Background-image
Our Sponsors & Partners
Aquapark
Kim+%26+Howard+Huang+Real+Estate+Team
Stesco+Global+Packaging+Corporation
HTR+Basements
Gwillimdale+Farms
COOP%27S+Smokin%27+Wing+House
407+ETR+%28Express+Toll+Route
New+Roads+Automotive+Group
Magna+Hoedown
Bingo+World
Marchants
Ontario Swimming Championships- Highlights!

 18 Newmarket Stingrays swimmers were at the TPASC pool in Scarborough this past weekend, racing at the Ontario Swimming Championships (Provinicials).

Congratulations to new Provinicial Champion Maksym Klakov!

Here are our performances in the top 10:
 

Girls 13 & Under

200 breaststroke                     Aleksa Zizakovic             2:51.89        7th

100 breaststroke                     Aleksa Zizkovic               1:22.68       10th

Girls 14

200 breaststroke                       Ava Sprogis                  2:53.07         8th

100 breaststroke                       Ava Sprogis                  1:19.68         8th

Boys 14 & Under

100 freestyle                            Tyler Da Ponte                 57.23          8th

Girls 15

200 breaststroke                      Nina Bogdan                  2:47.86        6th

100 breaststroke                      Nina Bogdan                  1:19.50        8th

200 backstroke                        Hannah Estabrooks       2:25.99         7th

Boys 15

200 IM                                     Brayden Taivassalo          2:18.08     10th

200 breaststroke                     Brayden Taivassalo           2;32.43      8th

1500 freestyle                          George Zizakoic             17:21.45     10th

Girls 16   

100 butterfly                            Arianna Miller                   1:04.43       9th *

Boys 16

50 freestyle                             Maksym Klakov                   23.87      Gold

400 freestyle                           Brent Davison                     4:19.87      8th

200 freestyle                           Maksym Klakov                  1:54.58    Silver

100 butterfly                           Maksym Klakov                     59.06       8th

1500 freestyle                        Brent Davison                     17:24.02    4th

100 freestyle                          Maksym Klakov                     51.77      Gold   (new club record)

800 freestyle                          Maksym Klakov                    8:50.85     5th
 

Men's Para

400 freestyle                             Caleb Arndt                     4:52.29       6th

50 freestyle                               Caleb Arndt                      28.72      Bronze

100 butterfly                             Caleb Arndt                     1:14.75         4th

100 freestyle                             Caleb Arndt                    1:02.46      Silver

100 breaststroke                       Caleb Arndt                    1:21.98        5th 

200 IM                                       Caleb Arndt                    2:40.06        6th

 

*prelim swim of 1:04.13 qualifies for Olympic Trials