FIRST MEET BACK SUCCESS!!

Congratulations to the following QNS swimmers on their performance in our first race of the season with placing in the Metro LSC top-25 list. A lot was accomplished in just over 2 hours; more than 2/3 of our swimmers made the list…

 

8&Under Girls
Cara Gallagher – 18th 50 FR; 10th 50 BK

8&Under Boys
Luke Moran – 1st 100 FR; 1st 50 FLY; 2nd 100 IM

9 Year Old Boys
Mason Kwan – 7th 50 BR
Kenzo Truong – 17th 50 BR; 18th 100 IM
Jimmy Chung – 17th 50 FLY

10 Year Old Girls
Herschel Tan – 7th 50 BR

10 Year Old Boys
Tiarnan O’Sullivan – 17th 50 FR; 22nd 100 IM

11 Year Old Boys
Hayden Ko – 8th 50 FR; 8th 200 FR; 6th 50 FLY
Koa Truong – 12th 100 BR; 16th 200 BR

12 Year Old Girls
Maddy Yan – 1st 50 FLY; 2nd 50 FR; 3rd 100 BK
Nikko Tjahaya – 1st 200 BR; 1st 200 IM; 2nd 100 BK
Shanel Tan – 1st 100 BR; 1st 100 IM; 14th 50 FLY
Aoife Garvey – 10th 100 BR (This was Aoife’s first ever swim meet!!)
Sophia Lengyel – 14th 200 BK; 25th 50 FR; 25th 500 FR
Lucia Cagno – 22nd 100 BR
Audrey Man – 25th 50 FLY

12 Year Old Boys
Oliver Shao – 1st 50 FR; 1st 200 FR; 1st 500 FR
Julien Shao – 3rd 200 BR; 5th 50 FR; 7th 200 FR
Linus Lin – 2nd 50 FR; 6th 100 FLY; 8th 100 BK
Matt Chang – 10th 50 FR; 14th 50 FLY; 15th 100 IM
Sean Garvey – 13th 100 BR (Sean’s first ever meet too!!)

13 Year Old Girls
Tenzin (Zee) Panamserkhang – 7th 100 FR; 8th 200 IM; 9th 100 FLY
Isabella Chang – 15th 50 FR
Ava Loftus – 21st 50 FR; 21st 100 FLY
Maggie Kwan – 15th 200 BR
Olivia Kim – 18th 200 BR
Maya Bieganowski – 25th 100 BR
Laura Moran – 24th 100 BK

13 Year Old Boys
Logan Tang – 24th 100 FLY

14 Year Old Girls
Sayjel Tan – 6th 100 BK; 9th 50 FR; 9th 100 FLY

14 Year Old Boys
Kielan Moran  - 1st 100 FR; 3rd 50 FR; 6th 100 FLY
Stefanos Salas – 16th 200 BK; 23rd 500 FR
Joachim Killian – 13th 200 BR
Kevin Wang – 20th 100 BK; 23rd 200 IM
Wesley Tung – 24th 200 IM

15&16 Year Old Boys
John Zhang (15 years old) – 9th 200 BR; 22nd 100 BK
Eugene Jeong – 25th 200 BR

17&18 Year Old Boys
Kevin Zahariev – 7th 100 BR; 12th 50 FR; 15th 100 FR
Omar Ebied – 7th 200 IM; 15th 100 BK
Gerald Deng – 5th 200 FLY; 13th 100 FLY
Joe Brennan – 18th 100 BR
Xavier Calderon – 9th 200 BR; 22nd 100 BR