Partners
FINA
Astral+Pool
CONSANAT
CCAN
USAS
Aquatic+Canada+Aquatique
UANA Officials selected for TOKYO 2020

                                  

UANA is pleased to announce all the UANA ASSIGNMENTS OF KEY PERSONNEL AND INTERNATIONAL TECHNICAL OFFICIALS at the 2020 TOKYO SUMMER OLYMPIC GAMES. UANA is very proud of the accomplishments of each of these selected and nominated officials and wishes them all the best next August in Tokyo, Japan.  The long list of assignments is the result of years of hard work and dedication of our leaders to development of the Aquatics in our region. Thank you and CONGRATULATIONS to all of you! 

ARTISTIC SWIMMING

 CHAIRMAN OF THE FINA TECHNICAL ARTISTIC SWIMMING COMMITTEE AND MEMBER OF THE FINA TECHNICAL ARTISTIC SWIMMING COMMISSION

              Lisa Schott (CAN)

  VICE CHAIRMAN OF THE FINA TECHNICAL ARTISTIC SWIMMING COMMITTEE AND MEMBER OF THE FINA TECHNICAL ARTISTIC SWIMMING COMMISSION

              Virginia Jasontek (USA)

  MEMBERS OF THE FINA TECHNICAL ARTISTIC SWIMMING COMMITTEE

              Esther Croes (ARU)

 INTERNATIONAL TECHNICAL OFFICIALS (JUDGES)   

             Nancy Reed (CAN)

             Gabrilea Viglino (ARG)

             Betty Hazle (USA)

             Marlon Falcon (VEN)

 

DIVING 

HONORARY SECRETARY OF THE FINA TECHNICAL DIVING COMMITTEE AND MEMBER OF THE FINA TECHNICAL DIVING COMMISSION

              Kathy Seaman (CAN)

  MEMBERS OF THE FINA TECHNICAL DIVING COMMITTEE

              Felix Calderon Rodriguez (PUR)

              Colleen Huffman (USA)    

INTERNATIONAL TECHNICAL OFFICIALS (JUDGES)

              Gordon Peterson (CAN)

              Julie Ahlering (USA)

              Rolando Pedreguera (CUB)

              Sergio Rocha (MEX)

              Violeta Reis (BRA)

              Christina Rios (COL)

              Angelique Rodriguez (PUR)

OPEN WATER SWIMMING

 VICE CHAIRMAN OF THE FINA TECHNICAL OPEN WATER SWIMMING COMMITTEE, REFEREE FOR WOMEN’S 10K RACE, and ASSISTANT TO CHIEF REFEREE FOR MEN’S 10K RACE

              Sid Cassidy (USA)

  REFEREE FOR MEN’S 10K RACE, ASSISTANT TO REFEREE FOR WOMEN’S 10K RACE, and MEMBER OF THE FINA TECHNICAL OPEN WATER SWIMMING COMMITTEE

              Fernando Terrilli (ARG)

  TURN JUDGE FOR WOMEN’S 10K RACE and CHIEF RECORDER FOR THE MEN’S 10K RACE

              Matt Wilson (USA)

   

PONTOON SUPERVISOR FOR WOMEN’S 10K RACE, LAP COUNTER FOR MEN’S 10K RACE, and

MEMBER OF THE FINA TECHNICAL OPEN WATER SWIMMING COMMITTEE

              Jorge Delgado Panchana (ECU)

  CHIEF RECORDER FOR WOMEN’S 10K RACE, CHIEF FINISH JUDGE FOR MEN’S 10K RACE, and

MEMBER OF THE FINA TECHNICAL OPEN WATER SWIMMING COMMITTEE EVENTYS SUBCOMMITTEE

              Morgan Toro Martinez (PUR)

SWIMMING:

 IOC TECHNIAL DELEGATE, FINA BUREAU LIAISON, and CHAIRMAN OF THE FINA TECHNICAL SWIMMING COMMISSION

              Dale Neuburger (USA)

 CHAIRMAN OF THE FINA TECHNICAL SWIMMING COMMITTEE and MEMBER OF THE FINA TECHNICAL SWIMMING COMMISSION

              Carol Zaleski (USA)

 REFEREE FOR THE SWIMMING COMPETITION

              Louise LeBlanc (CAN)

 STARTER FOR THE SWIMMING COMPETITION

              Denise Wepasnick (USA)          

MEMBERS OF THE FINA TECHNICAL SWIMMING COMMITTEE

              Sonia O’Neal (BAR)

              Raul Araya (ARG)

 INTERNATIONAL TECHNICAL OFFICIALS (JUDGES)

              Margret Heyliger (BER)

              Ronald Leito (ARU)

              Amy Hoppenrath (USA)

              Robert Filion (CAN)

              Patricio Ramallo (ARG)

WATER POLO

 HONORARY SECRETARY OF THE FINA TECHNICAL WATER POLO COMMITTEE AND MEMBER OF THE FINA TECHNICAL WATER POLO COMMISSION

              Wim Keman (CUR)            

MEMBERS OF THE FINA TECHNICAL WATER POLO COMMITTEE

              Monica Brochero (ARG)

              Takeshi Inoue (USA)

              Bill Shaw (CAN)            

MEMBER OF THE FINA TECHNICAL WATER POLO COMMITTEE EVENTS SUBCOMMITTEE

              Eugenio Martinez (CUB) 

INTERNATIONAL TECHNICAL OFFICIALS (REFEREES)

             Michael Goldenberg (USA)

             Marie-Claude Deslieres (CAN)

             German Moller (ARG)

             Daniel Daners Chao (URU)