Community Partners
A.+Teichert+%26+Son
De+La+Torre+Trucking
Noah%27s+Bagels
Speedo
Swim+Suits+West
Dr.+Ryan+C.+Scott+Orthodontics
Amazon+Smile
2020 ARIZONA TRAVEL MEET

DAY 1

 I love it when the Waves start off day one of any meet with performances like we had tonight....

1650 free

WILL BULRIS     dropped almost 2 minutes to take 1ST PLACE for 13-14 boys

CARINA RIVERA     dropped 20 seconds to take 6TH PLACE for 13-14 girls

TIARE HOLOKAHI    3RD PLACE 13-14 girls

ELAINA CRAIG     dropped 8 seconds to place 16TH for 15 & over girls

#WAVESWEETNESS

DAY 2

It has been a really amazing day and a half for the WAVES in Arizona….super proud of our efforts and successes!!!

Great weather, great facility and very fast swimming……We are staying in a nice house and competing, cooking, cleaning and living together as a family!!!

 

Best times and achievements for Saturday:

MIKAILA ANELLO       100 free, 200 back

BELLA BUTLER            100 free, 200 back (-5 secs), 100 fly (-1 sec)

ELAINA CRAIG            100 free (-1 sec), 200 back (-2 secs), 100 fly (-3 secs)

DANIEL MUELLER      200 IM (-1 sec), 100 fly

MASON RELEFORD    200 IM (-4 secs), 100 free (-1 sec), 200 back (-14 secs)

CARINA RIVERA          200 IM (-8 secs), 100 free (-.50 sec), 100 fly (-1 sec)

ALLI SCHROEDER        100 free (-1 sec), 200 back (-3 secs)

ALEX BULRIS               100 fly   15TH PLACE (1st time under 1:01)

AARON LEE                 200 IM (-7 secs)   /   100 free (-1 sec)   /   100 fly (-1.5 secs)

FINALISTS

JACK COOK                 200 IM     19th PLACE (-9 secs)   /    100 free (-.50 secs)   /  

                                      200 back 13TH PLACE (-8 secs)

AMELIA DORAN         200 IM 15TH PLACE (-4 secs)

TIARE HOLOKAHI       200 IM 15th PLACE (-1 sec)   /   100 free 10TH PLACE (-1 sec)   /

                                     200 back 8TH PLACE

EMILY MUELLER        200 IM 4TH PLACE   /    200 back 3RD PLACE (-5 secs)   /    100 fly 6TH PLACE

ALEX BULRIS               100 fly   15TH PLACE (1st time under 1:01)

WILL BULRIS               200 IM (-4 secs) 5TH PLACE   /    100 free 10TH PLACE (-1.5 secs)   / 

                                     200 back 6TH PLACE (-1 sec)

ALLESANDRA COMIER   100 free 13TH PLACE (-4 SECS)   /   50 BREAST 19TH PLACE (-1.5 secs)   /  

                                           100 fly 14TH PLACE (-2 secs)

The WAVES are running in 8th PLACE as a TEAM out of 26 participating teams….I like it!!!

#WAVES

 

DAY 3

We are doing really, really, really well this weekend in Arizona…..was a beautiful day for swimming fast…..

     -Bella Butler made finals in the 200 fly

     -Daniel Mueller made finals in the 200 fly

     -Jack Cook has a knack of being able to hang and converse with anyone and he sings amazingly

     -We had extended family from the Bulris, Rankin, Martin, Monette, Schroeder and Relefords show-up today to support the WAVE MISSION…..sweet

     -It is Alli Schroeders B-day tomorrow, happy B-day

     -Alessandra and Emily had 3 final swims today….wow

     -We have Olympic swimmers at this meet

     -Emily WON the 200 BREAST tonight

     -Still running 8th as a TEAM

     -WILL has 75 point contribution to TEAM score and EMILY has 73…Whoop, Whoop!!

 

This is how it went:

FINALISTS

ALESSANDRA COMIER   200 free 12th PLACE (-18 secs)  /  50 fly 13th PLACE (-1 sec)  /  100 back 15th PLACE (-6 secs)  WTFRICK

EMILY MUELLER   1st PLACE 200 BREAST  /  200 fly 7th PLACE

ALEX BULRIS     200 breast 14th PLACE  /   200 fly 8th PLACE

WILL BULRIS     200 breast 7th PLACE (-1 sec)   /   50 free 9th PLACE (-1 sec)  

JACK COOK      200 breast 14th PLACE (-4 secs)  /  50 free best time

AMELIA DORAN   200 breast 3rd PLACE (-4 secs) 

TIARE HOLOKAHI   200 fly 9th PLACE  /  50 free 15th PLACE (-1 sec)

DANIEL MUELLER   200 fly 13th PLACE (dropped 10 secs)  / best time 50 free and 200 breast

CARINA RIVERA   200 breast 17th PLACE (-6 secs)  /  500 free (-6 secs)

BELLA BUTLER   200 fly 20th PLACE (never swam this before, -4 secs better in finals than in prelims)

 

The rest of our Greatness

MASON RELEFORD   200 breast (-4 secs)  /  500 free (-14 secs) 

ELAINA CRAIG   1st time 200 fly

AARON LEE   200 fly best time by 6 secs.

ALLI SCHROEDER   50 free (-2.5 secs)

ROBERT MARTIN   best day of the meet for him in 200 fly and 50 free

MIKAILA ANELLO  200 breast  / 50 free

CAROLYN MONETTE   50 free

 

***DAY 4 is always the WAVES best day…..

#WAVEFINISH

 

Last day of any swim meet can be the toughest.  Bringing your focus, energy and commitment to giving it your all is not easy. But, it is recommended and expected for ALL WAVE ATHLETES.  I like to think we own “Last Day.”  Just say’n……

And we did!!!

We also found out these interesting facts:

     -Mason is the master in the kitchen.  He banged out meat-group on the griddle in the mornings and makes a mean pancake.  In the mornings during our stay in Arizona, the boys were responsible for making a hot breakfast for 20 peeps……we at very well. The girls had clean-up of kitchen after dinner.

     -Alessandra was the best in the group for having big drops in time during the morning/prelims of the meet and coming back in the afternoon/finals and dropping time again.  Wow she was tough!!  We were all tough.

     -Carina is a vegetarian……did not know that.

     -Emily contracted a version of the coronavirus Sunday night and was unable to compete on Monday…..bummer.  She has sense rebounded and we will see her on deck this week.

     -Will placed 4th overall in points for the 13-14 year-old boys division.

     -WAVES finished 9th place TEAM points

     -We must have had a million best times this weekend, plus or minus a little bit.

***Thank you to RACHEL BULRIS   SHAWNEE RELEFORD   RICH MUELLER  for making the trip as chaperones and making the experience that much more sweet.

 

Monday results: (finalists) *remember top-20 score points

 

WILL BULRIS   400 IM 2nd place (-12 secs)  /  200 free 6th place (-1 sec)  /  100 back 7th place (-4 secs) 

ALESSANDRA COMIER   200 IM 15th place (-13 secs)  /  50 free 15th place (-.39)  /  100 breast 13th place (-1.66)

AMELIA DORAN   100 breast 4th place (-.12)  /  200 free (-5 secs)

TIARE HOLOKAHI   200 free 6th place (-2.5 secs)  /  100 back 14th place (-2.75 secs)   400 IM 6th place (-.63)

ALEX BULRIS   400 IM 10th place

JACK COOK   200 free 15th place (-6 secs)  /  100 breast 13th (-4 secs)  /  100 back (-1 sec)

BELLA BUTLER   200 fly 20 th place (-4 secs)  /  200 free (-2 secs)  /  100 back (-.23)

 

best-time performances:

 

MASON RELEFORD   200 free (-3 secs)  /  100 back (-3 secs)

ROBERT MARTIN   100 back (-2.34 secs)

AARON LEE   200 free (-1.3 secs)  /  100 back (-2 secs)

ALLI SCHROEDER   200 free (-4 secs)  /  100 back (-3 secs)

CARINA RIVERA   100 back (-3 secs)

ELAINA CRAIG   100 back (-3 secs)

DANIEL MUELLER   100 breast (-3 secs)  /  200 free (-.2)

MIKAILA ANELLO   200 free (-.50)

This was a fun meet and huge progress was made.  We will continue to keep this competition on the calendar in the future!!!

WAVES