Background-image
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
Phoenix 4th at 12-Under State

Congratulations to all Swimmers who participated in the 2021 Short Course State Championships Meet this past weekend.  Lake Country did a great job in all age groups and genders.  Phoenix swimmers posted a total of 73 Best Times.

 

Team Results

Overall – 4th Place in Division 1

10 & Under Girls – 6th Place

10 & Under Boys – 9th Place

11-12 Girls – 6th Place

11-12 Boys – 6th Place

 

State Champions

Sara Wiedoff – 50 Fly, 100 Fly, 200 Fly

Tessa Hansen – 50 Breast, 100 Breast

Leah Chung – 200 Free

Girls 10 & Under 200 Freestyle Relay (T. Hansen, S. Schneider, L. Yan, L. Chung)

 

Point Scorers (Top 16 Finishers)

 

10 & Under Girls

Tessa Hansen – 100 13th (7th) 200 Free (7th) 50 Breast (1st) 100 Breast (1st) 100 IM (9th) 200 Fr Relay (1st) 200 Med Relay (3rd)

Leah Chung – 50 Free (6th) 200 Free (1st) 50 Breast (9th) 100 IM (7th) 200 Fr Relay (1st) 200 Med Relay (3rd)

Sophie Schneider – 200 Free (13th) 200 Fr Relay (1st) 200 Med Relay (3rd)

Lorraine Yan – 50 Free (14th) 200 Fr Relay (1st) 200 Med Relay (3rd)

 

Reese Jankowski and Emma Bublitz also swam for the 10 & Under Girls Team at State doing a great job representing the Phoenix.  Reese swam the 50 Back, 100 Back and the 50 Fly and Emma swam in the 50 Fly, 50 Back, 50 Free.

 

10 & Under Boys

Enzo Martino – 50 Back (13th) 100 Back (12th) 50 Fly (16th) 200 Fr Relay (7th) 200 Med Relay (7th)

Andrei Buznea – 50 Breast (4th) 100 Breast (5th) 200 IM (6th) 200 Fr Relay (7th) 200 Med Relay (7th)

Christian Basilotto – 100 Back (15th) 200 Fr Relay (7th) 200 Med Relay (7th)

Mason Arndt – 200 Fr Relay (7th) 200 Med Relay (7th)

 

 

11 & 12 Girls

Sara Wiedoff – 100 Free (3rd) 50 Fly (1st) 100 Fly (1st) 200 Fly (1st) 100 IM (2nd) 200 IM (4th) 200 Fr Relay (4th) 400 Fr Relay (4th) 200 Med Relay (4th) 400 Med Relay (4th)

Kate Lucyshyn – 50 Free (3rd) 100 Free (9th) 50 Back (13th) 100 IM (8th) 200 Fr Relay (4th) 400 Fr Relay (4th) 200 Med Relay (4th) 400 Med Relay (4th)

Allison Gordon – 50 Back (11th) 100 Back (10th) 50 Fly (11th) 100 Fly (10th) 200 Fr Relay (4th) 400 Fr Relay (4th) 200 Med Relay (4th) 400 Med Relay (4th)

Araceli Cloud – 50 Breast (12th) 100 Breast (11th) 200 Fr Relay (4th) 200 Med Relay (4th) 400 Med Relay (4th)

Lara Manter – 200 Back (12th) 200 IM (16th) 400 Fr Relay (4th)

Lily Chung – 200 Fly (11th)

 

11 & 12 Boys

Dean Amble – 50 Free (5th) 100 Free (6th) 200 Free (5th) 50 Back (12th) 200 Fr Relay (5th) 400 Fr Relay (6th) 200 Med Relay (5th) 400 Med Relay (8th)

Charlie Williams – 200 Free (8th) 200 Back (12th) 200 Free Relay (5th) 400 Fr Relay (6th) 200 Med Relay (5th) 400 Med Realy (8th)

Braeden Hansen – 50 Breast (3rd) 100 Breast (4th) 200 Breast (5th) 50 Fly (11th) 100 IM (11th) 200 Fr Relay (5th) 400 Fr Relay (6th) 200 Med Relay (5th) 400 Med Relay (8th)

Niall Parkins – 200 Back (14th) 200 Fr Relay (5th) 400 Fr Relay (6th) 200 Med Relay (5th) 400 Med Relay (8th)

Grant Schroeder – 200 Fr Relay (14th) 400 Fr Relay (16th)

David Wessel - 200 Fr Relay (14th) 400 Fr Relay (16th)

Rohan Rajesh – 200 Fr Relay (14th) 400 Fr Relay (16th)

Aiden Gundrum – 200 Fr Relay (14th) 400 Fr Relay (16th)

 

Lily Bower also a part of the 11-12 Girls team at the State Championships and she showed what Lake Country is all about in her 50 Back, 100 Back and 50 Free.