Background-image
Partners
USA+Swimming
Ohio+Swimming
Mo%27s+Swimville+USA
Safe+Sport
AmazonSmile
2019-20 End of Season Awards

2019-20 Upper Arlington Swim Club End of Season Awards

 

NEW TEAM RECORDS SET

Hayden Hollingsworth: 31.41 in the  11-12 Girls 50 Breast (12/8/2019) 

Oliver Hulse: 29.78 in the 11-12 Boys 50 Breast (12/8/2019)      
Hayden Hollingsworth: 1:08.18 in the Girls 11-12 100 Breast (2/1/2020)       
Oliver Hulse: 1:05.63 in the Boys 11-12 100 Breast (12/7/2019)      
Hayden Hollingsworth: 27.02 in the Girls 11-12 50 Butterfly (1/4/2020)
Hayden Hollingsworth: 1:00.11 in the Girls 11-12 100 Butterfly (2/1/2020)
Hayden Hollingsworth: 1:02.04 in the Girls 11-12 100 Individual Medley (2/2/2020)

 

MOST IMPROVED

 

2019 LONG COURSE MOST IMPROVED

Bearcubs:  Duncan Ashley, Amelia Sawchyn

Bears:  Kipton Darding, Karine Bhomick

Brown Bears:  Ragan Raj, Mia Larrimer

Black Bears:  Ben Campbell, Amelia Miller

 

2019-20 SHORT COURSE MOST IMPROVED

Bearcubs:  Katie Paluk, Bane Eaglin

Bears:  Ellen Sommer, Finn Muhn

Brown Bears:  Noah Wanke, Kaitlyn Rucker

Black Bears:  Dalton Edman, Maddie Reisz

 

HIGH POINT EARNERS 

Those that individually scored the most points for our team during specific meets.

 

2019 LONG COURSE JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIP

Hayden Hollingsworth

Oliver Hulse

 

2019 LONG COURSE REGIONAL CHAMPIONSHIP

Max Foster

Mary Martin

 

2019-20 SHORT COURSE BARBARA KAY MINI CHAMPS

Carson Nichols

Maya Ortiz- Lindsey

 

2019-20 SHORT COURSE REGIONAL CHAMPIONSHIP

Abigail Stelzer

TJ Rucker

 

FIVE STAR AWARD

Those that had a State-qualifying time in Freestyle, Backstroke, Breaststroke, Butterfly, and Individual Medley (with the total number of events qualified for in parentheses).

 

2019 LONG COURSE SEASON

Oliver Hulse (11)

Hayden Hollingsworth (9)

 

2019-20 SHORT COURSE SEASON

Hayden Hollingsworth (15)

Oliver Hulse (13)

Braden Moss (13)

Jack Boyle (12)

Braden Moss (13)

Max Foster (11)

Lexi Hartzell (11)

Kami Contakis (10)

Kipton Darding (10)

Audrey Ebel (10)

Riley Hollingsworth (10)

Allison Funge (9)

 

MAGIC MINUTE

Given to those individuals that achieved a time under that "magic" minute during a swim event for the first time.

 

100 FREESTYLE 

Justin Yao – 54.02
Gabe Miller – 54.57
Dalton Edman – 56.30
Kami Contakis – 58.41
Sam Luxhoj – 59.18
Allison Funge – 59.21
Caroline Ferola – 59.22
Amelia Miller – 59.39
Jack Boyle – 59.79

 

100 BACKSTROKE 
Reid Caswell – 59.30

 

100 BUTTERFLY 
Reid Caswell – 58.84
Andrew Rucker – 59.60

 

200 FREESTYLE (under 2 minutes) 
Ben Campbell – 1:55.61
Reid Caswell – 1:56.02
Andrew Rucker – 1:58.79
Kyle Stephan – 1:59.39

 

SEASON TIME DROP

2019 LONG COURSE
25 SECONDS:
Tia Bisdorf
Emmett Petras
Kaitlyn Rucker
 
50 SECONDS:
Reid Caswell
Audrey Ebel
Grant Foster
Kevin Foster 
Max Foster
Allison Funge
Lexi Hartzell
Leah Hoffman
Hayden Hollingsworth
Riley Hollingsworth
Mary Martin
Frankie Masters
Lizzie Oliphant
Cooper Petty
TJ Rucker
Riley Schuler
Ben Sommer
Jack Sommer
 
75 SECONDS:
Karine Bhowmick
Ben Campbell
Kami Contakis
Alina DaJusta
Sammy DaJusta
Kipton Darding
Morgan Hamilton
Oliver Hulse
Mia Larrimer
Jack Mahaffey
Vince Masters
Maddie Reisz
Kyle Stephan
Nick Ubert
 
100 SECONDS:
Dalton Edman
Caroline Ferola
Amelia Miller
Ragan Raj

 

 

2019-20 SHORT COURSE

25 SECONDS:
Claire Ammons
Avery Aufderheide
Stephen Baker
Windsor Beck
Avery Brooks
Gabby Burleson
Lilly Byrum
Peyton Chillinsky
Valeria Del Toro
Caroline Doran
William Duan
Bane Eaglin
Max Foster
Emma Fouad
Aubrie Gorsline
Naomi Haverick
Annabelle Kasson
Violet Kasson
Miles Larrimer
Brex Lingo
Olivia Marks
Mary Martin
Anna Mikhail
Aleksy Mlicki
Cael Moloney
Ella Moss
Elena Myers
Neve Nawrocki
Zoey Onofri
Emmett Petras
Cooper Petty
Kayla Riedel
Roxy Rigo
Quinnlyn Roberts
Helena Thompson
Joli Wagenbrenner
 
50 SECONDS:
Olivia Berkemer
Lizzy Bicknell
Ben Campbell
Reid Caswell
Kami Contakis
Sophia Devor
Bennett Dial
Audrey Ebel
Seamus Emison
Javier Fernandez
Natalie Foss
Grant Foster
Kevin Foster
Carey Fox
Allison Funge
Mikey Gentner
Lexi Hartzell
Leah Hoffman
Crew Hollingsworth
Caroline James
Colin Kennedy
Frankie Masters
Ansley McGrath
Gabe Miller
Lucy Miller
Maggie Miller
Katie Paluck
Brynlee Peterkoski
Christian Randles
Elise Schantz
Ella Smith
Scarlett Smith
Jack Sommer
Nick Ubert
Maryn Weaver
Eric Wu
Cassie Yuan
Charlotte Yurkiw
 
75 SECONDS:
Betsy Andersson
Duncan Ashley
Karine Bhowmick
Tia Bisdorf
Caden Blamer
Addie Brownfield
Alina DaJusta
Sammy DaJusta
Morgan Hamilton
Samantha Hanje
Carol Hao
Riley Hollingsworth
Audrey Jack
Mia Larrimer
Vince Masters
Thomas McKenna
Allie Mitchell
Addison Peterkoski
Jackson Petty
Taxiarchi Russ
Riley Schuler
Ben Sommer
Kyle Stephan
Abram Thompson
 
100 SECONDS:
Vinny Barsotti
Jack Boyle
Addie Darding
Kipton Darding
Caroline Ferola
Amelia Miller
Finn Muhn
Amelia Sawchyn
Ellen Sommer
 
125 SECONDS:
Kaitlyn Rucker
Noah Wanke
Maddie Reisz
 
175 SECONDS:
Dalton Edman

 

THESE ARE SOME AMAZING ACCOMPLISHMENTS!

 

CONGRATULATIONS BEARS!