Partners
SPEEDO
Swimville+USA
Southwest+Ohio+Y+Swim+League
Springfield+YMCA
YMCA+National+Swimming
USA+Swimming
Meet Report for SWOYSL 15-18 Age Group Championship

 

Meet Report for SWOYSL 15-18 Age Group Championship

Location> Miami University, Oxford Ohio

Dates> March 12-14, 2021.  (Age Up date 3/12/2021)

Link for Results>  https://www.teamunify.com/ohsfymca/__eventform__/1317942_2021%2015%20and%20over%20final%20results.pdf

 

heartMuch Love to our SENIORS who swam at their last Southwest Ohio Y Swim League SCY Championship:Julia Anderson, Badin Brewer,Jaden Humphrey,Sydney Jones,Jack McMaken, Christian Narcelles ,Kat Oen, Annie Richters, Gwyn Thomas, and Reese Turner 

heartThank You to all the Meet Volunteers to help make this meet happen for all these YMCA athletes.

heart Special Thank You to Nikki Turner who organized and coordinated the awesome Senior tribute for all teams at Miami University, It definitely was a special high light to look up at the GIGANTIC DISPLAY BOARD to see all those senior swimmers especially our 12 kids

yes35 Swimmers Competed for our team at this Championship Meet.18 of our swimmers either scored in "A" or "AA" divisions

heart 117 Lifetime Best

smiley New Team Record for Boys 15-18 Age Group 200 Medley Relay> 1:34.98

  • Bk: Jaden Humphrey; Br: Christian Narcelles, Fly: Chase Fyffe; Fr: Evan Blazer

COMBINED Team score for both "AA" and "A" Divisions> 285 points

yesSPY Placed 4th Overall out of 18 Teams at our SWOYSL Championship meet with combined scores of A & AA Divisions:

  1. ME Lyons Y> 360 points
  2. Countryside Y> 322.5 points
  3. Blue Ash Y > 288

SPY Girls combined score for "A" & "AA" Divisions> 138 points & 4th place

SPY Boys combined score for "A" & " AA" Divisions> 147 points & 4th place

 

SHOUT  OUT to our "D Group"... Swimmers taking on the Distance Events at this Championship. Swimmers with** actually swam this event for the first time ever

  • DOUBLE DUTY DISTANCE Divas & Dudes: Addison Payne, Andrew Oates, Christian Narcelles, Claire Yontz, Matthew Mayhan
  • 500 Free> Will Baron**, Addison Payne, Andrew Oates, Evan Blazer, Madison Little, Cody Lough, Christian Narcelles, Josie Wise
  • 400 IM aka Extreme IM Tough Swimmers> Alana Derringer, Jaden Humphrey, Matthew Mayhan, Nolan Rickett, Reese Turner, Claire Yontz, Dylan Day
  • 1650 Free> Christian Narcelles**, Andrew Oates**, Addison Payne, Claire Yontz
  • 1000 Free> Matthew Mayhan, Annie Richters**

Gold Medal Winners (First place) for the "A" Division:

  • Ryleigh Brown> 100 Free

Silver Medal Winners (Second Place) for The "A" Division

  • Claire Yontz> 400 IM

Bronze Medal Winners (Third Place) for The "A" Division

  • Sydney Jones> 200 Free

Gold Medal Winners (First place) for the "AA" Division: 

  • Reese Turner> 100 Back
  • Evan Blazer> 50 Free, 100 Free

Silver Medal Winners (Second Place) for The "AA" Division

  • Sydney Jones> 50 Free
  • Chrstian Narcelles> 100 Fly
  • Jaden Humphrey> 100 Breast

Bronze Medal Winners (Third Place) for The "AA" Division

  • Christian Narcelles> 500 Free
  • Kat Oen> 100 Breast, 200 Breast
  • Reese Turner> 200 IM
 

OUR RELAYS were MEGA SWIMTASTIC... so cool to have so many relays

Girls 200 Medley Relays:

  • "A" >2nd Place in "AA" Division 1:49.32 Reese Turner, Kat Oen, Sydney Jones, Annie Richters
  • "B"> 9th Place in the "AA" Division 1:53.62 Averie Jacquemin, Gwyn Thomas, Julia Anderson, Ryleigh Brown
  • "C"> 20th place in the "AA" Division 1:59.14 Josie Wise, Alana Derringer, Claire Yontz, Naomi Maggard
  • "D" > 8th place in "A" Division 2:12.64 Anna Collins, Megan Robinson, Addison Payne, Josie Wilson

Girls 200 Free Relays

  • "A"> 1st place in "AA" Division 1:38.14 Annie Richters, Reese Turner, Sydney Jones, Kaylee Price
  • "B" > 10th Place in "AA" Division 1:42.40 Rylegh Brown, Averie Jacquemin, Jayleigh Brown, Kat Oen
  • "C"> 18th Place in "AA" Division1:45.67 Gwyn Thomas, Alana Derringer, Julia Anderson, Naomi Maggard
  • "D" 4th place in "A" Division 1:52.51 

Boys 200 Medley Relay

  • "A"> 2nd Place in "AA"  Division 1:34.98 ( Team Age Group Record) Jaden Humphrey, Christian Narcelles, Chase Fyffe, Evan Blazer
  • "B"> 14th Place in "AA" Division 1:42.13 Will Baron, Seth Thomas, Jack McMaken, Badin Brewer
  • "C"> 15th Place in "AA" Division 1:43.15 Matthew Mayhan, Dylan Day, Nolan Rickett, Andrew Oates

BOYS 200 Free Relays

  • "A" > 1st place in "AA" Division 1:26.40 (only .05 seconds off Team Record) Seth Thomas, Jaden Humprhey, Christian Narcelles,Evan Blazer
  • "B" > 7th place in "AA" Division 1:29.45 Chase Fyffe, Dylan, Day, Andrew Oates, Badin Brewer
  • "C" > 26th place in "AA" Division 1:37.25  Nolan Rickett, Matthew Mayhan, Will Baron, Caleb Griffy