Background-image
Partners
A3+Performance
Clearwater+For+Youth
Ferrellgas
City+Of+Clearwater
Senior Champs Final Recap

 Hello CAT Families,

 
This past weekend our swimmers traveled to Orlando for Florida Swimming’s Senior Championships. Our swimmers were competing against the fastest in the state. Among those top swimmers were many Olympic trial qualifiers as well as a couple Olympic Gold Medalists. Not only did our team hold their own, they surpassed some of them. As a fan of swimming, it was truly an honor to see our kids do so well and watch them step up to the competition. Well done!
 
Team Results
 
With only 20 swimmers (the 13th number of swimmers), two unattached swimmers scoring big and no relays, CAT placed 4th overall!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Individual High Point Results
 
Senior Division
Matt Ellis                    1st
Sydney Pickrem         5th
Haley Palmer              8th
 
15-16 division
Nick Alexiou              1st
Ryan McRae               7 th
Maddie Edwards        8th
Justin Buck                14th
 
 
Swimmers with National Cuts in this meet
 
Becca Mann, Haley Palmer, Sydney Pickrem, Matt Ellis
 
 
Swimmers with Junior National Cuts in this meet
 
Maddie Edwards, Becca Mann, Sydney Pickrem, Michelle Turek,
Nick Alexiou, Matt Ellis, Zach Perrotti
 
 
Senior Championship Meet Records
 
Becca Mann (Senior Girls 1000 Free and 1650 Free)
Haley Palmer (Senior Girls 100 Free)
Nick Alexiou (200 Free, 500 Free and 200 Back)
 
 
New CAT Records
 
So many have been broken and broken again from last week at FLAGs and this past weekend it’s hard to keep up. We’ll get that out in a future email.
 
Results
1st Placefinishes
Becca Mann (Senior Girls 1000 Free, 1650 Free); Haley Palmer (Senior Girls 100 Free); Nick Alexiou (15-16 Boys 200 free, 500 free, 200 Back and 100 Fly); Matt Ellis (Senior Boys 100 Free, 200 Fly)
 
Top 8 Finishes
Maddie Edwards (15-16 Girls 2nd 100 Breast, 3rd 200 back, 4th 200 Breast, 7th 400 IM); Becca Mann (Senior Girls 500 Free, 400 IM); Haley Palmer (Senior Girls 2nd 50 Free, 2nd 200 Free, 3rd 100 Fly…those turns come faster in yardsJ); Sydney Pickrem (Senior Girls 2nd 100 Breast, 200 Breast, 3rd 400 IM, 4th 200 Back, 5th 200 IM; Michelle Turek (Senior Girls 7th 100 Free); Nick Alexiou (15-16 Boys 2nd 100 Free, 200 Fly); Justin Buck (15-16 Boys 4th 200 Breast); Matt Ellis (Senior Boys 2nd 50 Free, 3rd 100 Fly, 5th 200 Free); Ryan McRae (15-16 Boys 3rd 100 Back, 4th 200 Free, 5th 100 Fly, 6th 50 Free, 200 Back); Zach Perrotti (Senior Boys 3rd 200 Fly)
 
Top 16 Finishes
Kristina Alexiou (Senior Girls 15th 200 Back); Abbey King (15-16 Girls 10th 1000Free, 11th 500 Free, 11th 1650 Free); Becca Mann (Senior Girls 13th 500 Free); Kelli Swanson (Senior Girls 11th 200 Back); Michelle Turek (Senior Girls 9th 50 Free, 200 Free, 500 Free); Alexandria Wittman (Senior Girls 11th 1650 Free); Teo Boscaino (Senior Boys 13th 200 Back); Justin Buck (15-16 Boys 7th 200 IM, 9th 200 Free, 500 Free, 10th 100 Breast); Matthew Hirschberger (Senior Boys 15th 1650 Free)
 
Top 24 Senior Division
Kristina Alexiou (22nd 100 Back); Emily Noeske (18th 1650 Free); Kelli Swanson (19th 100 Back…congrats on achieving your goal of sub-minute J); Teo Boscaino (19th 200 Free, 21st 500 Free); Matthew Hirschberger (400 IM); Zach Perrotti (19th 100 fly, 20th 100 Back)
 
Rounding out our Championship team was Giulia Delima, David Morgan (couldn’t swim due to illness), Robert Slockett and Frank Tapia (been here two months from Venezuela and already dropped 2 seconds in his 50 Free). All had great swims and personal bests.
 
100% Best Times
 
Becca Mann, Haley Palmer, Sydney Pickrem, Nick Alexiou, Teo Boscaino, Fred Boscaino, Justin Buck, Matt Ellis
 
Congrats!