Background-image
Partners
USA+Swimming
Arena
Amazon+Smile
Swim+Outlet
City+of+Fullerton
Southern+California+Swimming
Sponsors
Fantastic Meet at Winter Age Group Championships!
FAST swimmers did an outstanding job at the Winter Age Group Championships in Palm Springs. Overall, we had 55% best times and finished in 4th place with 1,955 points. Way to go, FAST! Complete results can be viewed here.
 
FAST had five individual event winners: Gian Berino (15 & Over 200 Back), Katja Claesson (15 & Over 100 Breast and 15 & Over 200 Breast), Isabella Kearns (15 & Over 400 IM), Amanda Lunstedt (15 & Over 100 Fly) and Kendall Lyng (15 & Over 1000 Free). Fourteen other swimmers finished among the Top 8 in several events -- Nathan Diaz, Makena Ditsworth, Roseryn Empremsilapa, Jimmy Gonzales, Leah Johnson, Abigail Kuan, Harrison Lamar, Simon Lamar, Terence Ma, Diana Monobe, Evan Munaretto, Mandy Schatz, Patricia Tedjasukmana and Carley Vaccher.
 
Congratulations to our swimmers who achieved new Sectional Qualifying Times:
Gian Berino: 15 & Over Boys 500 Freestyle
Kendall Lyng: 15 & Over 1000 Freestyle
 
Congratulations to our swimmers who achieved new Southern California Reportable Times:
Gian Berino: 15 & Over Boys 500 Freestyle and 15 & Over Boys 200 Backstroke
Amanda Lundstedt: 15 & Over Girls 100 Butterfly
Diana Monobe: 13-14 Girls 50 Freestyle
 
Congratulations to our swimmers who achieved new Junior Olympic Qualifying Times:
Ashley Beck: 13-14 Girls 1000 Freestyle
Gian Berino: 15 & Over Boys 200 Freestyle
Kyle Cabotaje: 11-12 Boys 500 Freestyle
Nathan Diaz: 15 & Over Boys 1000 Freestyle and 15 & Over Boys 1650 Freestyle
Makena Ditsworth: 9-10 Girls 50 Freestyle and 9-10 Girls 100 Freestyle
Roseryn Empremsilapa: 11-12 Girls 50 Backstroke and 11-12 Girls 100 Backstroke
Andres Frausto: 13-14 Boys 200 Butterfly
Leah Johnson: 9-10 Girls 200 Freestyle and 9-10 Girls 200 IM
Isabella Kearns: 15 & Over Girls 500 Freestyle
Simon Lamar: 11-12 Boys 200 IM
Harrison Lee: 9-10 Boys 100 IM
Amanda Lundstedt: 15 & Over Girls 200 Butterfly
Kendall Lyng: 15 & Over Girls 500 Freestyle and 15 & Over Girls 1650 Freestyle
Terence Ma: 9-10 Boys 200 Freestyle
Evelyn McIlveen: 9-10 Girls 50 Freestyle and 9-10 Girls 200 Freestyle
Evan Munaretto: 13-14 Boys 100 Backstroke and 13-14 Boys 200 IM
Brock Railey: 13-14 Boys 200 Backstroke
Cathryn Salladin: 11-12 Girls 500 Freestyle and 11-12 Girls 50 Breaststroke
Courtney Tseng: 11-12 Girls 50 Freestyle and 11-12 Girls 50 Butterfly