Background-image
Partners
Swim+Outlet+Team+Store
Aurora+Baycare+Sports+Medicine
Besaw+and+Associates+Realty
Texas+Roadhouse
Green+Bay+Packers
Robinson+Heating+and+Cooling
Coppens+Custom+Solutions
DCI+Harrison+Coin
Redwood+Inn
Jaguar+Shell
89% Best Times and Many Finalists at WGLO

ASC improved 39 of 44 swims for 89% best times.  We had 2 team records with Katelyn Seder and Kate Schmoll.  All swimmers made finals and scored for the team in at least one event and we brought home 6 high point medals out of 8 swimmers.  One had to be in the top 24 scoring swimmers in their age group to take home a medal.

 

Kate set a new team record in the 13-14 girls 200 Fly in her first meet as a 13 year old.  This bodes well for her in setting several new team records in a new age group.  Her 200 BR and 400 IM were also close to team records.

 

Katelyn’s 10 & U girls 100 BK team record erases one of the first records set when we first got here from January, 2015.  In a sense, this is a “full circle” sort of record, as a new “generation” of swimmers are coming in and will be challenging the record board once again, this time of fellow swimmers they perhaps have looked up to.

 

Parker Bohm, Kara and Kate Schmoll earned new state cuts, Parker in the 200 FR and 200 IM, Kate in the 200 BR and 400 IM, Kara Schmoll in the 50 BK.

 

Parker Bohm improved 50 Fly, 100 FR, 200 FR, 100 Fly, 50 FR and 200 IM.  New state cuts in 200 FR and 200 IM

Sienna Nitke improved 50 Fly, 100 FR, 500 FR, 50 FR, 200 FR, winning the 500 and placing second in the 50, 100 and 200 FR

Kara Schmoll improved 50 Fly, 100 FR, 50 BR, 50 BK to a new state cut, 50 FR and placed in the top three in several events

Kate Schmoll improved 50 Fly, 200 Fly to a new team record, 200 BR to within an eyelash of a senior sectional cut and team record, 100 BR and 400 IM, and was top 3 in the 200 Fly

Erin Schuch improved 50 Fly, 100 FR, 200 FR, 100 Fly and 200 IM

Katelyn Seder improved 100 BK to a new team record, 50 Fly, 200 FR, 100 Fly, 50 BK and 200 IM.  Katelyn was top three in several events.

Maia Smet improved 50 Fly, 100 FR, 500 FR, 100 Fly, 50 FR and 200 FR

Barett Van Laanen improved 50 FR and 200 IM

 

Our next racing will be either Arena Challenge in Waukesha or Shawano.  Then is the 12 & U Single Age State meet.  We have a full slate of events in January and February to include our own ASC meet in February.

 

Upcoming qualifying meets:

 

Arena Mid-Season Showdown, December 6-8 at Waukesha South High School

10 & U Boys

Parker Bohm

Kaige Coppens

Barrett Van Laanen

Nolan Walter (new)

 

11-12 Boys

Nick Hodek

Tommy McNicoll

Trevor Dietzler (welcome back)

 

13-14 Boys

Anthony Hendrickson

Andrew Hodek

Ryan Jadin

Alex Smits

 

Open Boys

Cooper Herr

Jackson Hodek

 

10 & U Girls

Kara Schmoll

Katelyn Seder

 

11-12 Girls

Charlotte McNicoll

Erin Schuch

 

13-14 Girls

Berritt Herr

Sienna Nitke

Kate Schmoll

Madison Seder

Izzy Slather

Maia Smet

Kelly Vyskocil

 

Open Girls

Jocelyn McNicoll

Jazlynn Phillips

Emily Selissen

Hallory Domnick

 

12 & U State Single Age Championships, December 14-15 at Brown Deer

 

8 & U Boys

Talen Coppens

Grant Seeling

 

Age 9 Boys

Barrett Van Laanen

Nolan Walter (New)

 

Age 10 Boys

Parker Bohm

 

Age 11 Boys

Nick Hodek

Ben Hutto

Tom McNicoll

 

Age 12 Boys

Trevor Dietzler

 

Age 10 Girls

Kara Schmoll

Katelyn Seder

 

Age 12 Girls

Erin Schuch

 

A+ Invitational, January 31-February 2 at Brown Deer

 

8 & U Boys

Talen Coppens

 

13-14 Boys

Alex Smits

 

9-10 Girls

Kara Schmoll

 

11-12 Girls

Erin Schuch

 

13-14 Girls

Kate Schmoll

Sienna Nitke

 

Open Girls

Jocelyn McNicoll

Hallory Domnick

 

12 & U State, February 28-March 1 at Brown Deer

Kara Schmoll

Erin Schuch

Parker Bohm

Barrett Van Laanen

Trevor Dietzler 

 

13 & O State, March 5-8 at Pleasant Prairie

Jocelyn McNicoll

Hallory Domnick

Sienna Nitke

Kate Schmoll

Jackson Hodek

 

Senior Sectionals

Kate Schmoll

Sienna Nitke

Jocelyn McNicoll

Hallory Domnick

Jackson Hodek