Background-image
Our Supporters
Arena
Dalplex
Push+Fitness
Team+Aquatics
Centennial+Pool
Scotiabank
David Fry Provincial Championship Summary

The Trojans dominated at the recent David Fry Provincial Championships held at Dalhousie University and co-hosted by the Halifax Trojans and Swim Nova Scotia.

A total of 265 Swimmers representing 23 Teams from across Atlantic Canada were in attendance.

A Big Thank You goes out to all the Officials and Volunteers that helped make this a great adventure for all the Teams and Swimmers that competed.

A Special Thank You goes out to the Meet OrganizersBette El-Hawary of Swim Nova Scotia, Heather Collins, Denise Green, Sara Earle and Heather Brezovan from the Trojans plus Committee Leeds - Leigh Evans (hospitality/canteen), Jennifer Leckey (t-shirts), Mhiran Faraday (officials) and Kelley Polley (meet referee).

The Trojans were represented by 58 Swimmers and swam away with the Banners for the Top Men’s Team, Top Women’s Team and Top Overall Team.

The Trojan Swimmers combined for 422 Best Long Course Times, Won a total of 93 Individual Medals (including 39 Gold), had 260 Individual Swims in the Finals.

Relays are always a big part of the Championships. The Trojans had some great Relay Splits that contributed to 20 Medal winning Relays (including 10 Gold) and a total of 29 scoring Relay Teams!

Congratulations to all of our Competitors for a simply great weekend of racing.

 
 

 

Provincial Records

 

Charlie Leckey set Nova Scotia Records in the 11-12 Boys 50 m. – 100 m. – 200 m. Breaststroke.

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

     

Juliette Daigneault set a  Nova Scotia Record in the 11-12 Girl's 400 m. Freestyle
Marion Synishin set a  Nova Scotia Record in the 15-17 Girl's 50 m. Breaststroke

         

 

 

Awards Presentations Were Made On the Diving Tower

Bag Tags Always Make The Meet

High Point Trophies Were Won By …..

Hanna Montford was the top 16 & Over Girl and also won the Award for having the Top Women’s Race Result based on the FINA Point Scores.

 

 

 

 

 

 

 

Coco Li Fuhrmann was the Top 13-14 Girl.
Liam Ferguson was the top 16 & Over Boy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juliette Daignaeult was the Top 11-12 Girl
Keilen Bellis was the Top 14-15 year old Boy

 

 

Gold Medalists

Keilen Bellis - (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Rachel Blackmore – (200 m. Butterfly)

Aliyah Bloom – (200 m. Backstroke, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Ethan Boyle – (400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Juliette Daigneault – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 100 m. Backstroke, 200 m. Individual Medley, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Liam Ferguson – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 50 m. Butterfly, 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Coco Fuhrmann – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Cam Harding – (100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Charlie Leckey – (100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke)

Isabelle Melanson – 50 m. Backstroke, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Hanna Montford – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 100 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

 Owen Nicholson – (800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Marisa Parker – (400 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Sophie Rooney – (200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marion Synishin – (50 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Isobel McBride – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Clara Durling – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Cassidy Karrel – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Katarina Brezovan – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Grace Earle – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Ashleigh McKenna – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Andrew Barsoum – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Will Myrer – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Sean Yu – (4 x 100 m. Medley Relay

Kyle Peacock – (4 x 100 m. Medley Relay

Silver Medalists

Keilen Bellis – (200 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke, 50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Rachel Blackmore – (100 m. Butterfly)

Robyn Black – (1500 m. Freestyle)

Aliyah Bloom – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 400 m. Freestyle)

Ethan Boyle – (200 m. Freestyle, 4 x 100 m. Medley Relay)

Juliette Daigenault – (100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke)

Clara Durling – (100 m. Butterfly)

Liam Ferguson – (100 m. Butterfly, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Medley Relay)

Coco Fuhrmann – (50 m. Backstroke)

Wyatt Johnson – (200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Charlie Leckey – (50 m. Breaststroke, 200 m. Individual Medley)

Isobel McBride – (1500 m. Freestyle, 400 m. Individual Medley)

Isabelle Melanson – (100 m. Backstroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Hanna Montford – (50 m. Backstroke)

Owen Nicholson – (400 m. Freestyle, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Marisa Parker – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke)

Tuukka Richardson – (800 m. Freestyle)

Marion Synishin – (100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke, 800 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Kyle Peacock – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Ian Monchesky – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Eden Sears – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Charlotte Evans – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Andrew Barsoum – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Agaron Ramos – (4 x 200 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Grace Earle – (4 x 100 m. Medley Relay)

Julianna Drake – (4 x 100 m. Medley Relay)

Emma Hamlyn – (4 x 100 m. Medley Relay)

Will Myrer – (4 x 100 m. Medley Relay)

Bronze Medalists

Keilen Bellis – (50 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Aliyah Bloom – (200 m. Individual Medley)

Oliver Bourne – (50 m. Backstroke)

Ethan Boyle – (100 m. Freestyle, 400 m. Freestyle)

Lilly Collins – (50 m. Breaststroke)

Julianna Drake – (50 m. Breaststroke)

Clara Durling – (200 m. Freestyle)

Isobel Hussey – (200 m. Breaststroke)

Wyatt Johnson – (100 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Isobel McBride – (200 m. Backstroke)

Eadaoin McGrath – (100 m. Butterfly, 200 m. Butterfly, 400 m. Individual Medley)

Ashleigh McKenna – (100 m. Butterfly, 4 x 200 m. Freestyle Relay)

Hannah Montford – (50 m. Freestyle, 200 m. Backstroke)

Owen Nicholson – (200 m. Backstroke, 400 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marisa Parker – (50 m. Butterfly)

Megan MacQuarrie – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Bridget Gregan – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Mya Johnson – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Isabella Brezovan – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Cam Harding – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Jon Earle – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Hasan Hosny – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Sean Yu – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Quin Otto – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Agaron Ramos – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Charlotte Evans – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Grace Earle – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Juliette Daigneault – (4 x 200 m. Freestyle Relay)

Ian Monchesky – (4 x 100 m. Medley Relay)

Finalists

Andrew Barsoum – (100 m. Freestyle, 50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 50 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Rachel Blackmore – (200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Robyn Black – (800 m. Freestyle)

Aliyah Bloom – (200 m. Freestyle)

Ethan Boyle – (50 m. Freestyle, 50 m. Breaststroke, 100 m. Backstroke)

Katarina Brezovan – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 50 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Ella Collins – (50 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Lilly Collins – (50 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Julianna Drake – (100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Clara Durling – (50 m. Freestyle, 50 m. Butterfly, 400 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley, 400 m. Individual Medley)

Grace Earle – (200 m. Freestyle,50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke)

Jon Earle – (400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Charlotte Evans – (200 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Bridget Gregan – (100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 4 x 100 m. Medley Relay)

Cameron Harding – (50 m. Backstroke, 400 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle)

Hasan Hosny – (100 m. Butterfly, 200 m. Butterfly, 200 m. Backstroke)

Ryan Hull – (50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 50 m. Backstroke)

Isobel Hussey – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke, 200 m. Individual Medley, 400 m. Individual Medley, 800 m. Freestyle, 4 x 100 m. Medley Relay)

Mya Johnson – (50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 4 x 100 m. Medley Relay)

 Cassidy Karrel – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Backstroke)

Charlie Leckey – (100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 100 m. Butterfly, 200 m. Freestyle)

Megan MacQuarrie – (50 m. Butterfly, 100 m. Freestyle)

Isobel McBride – (50 m. Backstroke, 400 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley)

Maria McDougall – (50 m. Breaststroke, 100 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Eadaoin McGrath – (1500 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Ashleigh McKenna – (100 m. Freestyle)

Isabelle Melanson – (200 m. Backstroke, 400 m. Freestyle)

Ian Monchesky – (400 m. Freestyle, 800 m. Freestyle, 1500 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke)

Will Myrer – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 50 m. Backstroke, 50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 200 m. Butterfly)

Owen Nicholson – (200 m. Freestyle, 200 m. Individual Medley)

Quin Otto – (100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marisa Parker – (50 m. Backstroke)

Kyle Peacock – (200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle)

Agaron Ramos – (100 m. Freestyle)

Sophie Rooney – (50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke)

Eden Sears – (50 m. Freestyle, 200 m. Backstroke, 4 x 100 m. Medley Relay)

Marion Synishin – (200 m. Freestyle, 400 m. Freestyle)

Lauren Titus – (1500 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay)

Laura White – (200 m. Backstroke, 400 m. Freestyle, 4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

 Sean Yu – (100 m. Butterfly, 200 m. Butterfly, 4 x 100 m. Medley Relay)

 Carly Myrer – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Charlotte Brillant – (4 x 100 m. Freestyle, 4 x 100 m. Medley Relay)

Eliana MacDonald – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Laura Scriven – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Ashley Korenevski – (4 x 100 m. Freestyle Relay, 4 x 100 m. Medley Relay)

Emma Hamlyn – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Alexandra McMahan – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Anna Field – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Coco Li Fuhrmann – (4 x 100 m. Freestyle Relay)

Keilen Bellis – (4 x 100 m. Medley Relay)

Consolation Finalists

Andrew Barsoum – (50 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly)

Rachel Blackmore – (800 m. Freestyle)

Robyn Black – (100 m. Breaststroke, 400 m. Freestyle)

Ella Collins – (100 m. Breaststroke, 200 m. Breaststroke, 200 m. Individual Medley)

Grace Earle – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle)

Jon Earle – (200 m. Freestyle, 200 m. Breaststroke)

Charlotte Evans – (50 m. Freestyle, 400 m. Freestyle, 50 m. Backstroke)

Liam Ferguson – (50 m. Freestyle)

Emma Hamlyn – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 50 m. Butterfly, 100 m. Butterfly, 50 m. Backstroke,       100 m. Backstroke)

Hasan Hosny – (800 m. Freestyle)

Ryan Hull – (100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 200 m. Individual Medley)

Wyatt Johnson – (50 m. Backstroke)

Ashley Korenevski – (100 m. Freestyle

Eliana MacDonald – (800 m. Freestyle)

Ashleigh McKenna – (50 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 100 m. Backstroke, 200 m. Backstroke, 50 m. Butterfly)

Isabelle Melanson – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle)

Ian Monchesky – (50 m. Breaststroke, 100 m. Breaststroke)

Carly Myrer – (800 m. Freestyle, 200 m. Backstroke)

Quin Otto – (100 m. Freestyle, 50 m. Breaststroke, 200 m. Individual Medley)

Kyle Peacock – (100 m. Freestyle)

Agaron Ramos – (50 m. Freestyle, 200 m. Freestyle, 50 m. Butterfly)

Sophie Rooney – (50 m. Freestyle, 100 m. Freestyle, 200 m. Freestyle)

Livia Scriven – (800 m. Freestyle)

Eden Sears – (50 m. Butterfly, 50 m. Backstroke, 100 m. Backstroke)

Lauren Titus – (200 m. Individual Medley)

Sean Yu – (100 m. Butterfly)