Background-image
Our Supporters
Arena
Dalplex
Push+Fitness
Team+Aquatics
Centennial+Pool
Scotiabank
AA Winter Champs Summary

 

The Nova Scotia AA Winter Championships were held in Antigonish at the St. FX University.

The Meet was co-hosted by the Port Hawkesbury Swim Team (PHAST) and Swim Nova Scotia.

Fourteen Teams from across Nova Scotia represented by close to 160 Swimmers competed at this Championship.

The  Trojans were represented by 34 Swimmers. 

The Trojans finished with 35 Top 3 Individual Performances (including 15 Gold Medal Showings).

The Team also combined for an additional 14 Relay Medals (including Four 1st Place Performances).

The Trojan Swimmers combined for 180 Best Times, plus some great Relay splits and had 78 Individual Swims in the Finals.

Click this link to see some great pictures from our weekend in Antigonish.

 

Congratulations to all of our Competitors for a simply great weekend of racing.

 

 

High Point Trophies

                 
 

Lilly Collins (3rd Place – 13-14 Girls) and Lauren Titus (1st Place – 15 & Over Girls) Won High Point Trophies in Antigonish

 

Gold Medalists

Paulo Beronja-Dardha - (200 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Mixed Freestyle Relay)

Lilly Collins – (400 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Annabel Graham – (800 m. Freestyle)

Eliana MacDonald – (800 m. Freestyle, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay,

4 x 50 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Emily Mackenzie – (200 m. Backstroke)

Lauren Titus – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 50 m. Backstroke)

Clare Caldwell – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Natasha Frame - (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Evie Linsdell – (4 x 100 m. Medley Relay)

Jordan Daigle – (4 x 100 m. Medley Relay)

Finlay MacAulay – (4 x 100 m. Mixed Freestyle Relay)

Taryn Donnelly – (4 x 100 Mixed Freestyle Relay)

Owen Wells – (4 x 100 Mixed Freestyle Relay)

Silver Medalists

Caleigh Benoit – (800 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Paulo Beronja-Dardha – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Mixed Medley Relay)

Isabella Brezovan – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Lilly Collins – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle)

Annabel Graham – (100 m. Breaststroke, 400 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Eliana MacDonald – (400 m. Freestyle)

Emily Mackenzie – (100 m. Backstroke,4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Allison Redfern – (800 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Lauren Titus – (1500 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke, 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Catherine Koch (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Mixed Medley Relay)

Lily Rooney – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Livia Scriven - (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Evie Linsdell – ((4 x 100 m. Freestyle Relay)

Elisabeth Cormier - (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Isabel Casey - (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Ella Boudreau - (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Natasha Frame – (4 x 100 m. Medley Relay)

Clare Caldwell – (4 x 100 m. Medley Relay)

Taryn Donnelly – (4 x 100 m. Mixed Medley Relay)

Kevin Wen – (4 x 100 m. Mixed Medley Relay)

Bronze Medalists

Paulo Beronja-Dardha – (50 m. Butterfly)

Isabella Brezovan – 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Medley Relay)

Isabel Casey – (100 m. Breaststroke)

Lilly Collins – (800 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke)

Annabel Graham – 50 m. Breaststroke, 1500 m. Freestyle)

Evelyn Linsdell – (200 m. Backstroke, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Eliana MacDonald – (200 m. Freestyle)

Allison Redfern – (400 m. Freestyle)

Owen Wells – (100 m. Breaststroke)

Claire Caldwell – (4 x 50 m. Freestyle Relay)

Livia Scriven – (4 x 50 m. Freestyle Relay)

Taryn Donnelly – (4 x 50 m. Freestyle Relay)

Emily Mackenzie – (4 x 100 m. Medley Relay)

Caleigh Benoit – (4 x 100 m. Medley Relay)

Lily Rooney – (4 x 100 m. Medley Relay)

Finalists

Caleigh Benoit – (400 m. Individual Medley)

Paulo Beronja-Dardha – (200 m. Individual Medley, 4 x 50 m. Mixed Freestyle Relay)

Ella Boudreau – (200 m. Backstroke)

Isabella Brezovan – (100 m. Backstroke)

Claire Caldwell – (50 m. Freestyle)

Isabel Casey – (1500 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Individual Medley)

Lilly Collins – (200 m. Backstroke)

Jordan Daigle – (100 m. Butterfly, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Natasha Frame – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke)

Annabel Graham – (200 m. Breaststroke)

Jessica Graham – (100 m. Backstroke, 50 m. Butterfly, 4 x 50 m. Freestyle Relay)

Catherine Koch – (100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke)

Evie Linsdell – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Individual Medley)

Emily Mackenzie – (400 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley)

Allison Redfern – (50 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle)

Lily Rooney – (100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke)

Livia Scriven – (400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley)

Owen Wells – (400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 4 x 50 m. Mixed Freestyle Relay)

Kevin Wen – 50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 50 m. Backstroke)

Ariel Rao – (4 x 50 m. Freestyle Relay)

Elisabeth Cormier – (4 x 50 m. Freestyle Relay)

Finlay MacAulay – (4 x 50 m. Mixed Freestyle Relay)

Emma Scheuer – (4 x 50 m. Mixed Freestyle Relay)