Background-image
Time Trial & IHSA Sectional Highlights

IHSA Girls' Sectional Championship - Nov. 16, 2019
FFSC Time Trial - Nov. 17, 2019

 

Congratulations to Erin Stroh (U-High 200 free relay), Alexa Starkey (Normal West 400 free relay), Elaina Stroh (U-High 200 medley relay alt.), and Kylie Crader (Normal West 400 free relay alt.), who will be heading to HS State this Friday! Good luck ladies!

 

New Team Records

Boys 9-10 50 Free                            Cooper Franz                     29.59

Boys 9-10 100 Back                         Cooper Franz                     1:14.23

Boys 9-10 100 Breast                       Cooper Franz                     1:21.07

Girls 15-16 & Open 100 Breast        Larissa Harr                        1:12.51

Boys 15-16 & Open 1000 Free        Jackson Ahrens                  10:08.67

Boys 15-16 1650 Free                     Jackson Ahrens                  16:55.06

 

New Championship Meet Cuts – Time Trial & HS Sectionals

Jackson Ahrens – SCY Spring Speedo Sectionals cut in 1000 free

Kylie Crader – Senior regional cut in 50 free

Cooper Franz – 10 & under state cuts in 50 free and 100 back; 11-12 regional cuts in 50 free and 100 back

Larissa Harr – Senior regional cuts in 50 free, 100 free, 100 fly, and 100 breast

Bella Henry – Senior regional cut in 100 back

Erin Jenkins – Senior regional cut in 100 fly

Paige Iott – Senior regional cut in 100 fly

Katie Kobel – Senior regional cuts in 100 breast and 200 breast

Aidan Oakey – 13-14 and senior regional cuts in 200 free

Nina Osborne – 13-14 regional cut in 50 free

Elaina Stroh – Senior regional cut in 500 free

 

100% Best Times at the time trial: Addy Baker, Emily Broadfield, Baylor Convery, George Fish, Cooper Franz, Addison Gilliland, Emma Harrison, Larissa Harr, Aliza Hasselbring, McKenzi Hasselbring, Evan Hull, Anna Jennings, Ava Johnson, Brynn Kendall, Katie Kobel, Natalie Kobel, Emma Koscielak, Easton Kretschmer, Foster Kretschmer, Piper Lowder, Claire Malinowski, Brooks McManigle, Elijah Melick, Waylon Melick, Ashley Miller, Nina Osborne, Alex Phan, Anabella Roethle, Paige Roser, Aidan Starkey, Anna Swanson, Maria Taulbee, Millie Thornton, Michael Xi

 

Congrats to all swimmers! Full results can be found on the Meet Results page. You can also find individual results and best times on the USA Swimming website.