Background-image
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
12-Unders Light Up the Pool

12-Unders Light Up the Pool

Congratulations to the 12-Under State Team for their 4th place finish at the 2020 Intergalactic Single Age All-Stars Meet.  The Men’s team lead the charge with 677 points, good enough for 2nd place.  The Women’s team wasn’t far behind with 623 points, placing them 4th.  We walked away with 74 new best times!

 

Team Records:

Finn Nelson set a new team record in the 11-12 boys 50 breast.  He had initially broken the record on 12/5/20, swimming a 31.52 to beat the 1989 record of 31.66 set by Rob Iglinski.  This past weekend, he bested his own time, going a 31.16.

 

State Champions:

Tessa Hansen: 50 Breast –> currently ranked 13th in the nation, 9-10 girls

Sara Wiedoff: 50 Fly –> currently ranked 9th in the nation, 11-12 girls

Finn Nelson: 100 Breast, 50 Fly, 100 Fly, 50 Breast –> currently ranked 15th in the nation, 11-12 boys

Girls 10-12 200 Free Relay (S. Wiedoff, K. Lucyshyn, A. Gordon, J. Drake) -> currently ranked 1st in the nation, 11-12 girls

Girls 10-12 200 Medley Relay (A. Gordon, J. Drake, S. Wiedoff, K. Lucyshyn) –> currently ranked 3rd in the nation, 11-12 girls

 

Everyone on the team contributed points by placing 2nd – 16th:

9 year old girls ->             Maeve Parkins: 8th place (50 free), 9th place (100 breast), 10th place (50 breast)

Girls 9 & U 100 Free Relay (Annie Remus, M. Parkins, Kate Revelle, Kaylee Kuptz) –> 3rd place

Girls 9 & U 100 Medley Relay (K. Kuptz, M. Parkins, A. Remus, K. Revelle) –> 2nd place

10 year old girls ->          Livvy Bonney: 10th place (100 breast), 13th place (50 breast)

                                                Marin Bonney: 10th place (100 back)

Leah Chung: 3rd place (100 free), 6th place (100 IM), 8th place (50 breast), 10th place (50 free), 14th place (50 back), 15th place (50 fly)

Tessa Hansen: 2nd place (100 breast), 5th place (100 IM), 6th place (100 free), 9th place (50 free), 16th place (50 fly)

Emily Lasnoski: 12th place (100 breast), 14th place (50 breast)

Sophie Schneider: 9th place (100 back, 100 fly), 10th place (50 free, 50 fly), 12th place (50 back), 14th place (50 free)

Lorraine Yan: 15th place (100 IM)

12 year old girls ->          Julianna Drake: 2nd place (50 free), 4th place (100 free), 5th place (50 breast), 7th place (50 back), 8th place (50 fly), 9th place (100 IM)

                                                Allison Gordon: 10th place (50 free), 11th place (50 back), 15th place (50 fly)

                                                Zoe Haeuser: 15th place (50 breast, 100 breast)

                                                Kate Lucyshyn: 6th place (50 free), 8th place (100 back, 100 IM), 7th place (200 IM), 10th place (100 free), 13th place (50 back)

                                                Sara Wiedoff: 2nd place (100 fly), 3rd place (100 IM), 4th place (50 breast, 100 breast), 5th place (200 IM)

Girls 10-12 200 Free Relay (Lara Manter, T. Hansen, Z. Haeuser, L. Chung) –> 15th place

8 & U boys ->                     Emmett Brown: 8th place (25 back, 25 fly), 10th place (50 free)

                                                Brady Neuman: 6th place (50 free), 7th place (25 fly)

                                                Max Wang: 7th place (25 free), 10th place (25 fly)

Boys 9 & U 100 Free Relay (E. Brown, B. Neuman, Dain Parkins, M. Wang) –> 2nd place

Boys 9 & U 100 Medley Relay (B. Neuman, D. Parkins, E. Brown, M. Wang) –> 2nd place

10 year old boys ->         Andrei Buznea: 2nd place (50 breast), 3rd place (100 breast), 8th place (50 fly), 11th place (50 back)

                                                Enzo Martino: 7th place (100 free), 12th place (50 back)

11 year old boys ->         Mason Baumann: 6th place (100 fly), 8th place (100 back), 9th place (50 free, 50 back), 10th place (50 fly)

                                                Aiden Gundrum: 7th place (50 back), 8th place (50 free), 9th place (100 free)

                                                Rohan Rajesh: 4th place (50 breast), 9th place (100 breast, 50 fly)

                                                David Wessel: 4th place (50 back), 6th place (100 back), 11th place (50 breast)

12 year old boys ->         Braeden Hansen: 6th place (50 breast), 8th place (50 free), 9th place (100 breast, 100 IM),10th place (200 IM), 12th place (50 fly)

                                                Finn Nelson: 2nd place (100 IM, 200 IM)

                                                Niall Parkins: 9th place (100 back), 10th place (50 breast), 14th place (50 back)

                                                Charlie Williams: 7th place (100 back), 13th place (50 back), 15th place (50 free, 50 fly)

Boys 10-12 200 Free Relay (B. Hansen, C. Williams, M. Baumann, F. Nelson) –> 4th place

Boys 10-12 200 Free Relay (N. Parkins, D. Wessel, E. Martino, A. Gundrum) –> 9th place

Boys 10-12 200 Medley Relay (C. Williams, F. Nelson, B. Hansen, N. Parkins) –> 4th place

Boys 10-12 200 Medley Relay (D. Wessel, R. Rajesh, M. Baumann, A. Gundrum) –> 10th place