Background-image
Swim International Meet Report!

Our 2019 Swim International was a tremendous success. As you can see below, our athletes had an outstanding weekend of racing. The meet showcased more than just our athletes, as once again our meet management team and parent volunteers put on another high quality event. Congratulations to the whole club - Parents, Athletes and Staff - on a full team effort and job well done!

Here are all the highlights:

75% of better best times
Emma Adams
Nick Adams
Sophie Adams
Audrey Appell
Kieran Barry-McLean
Digby Berridge
Tristan Berridge
Isabella Blasdell
Emma Brock
Jennie Brock
Connor Cabral
Alanna Casasanta
Branek Cicci
Sophia Cicci
Daria Ciochon
Sophie Correggia
Katrina Davis
Graydon Dickson
Annika Dobrocky
Max Doyle

Seth Duchene
Celine Dube
Sophie Dube
Abigail Fellinger
Matthew Fletcher
Sophia Gillis
Brendan Gibson
Austin Godwaldt
Jack Gollan
Josephine Gruenwald
Madelyne Gruenwald
Isla Haase
Dylen Harrison
Charlotte Hobbs
Justin Hobbs
Olivia Hobbs
Samual Hopman
Mulan How
Leo Huang
Sebastian Luzuriaga
Gabrielle Lassau
Fiona Liao

Annika Lounsbury
Jacob Lubbers
Ellery Mclean
Josh McDougall
Emily McKnight
Lexi McLean
Anna Myers
Jasleen Panchi
Hunter Payne
Audrey Pedley
Madeline Pedley
Luke Phillips
Max Pletch-Young
Maksim Pokorski
Sebastian Pokorski
Justin Reeder
Tyson Richardson
Sofia Robertson
Landyn Ronson
Ben Rooney
Charlotte Rooney
Daniella Roque

Madden Ruprai
Roy Sallans
Brynn Scheffel
Carter Scheffel
Hannah Schmidtz
Avery Slot
Emily Smith
Morgan Smith
Olivia Svec
Alyssa Sysiuk
Katelynn thistle
Jack Tran
Lucas Van't Spyker
Annika Wahtras
Scarlett White


First Time Competitors
Gabrielle Lassau
Emily McKnight
Daniella Roque
Hannah Schmidtz
Alyssa Sysiuk
Kieran Barry-McLean

Max Doyle
Matthew Fletcher
Samual Hopman
Lucas Van't Spyker

Meet Qualifiers
Nick Adams- Regionals- 50bk, 50fr
Tristan Berridge- Ontario Youth Juniors- 200fly
Alanna Casasanta- Ontario Swimming Championships-
100bk,200bk,200IM,400IM,800fr,
Gabriella Casasanta- Ontario Swimming Championships- 100fr,
Ontario Youth Juniors - 400fr,800fr
Katrina Davis - Regionals- 100br,200bk,200br,
-Ontario Youth Juniors- 400IM

Seth DuChene- Regionals- 50br
Sophie Dube- Regionals- 50fr
Abigail Fellinger- Regionals- 100bk,100fr
Abby Forster- Regionals- 100fly

-Ontario Youth Juniors- 800fr
Nadia Gillis- Regionals- 100fly,50fr
Brendan Gibson-Regionals-200bk,400fr,50fly,50fr
Austin Godwaldt-Regionals- 100fr,50br,50fly
Madelyne Gruenwald- Regionals- 400fr

Leo Huang-Regionals- 100br,400fr
Sebastian Luzuriaga-Regionals- 100br
Fiona Lioa- Regionals- 50fly,800fr
Josh McDougall-Regionals-200br
Ellery McLean-Regionals-50bk,50fr
Anna Myers-Regionals-50bk
Hunter Payne-Regionals- 400IM
Max Pletch-Young- Regionals-200fr
Maksim Pokorski- Regionals-50fr
Justin Reeder-Regionals-50bk,50fly,50fr
Ben Rooney-Regionals-50br
Roy Sallans-Regionals- 100br,50bk
Brynn Scheffel-Regionals-200bk,400fr,50bk,50fr
Carter Scheffel-Ontario Swimming Championships-1500fr
Olivia Svec-Regionals-100fr,50bk,50fly
Jack Tran-Ontario Youth Juniors- 50fr
Isabell White- Regionals-50fly

Top 8 Finishers
Nick Adams-5th 800fr
kieran Barry-McLean-6th 50bk
Tristan Berridge-1st 100fly,200fly, 2nd 800fr, 3rd 200fr, 4th 100fr,200br,7th
200bk, 8th 50fly

Ashley Blasdell-8th 100br
Isabella Blasdell- 3rd 200br, 4th 100br, 6th 200IM
Emma Brock- 5th 200bk, 6th 100br, 7th 200br,200IM
Jennie Brock-4th 200bk, 8th 200br,200IM
Connor Cabral-1st 800fr
Emma Cabral- 1st 800fr,200fr,2nd 100bk,200IM,4th 100fly,8th 50fr
Alanna Casasanta- 1st 100bk,200bk,200IM,400IM,2nd 50br,800fr
Gabriella Casasanta- 1st 100fly,100fr,200fly,400fr,2nd 200fr, 3rd 800fr
Sophie Correggia- 4th 200br, 5th 200IM, 7th 5-fly
Katrina Davis- 1st 50fly, 2nd 400IM, 3rd 200bk, 5th, 100Fr, 7th 100br, 200br, 8th
50br
Graydon Dickson-2nd 800fr,50br
Max Dobie- 1st 100fr,800fr,2nd 200fr,400fr,3rd 200fly 4th 50fr
Seth DuChene- 4th 50br
Sophie Dube- 8th 400fr
Gabrielle Eivers- 2nd 200fly, 4th 400IM,6th 100fly,7th 50br, 8th 100fr
Abigail Fellinger- 2nd 50bk, 7th 100bk,8th 50fr
Abby Forster- 3rd 100 fr,200fr, 4th 50fr, 800fr 7th 100fly,
Nadia Gillis- 8th 100fly, 200IM, 800fr
Brendan Gibson- 5th 200bk, 6th 50bk, 7th 400fr, 8th 100br,50fly
Erin Gibson- 5th 200bk, 6th 200IM, 8th 800fr
Austin Godwaldt- 6th 400IM, 7th 50fly,

Jack Gollan- 5th 200bk,200fr,50bk
Madelyne gruenwald - 2nd 400fr
Dylen Harrison- 5th 400IM
Dustin Hobbs- 2nd 100br, 4th 50fly 5th 200IM, 7th 50br
Leo Huang- 3rd 50fr,50fly,5ht 100br,400fr,7th 50bk, 8th 200bk
Niamh Kukla- 6th 400IM
Sebastian Luzuriaga- 3rd 100br,4th 400fr, 5th 50fly,8th 50bk
Fiona Liao- 3rd 100fr,50fly,4th 50fr, 5th 50bk, 8th 800fr 7th 200fr,100fly
Angela Marina- 1st 100bk,100br,100fly,100fr,200IM,400fr,50fr
Josh McDougall-2nd 1500fr, 5th 200br,6th 200fr,100bk
Ellery McLean- 7th 400fr
Lexi McLean- 2nd 200fly, 6th 800fr,8th 400fr
Anna Myers- 4th 200bk, 6th 400fr,7th 50fly
Jasleen Panchi- 5th 100br,6th 200bk,200br
Camryn Payne-4th 200fr, 5th 800fr,6th 50br,100fr
Hunter Payne- 3rd 400IM,5th 50fly,200bk, 8th 200br
Mia Pelletier- 5th 50fr, 8th 200fr
Luke Phillips- 3rd 100bk,4th 200IM,6th 200bk,7th 200fr
Max Pletch-Young- 7th 200fr
Maksim Pokorski- 8th 100fly
Sebastian Pokorski- 6th 100fr, 7th 50fr
Justin Reeder- 7th 100br,50fr

Charlotte Rooney- 5th 50bk
Roy Sallans- 4th 100br
Carter Scheffel- 1st 200fr,1500fr,100fly,2nd 200bk,100fr,100bk,4th 100br
Avery Slot- 7th 400IM
Emily Smith- 1st 100fly,400IM,2nd 800fr 200IM,3rd 100br,200br
Morgan Smith- 8th 200bk
Oliver Stack- 3rd 200IM,4th 200bk,6th 200fr
Olivia Svec- 1st 50fly,50bk,100fr,3rd 50fr, 5th 200br
Katelynn thistle- 7th 200bk
Jack Tran- 1st 50fr,50fly,50bk,200bk, 2nd 100br, 400fr
Isabell White- 3rd 50fly,4th 200IM
Lei Wu- 7th 50fr

Records
New Club Records-Jack Tran- 50 fly, 50 bk, 50 fr
New Canadian Records- Angela Marina- 200IM, 400fr,100bk