has paid off for you.  

I’m looking forward to having you back in practice so we can start working on your preparation for the various championship meets in March as well as laying the foundation for next year’s high school or college season.

Rob