Partners
TeamUnify
Hy-Tek+Sports+Software
USA+Swimming+Foundation
USA+Deaf+Swimming
Central Zone's USA Swimming Scholastic All America Team

Below is a list of all Central Zone athletes who were named to the 2019-2020 USA Swimming Scholastic All America team, listed by LSC, then Club, then Athlete.

Qualifications for inclusion are a minimum of 3.5 GPA and at least one 2019 Winter Junior qualifying time.

2020 has been a very difficult year for all, especially our athletes. Season culminating meets didn't happen and virtually all long course didn't happen, so there were fewer opportunities to achieve the qualifying times.

We congratulate all 246 Central Zone athletes on this accomplishment!

 

Last Name First Name Gender LSC Club Zone #Years Grade
Bright Nathan M AR Arkansas Dolphins Swim Team Central 1 12th
Pike Hayley F AR Northwest Arkansas Aquatics Central 3 12th
Brouwer Aubree F AR Springfield Aquatics Central 2 10th
McCarville Kate F AR Springfield Aquatics Central 2 11th
Mendenhall Olivia F AR Springfield Aquatics Central 2 11th
Moses Casaundra F AR Springfield Aquatics Central 2 10th
Troup Duncan M AR The Aquakids, Inc. Central 1 11th
Donald Meghan F IA Ames Cyclone Aquatics Club Central 2 10th
Galvin Ansley F IA Ames Cyclone Aquatics Club Central 3 11th
Moulden Mia F IA Ames Cyclone Aquatics Club Central 2 11th
Frericks Grace F IA Black Hawk Area Swim Team Central 2 10th
Frandson Trent M IA Central Iowa Aquatics Central 3 11th
Reiter Andrew M IA Central Iowa Aquatics Central 2 10th
Culver John M IA Dowling Catholic Riptide  Central 2 12th
Wigham Jessica F IA Dowling Catholic Riptide  Central 1 9th
Schuster Collin M IA Dubuque Area Swimmin' Hurricanes Central 2 12th
Hancock Joseph M IA Greater Des Moines YMCA Central 1 10th
Martin Mary F IA Greater Des Moines YMCA Central 3 11th
Quass Berit F IA Greater Des Moines YMCA Central 3 12th
Swanepoel Lance M IA Greater Des Moines YMCA Central 1 9th
Christensen Jordan M IA Iowa Flyers Swim Club Central 1 10th
Ottavianelli Arianna F IA Iowa Flyers Swim Club Central 2 12th
Roghair Aurora F IA Iowa Flyers Swim Club Central 3 11th
Stalkfleet Heidi F IA Iowa Flyers Swim Club Central 2 10th
Geriane Jessica F IL Academy Bullets Swim Club Central 2 11th
Jass Sara F IL Academy Bullets Swim Club Central 2 10th
Merk Lindsey F IL Academy Bullets Swim Club Central 1 12th
Millard Austin M IL Academy Bullets Swim Club Central 1 11th
Mollin Nina F IL Academy Bullets Swim Club Central 2 10th
Pareja Diego M IL Academy Bullets Swim Club Central 2 11th
Pytel Isabella F IL Academy Bullets Swim Club Central 2 11th
Spillane Tyler M IL Academy Bullets Swim Club Central 2 11th
Wenig Madeline F IL Academy Bullets Swim Club Central 3 11th
Graves Maggie F IL Barrington Swim Club Central 3 11th
Reader Lilian F IL Barrington Swim Club Central 2 10th
Broaders Reed F IL Champaign Cnty YMCA Central 3 11th
Ma Sally F IL Champaign Cnty YMCA Central 1 10th
Mitchell Alexandra F IL Chicago Wolfpack Aquatic Club Central 1 9th
Nolan Parker M IL Chicago Wolfpack Aquatic Club Central 3 11th
Taute Abbey F IL Chicago Wolfpack Aquatic Club Central 2 11th
Tracy Julieta F IL Chicago Wolfpack Aquatic Club Central 1 9th
Wood Prince Piper F IL Chicago Wolfpack Aquatic Club Central 1 9th
Drumm Katie F IL FMC Aquatic Central 1 12th
Dai Andrew M IL Fox Valley Swim Team Central 3 12th
Deshpande Aayush M IL Fox Valley Swim Team Central 2 12th
Stege Rachel F IL Fox Valley Swim Team Central 1 11th
Stone Mckenna F IL Fox Valley Swim Team Central 3 11th
Hodge Marshall M IL Fox Valley YMCA Aqua Force Central 2 11th
Kaner Michelle F IL Glenbrook Swim Club Central 1 9th
Papanicholas Maggie F IL Glenbrook Swim Club Central 1 9th
King Mary Grace F IL Lake Forest Swim Club Central 1 9th
Gridley Kaelyn F IL New Trier Aquatics Central 1 10th
Pelzek Greta F IL New Trier Aquatics Central 2 11th
Morris Katherine F IL NWDupage YMCA / B.R. Ryall  S T Central 3 11th
Liu Hannah F IL Patriot Aquatic Club Central 3 11th
Dohrn Madison F IL Reach Aquatics Swim Club Central 1 10th
Van Berkom Megan F IL Springfield YMCA Swim Team Central 2 12th
Armstrong Megan F IL St Charles Swim Team Central 3 12th
Brault Elyssa F IL St Charles Swim Team Central 1 11th
Windle Calvin M IL St Charles Swim Team Central 2 11th
Heimstead Julia F IL Waves Bloomington/Normal Y S.T. Central 3 12th
Kennedy Eliot F IL Waves Bloomington/Normal Y S.T. Central 3 11th
Peplowski Anna F IL Waves Bloomington/Normal Y S.T. Central 3 11th
Reedy Thomas M IL Waves Bloomington/Normal Y S.T. Central 3 12th
Christman Madelyn F IN Carmel Swim Club Central 2 11th
Christman Meghan F IN Carmel Swim Club Central 1 9th
Conley Taylor F IN Carmel Swim Club Central 3 12th
Hadley Griffin M IN Carmel Swim Club Central 3 11th
Kitchel Devon F IN Carmel Swim Club Central 2 10th
Kopp Nolan M IN Carmel Swim Club Central 1 12th
Lieske Mackenna F IN Carmel Swim Club Central 1 10th
Love Margaret F IN Carmel Swim Club Central 1 11th
Malicki Ryan M IN Carmel Swim Club Central 2 10th
Mitchell Jacob M IN Carmel Swim Club Central 3 12th
Reed Hayley F IN Carmel Swim Club Central 1 10th
Rothrock Augustus M IN Carmel Swim Club Central 3 11th
Sabotin Rachel F IN Club Olympia Swim Team Central 1 12th
Piunti Lucas M IN Duneland Swim Club Central 2 11th
Carlile Jackson M IN Fishers Area Swimming Tigers Central 3 11th
Frollo Aaron M IN Fishers Area Swimming Tigers Central 3 12th
Ponsler Kyle M IN Fishers Area Swimming Tigers Central 1 10th
Ramey Josephine F IN Fishers Area Swimming Tigers Central 1 9th
Dewitt Mya F IN Fort Wayne Swim Team Central 2 10th
Dewitt Tristan M IN Fort Wayne Swim Team Central 3 12th
Moon Teagen F IN Fort Wayne Swim Team Central 2 11th
Paegle Kristina F IN Indiana Swim Club Central 2 10th
Bossler John M IN Irish Aquatics Central 3 11th
Dies Aaron M IN Irish Aquatics Central 1 11th
Hannewyk Gage M IN Irish Aquatics Central 1 11th
Pruitt Mary F IN Irish Aquatics Central 3 11th
Radde Joseph M IN Irish Aquatics Central 1 11th
Jenkins Mikaela F IN Newburgh Sea Creatures Central 1 11th
Porter Kaitlyn F IN Newburgh Sea Creatures Central 3 12th
Fretz Elsa F IN Northridge Area Swimming Assoc Central 3 11th
Streett Keegan M IN Southeastern Swim Club Central 1 11th
Koehrn Spencer M IN Summit City Aquatics Central 2 11th
Luarde Cameron M IN Summit City Aquatics Central 3 11th
Peters Magnolia F IN Summit City Aquatics Central 2 10th
Prochaska Cali F IN Summit City Aquatics Central 3 11th
Raffin Holden M IN Valparaiso Swim Club Central 3 12th
Heiser Elyse F IN Zionsville Swim Club Central 2 11th
Modglin William M IN Zionsville Swim Club Central 1 9th
Robb Jamyson F LE Canton City Schools Central 3 12th
O'Brien Mairin F LE Cleveland Swim Institute Central 3 11th
Dyer Madeline F LE Firestone Akron Swim Team Central 3 12th
Hong Tyler M LE Firestone Akron Swim Team Central 3 11th
Nagle Mia F LE Firestone Akron Swim Team Central 1 10th
Smesko Kaden M LE Firestone Akron Swim Team Central 3 12th
Dewitt Mackenzie F LE Hudson Explorer Aquatic Central 3 11th
McCormick Paige F LE Hudson Explorer Aquatic Central 3 12th
Bare Sydney F LE Lake Erie Silver Dolphins Central 2 11th
Culotta Victoria F LE Lake Erie Silver Dolphins Central 2 10th
Eden Jessica F LE Lake Erie Silver Dolphins Central 2 10th
Podrez Alex M LE Lake Erie Silver Dolphins Central 2 11th
Clark Charles M LE Vacationland Swim Club Central 3 12th
Murdock Justine F MI Atlantis Swimming Central 3 11th
Bellard Hannah F MI Club Wolverine Central 1 9th
Ketslakh Abigail F MI Club Wolverine Central 2 11th
Libler Jordyn F MI Club Wolverine Central 1 10th
Segal Matthew M MI Club Wolverine Central 2 11th
Stricklin Sydney F MI Club Wolverine Central 3 11th
Jones Trevor M MI dROP Aquatics Central 2 11th
Pan Amy F MI Farmington Family Y Stingrays Central 1 9th
Tuttle Claire F MI Hudsonville Eagles Aquatics Team Central 2 12th
Wachter Joel M MI Michigan Lakeshore Aquatics Central 1 12th
Austin Tyler M MI Motor City Aquatics Central 3 12th
Woodbury Gwenyth F MI Motor City Aquatics Central 2 11th
Vlasic Adam M MI OLY Swimming Central 3 12th
Kendall Brady F MI Plymouth-Canton Cruisers Central 1 10th
Losee Kevin M MI Rapids Area Y Swimmers Central 2 12th
Smith Liam M MI Rockford Riptide Swim Team Central 3 11th
D'Emanuele Peyton F MN Aquajets Swim Team Central 3 12th
Deng Alexander M MN Aquajets Swim Team Central 3 11th
Karpenko Andrew M MN Aquajets Swim Team Central 3 12th
Kern Emma F MN Aquajets Swim Team Central 1 9th
Pan James M MN Aquajets Swim Team Central 2 10th
Phelps Katelin F MN Aquajets Swim Team Central 3 11th
Phillips Michael M MN Aquajets Swim Team Central 2 10th
Walker Matthew M MN Aquajets Swim Team Central 1 10th
Witte Carson M MN Aquajets Swim Team Central 1 10th
Zhang Melinda F MN Aquajets Swim Team Central 2 12th
Zheng Hayden M MN Aquajets Swim Team Central 3 11th
Mitchell Lara F MN Blackline Aquatics Central 3 12th
Columbus Andrew M MN Edina Swim Club Central 1 12th
Jia Yvonne F MN Edina Swim Club Central 1 10th
Webb Charles M MN Edina Swim Club Central 1 12th
Dehen Reese F MN Great Wolf Swim Team Central 2 11th
Morris Christopher M MN Great Wolf Swim Team Central 2 11th
Pan Isaac M MN Great Wolf Swim Team Central 2 12th
Pawlaski Emily F MN Great Wolf Swim Team Central 1 11th
Schultze Megan F MN Great Wolf Swim Team Central 2 11th
Reinke Claire F MN Hurricanes Swim Team Central 1 10th
Smith Sierra F MN Life Time Swim Team Central 1 12th
Watry Thomas M MN Mako Aquatics Central 2 11th
Johnston Joshua M MN Minnesota Flyers Central 1 11th
Marquette Jenna F MN Minnetonka Swim Club Central 3 11th
Hutchins Megan F MN Riptide Central 1 9th
Kapeller Abigail F MN Riptide Central 1 11th
Kehler Jackson M MN Riptide Central 1 10th
Smith Regan F MN Riptide Central 3 12th
Ogren Anna F MN Rochester Swim Club Central 3 11th
Schmit Summer F MN St Croix Swim Club Central 2 10th
Hanson Grace F MN WAVES Aquatic Club Central 2 10th
Macy Sophie F MN West Express Swim Team Central 3 11th
Wolner Grant M MN Winona Swim Club Central 2 12th
Deedy Anne F MV Empire KC Swim Club Central 2 10th
Tjaden Harold M MV Empire KC Swim Club Central 3 12th
Amrein John M MV Kansas City Swim Academy Central 2 11th
Bell Drayden M MV Wichita Swim Club Central 2 10th
Cole Sydney F MW Aquatic Club of Elkhorn Central 2 12th
Schiemann Adeline F MW Fremont Area Swim Team Central 2 11th
Clark Madeline F MW Greater Omaha Aquatics Leopardsharks Central 1 11th
Germonprez Nathaniel M MW Greater Omaha Aquatics Leopardsharks Central 1 9th
Hailu Hannah F MW Greater Omaha Aquatics Leopardsharks Central 1 11th
Randby Jocelyn F MW Greater Omaha Aquatics Leopardsharks Central 3 11th
Palmer Thomas M MW Lincoln Select Swimming Central 1 10th
Barr Luke M MW Unattached Central 3 11th
Gase Abigail F OH Bowling Green Swim Club Central 3 11th
Layne Christopher M OH Bowling Green Swim Club Central 3 12th
Ward Zachary M OH Buckeye Swim Club Central 1 11th
Buse Nathan M OH Cincinnati Marlins Central 3 12th
Butterfield Claudia F OH Cincinnati Marlins Central 3 12th
Piersma Ella F OH Cincinnati Marlins Central 1 10th
Russell Michael M OH Cincinnati Marlins Central 1 11th
Sequeira Aaron M OH Cincinnati Marlins Central 3 12th
Allen Jason M OH Dayton Raiders Central 2 12th
Campbell Samuel M OH Dayton Raiders Central 1 10th
Edge James M OH Dayton Raiders Central 2 10th
Holty Nathan M OH Dayton Raiders Central 3 12th
Stump Zachary M OH Dublin Community Swim Team Central 1 10th
Buff Scott M OH Greater Toledo Aquatic Club Central 1 9th
Cech Hannah F OH Lakota Family YMCA Stingrays Central 1 12th
Anchrum Kiara F OH Mason Manta Rays Central 1 11th
Froass Ansel M OH Mason Manta Rays Central 2 12th
Hill Hannah F OH Mason Manta Rays Central 2 11th
Holmes Gibson M OH Mason Manta Rays Central 1 9th
Lane Nicola F OH Mason Manta Rays Central 3 12th
Li Jessey F OH Mason Manta Rays Central 2 10th
Lugbill Reese F OH Mason Manta Rays Central 3 11th
Striley Paige F OH Mason Manta Rays Central 1 10th
Young Jake M OH Mason Manta Rays Central 1 11th
Lapsley James M OH New Albany Aquatic Club Central 1 12th
List Mitchell M OH New Albany Aquatic Club Central 3 11th
Meeting Carly F OH New Albany Aquatic Club Central 1 9th
Banks John M OH Northern KY Clippers Swimming Central 1 11th
Lachey Ava F OH Ohio State Swim Club Central 1 10th
Peroni Martina F OH Ohio State Swim Club Central 2 10th
Wise Calvin M OH Springfield Family YMCA Central 2 12th
Smith Ethan Russell M OH Unattached Central 2 12th
Gooding Grant M OH Upper Arlington Swim Club Central 1 9th
Huddleston Riley F OH Upper Arlington Swim Club Central 1 10th
Jay Hayden M OH Upper Arlington Swim Club Central 1 11th
Voss Avery M OH Upper Arlington Swim Club Central 1 11th
Bruner Carson M OH WTRC Sharks Swim Team Inc. Central 1 9th
Glover George M OK American Energy Swim Club Central 2 11th
McNeil Piper F OK American Energy Swim Club Central 1 9th
Myers Max M OK American Energy Swim Club Central 2 11th
Janzen Kate F OK King Marlin Swim Club Central 2 11th
Hayes Aiden M OK Sooner Swim Club Central 3 11th
Tang Jonathan M OK Sooner Swim Club Central 3 12th
Ji Eric M OZ CSP Tideriders Central 2 11th
Kotzamanis Eleni F OZ Flyers Aquatic Swim Team Central 1 11th
Cothern Isabella F OZ Parkway Swim Club Central 2 12th
Seabaugh Daniel M OZ River City Aquatics Central 2 12th
Huggins Madeline F OZ Saluki Swim Club Central 2 11th
Miller Brady M WI Elmbrook Swim Club Central 1 10th
Stoll Campbell F WI Elmbrook Swim Club Central 1 9th
Thomas Lucy F WI Elmbrook Swim Club Central 1 9th
Tiltmann Reilly F WI Elmbrook Swim Club Central 3 11th
Wanezek Abigail F WI Elmbrook Swim Club Central 2 10th
Lasecki Emma F WI Green Bay Swim Club, Inc Central 3 12th
Neverman Kaiser M WI Green Bay YMCA Central 1 12th
Fiske Sophie F WI Madison Aquatic Club Central 2 11th
Freeman Mara F WI McFarland Spartan Sharks Central 2 10th
Francis Malia F WI Mid Wisconsin Wave Makers Central 2 10th
Hayon William M WI Mid Wisconsin Wave Makers Central 2 10th
Knott Keegan F WI Pleasant Prairie Patriots Swim Team Central 1 9th
Beay Alison F WI Rocket Aquatics Central 1 10th
Johnson Faith F WI Rocket Aquatics Central 1 10th
Brostowitz Victoria F WI Schroeder YMCA Swim Team Central 1 9th
Meulemans Ben M WI Schroeder YMCA Swim Team Central 2 11th
Saleem Ziyad M WI Schroeder YMCA Swim Team Central 1 12th
Blischke Caleb M WI Waukesha Express Swim Team Central 3 12th
Carlson Abby F WI Waukesha Express Swim Team Central 2 11th
Carlson Jacob M WI Waukesha Express Swim Team Central 3 12th
Malinowski Lauren F WI Waukesha Express Swim Team Central 1 10th