Background-image
Team Showdown Day 3

Day 3 of Team Showdown was a phenomenal day of racing, with the athletes saving their best for last. The club brought home 26 medals, including 10 Gold! Leading the way was Sebastian Paulins who won 3 individual Gold medals and on his 4th race of the finals session led off the 4x50 Medley relay with a club record in the 50 backstroke!

 

Here is the list of our Finalists and top 8 Finishers:

 

800Free

Emma Cabral – 2nd 15-16 Girls

Abby Forster – 3rd 15-16 Girls

Katrina Davis – 3rd 13-14 Girls

Maddy Gruenwald – 2nd 11-12 Girls

Sophie Dube – 3rd 11-12 Girls

Abigail Fellinger – 5th 11-12 Girls

100Fly

Emily Smith – 3rd 13-14 Girls

Katrina Davis – 4th 13-14 Girls

Gabby Casasanta – 1st 15-16 Girls

Camryn Payne – 11th 15-16 Girls

Gabby Eivers – 1st 17andOver Girls

Max Dobie – 4th 15-16 Boys

Tristan Berridge – 9th 15-16 Boys

Sebastian Paulins – 1st 17andOver Boys

100Back

Oliva Svec – 3rd 10andUnder Girls

Emma Brock – 7th 10andUnder Girls

200Back

Brendan Gibson – 6th 11-12 Boys

Erin Gibson – 8th 15-16 Girls

Carter Scheffel – 4th 13-14 Boys

Hunter Payne – 9th 13-14 Boys

Josh McDougall – 12th 13-14 Boys

Graydon Dickson – 5th 17andOver Boys

100Free

Olivia Svec – 1st 10andUnder Girls

Fiona Liao – 2nd 13-14 Girls

Emily Smith – 4th 13-14 Girls

Alanna Casasanta – 1st 15-16 Girls

Emma Cabral – 4th 15-16 Girls

Gabby Casasanta – 5th 15-16 Girls

Abby Forster – 11th 15-16 Girls

Mia Pelletier – 2nd 17andOver Girls

200IM

Leo Huang – 4th 11-12 Boys

Brendan Gibson – 7th 11-12 Boys

Emily Smith – 1st 13-14 Girls

Katrina Davis – 2nd 13-14 Girls

Lexi McLean – 11th 13-14 Girls

Alanna Casasanta – 1st 15-16 Girls

Gabby Casasanta – 4th 15-16 Girls

Camryn Payne – 14th 15-16 Girls

Gabrielle Eivers – 3rd 17andOver Girls

Carter Scheffel – 2nd 13-14 Boys

Hunter Payne – 13th 13-14 Boys

Sebastian Paulins – 1st 17andOver Boys

50Breast

Oliver Stack – 6th 10andUnder Boys

Kieran Barry-McLean – 8th 10andUnder Boys

200Breast

Caleb Lubbers – 7th 11-12 Boys

Maks Pokorski – 8th 11-12 Boys

Lexi McLean – 9th 13-14 Girls

Josh McDougall – 9th 13-14 Boys

Connor Cabral – 13th 13-14 Boys

Garrett Sallans – 15th 13-14 Boys

Sebastian Paulins – 1st 17andOver Boys

200 Medley Relay

13-14 Boys – 5th (Hunter Payne, Josh McDougall, Carter Scheffel, Austin Godwaldt)

13-14 Girls – 3rd (Fiona Liao, Lexi McLean, Emily Smith, Katrina Davis)

15andOver Girls – 1st (Emma Cabral, Alanna Casasanta, Gabby Casasanta, Abby Forster)

15andOver Boys – 3rd (Sebastian Paulins, Max Dobie, Lei Wu, Tristan Berridge)

11-12 Girls Royal – 5th (Abigail Fellinger, Maddy Gruenwald, Sophie Dube, Scarlett White)

11-12 Girls White – 7th (Madden Ruprai, Brynn Scheffel, Daria Ciochin, Ellery McLean)

11-12 Boys Royal – 3rd (Brendan Gibson, Justin Reeder, Leo Huang, Landyn Ronson)

10andUnder Girls Royal – 2nd (Emma Brock, Morgan Smith, Isabell White, Olivia Svec)

 

GO BAC!!!