Background-image
July 13 Meet Results
Women 18-24 50 Meter Free

        Name                        Age                           Team                Finals Time

 
    1 Lomangino, Jen           23   CMYM              32.53
 
Women 18-24 100 Meter Free
    1 Lomangino, Jen           23   CMYM           1:10.74
 
Women 18-24 200 Meter Free
    1 Lomangino, Jen           23   CMYM           2:36.70
    2 Chapman, Sarah E        18   TCYS             2:46.10
 
Women 18-24 100 Meter Back
    1 Chapman, Sarah E        18   TCYS             1:29.53
 
Women 18-24 100 Meter IM
    1 Lomangino, Jen           23   CMYM           1:25.89
 
Women 30-34 50 Meter Free
    1 Mack, Karla U             33   CMYM              39.09
    2 Brandow, Deena           33   TCYS               44.70
 
Women 30-34 200 Meter Free
    1 White, Rebecca            34   TCYS             2:46.57
 
Women 30-34 50 Meter Fly
    1 Mack, Karla U             33   CMYM              51.21
 
Women 30-34 100 Meter IM
    1 Mack, Karla U             33   CMYM           1:50.03
 
Women 35-39 50 Meter Free
    1 McLaughlin, Jena F      38   TCYS               27.21
 
Women 35-39 50 Meter Back
    1 McLaughlin, Jena F      38   TCYS               41.36
 
Women 40-44 100 Meter Free
    1 Henry, Kristina            43   TCYS             1:26.44
 
Women 45-49 50 Meter Free
    1 Cullen, Melissa            46   DAMD              40.69
    2 Wiggins, Lynda           46   TCYS               42.21
 
Women 45-49 50 Meter Back
    1 Cullen, Melissa            46   DAMD              54.48
 
Women 45-49 50 Meter Breast
    1 Cullen, Melissa            46   DAMD              52.72
 
Women 45-49 50 Meter Fly
    1 Cullen, Melissa            46   DAMD              47.55
    2 Wiggins, Lynda           46   TCYS               51.43
 
Women 45-49 100 Meter IM
    1 Cullen, Melissa            46   DAMD            1:47.43
 
Women 50-54 50 Meter Free

    1 Kareiva, Ona                54   TCYS               40.44

    2 Konits, Cindy G          54   MARY              41.76
 
Women 50-54 50 Meter Back
    1 Konits, Cindy G          54   MARY              50.72
 
Women 50-54 50 Meter Breast

    1 Bohonowicz, Patricia    51   TCYS               53.99

    2 Konits, Cindy G          54   MARY            1:02.99
 
Women 50-54 50 Meter Fly

    1 Bohonowicz, Patricia    51   TCYS               43.97

    2 Konits, Cindy G          54   MARY            1:01.48
 
Women 50-54 100 Meter IM

    1 Bohonowicz, Patricia    51   TCYS             1:45.00

    2 Konits, Cindy G          54   MARY            1:52.52
 
Women 60-64 50 Meter Free

    1 Jorgensen, Christine      63   MARY              45.11

 
Women 60-64 50 Meter Back
    1 Jorgensen, Christine      63   MARY              50.62
 
Women 60-64 50 Meter Breast

    1 Jorgensen, Christine      63   MARY              54.87

 
Women 60-64 50 Meter Fly

    1 Jorgensen, Christine      63   MARY              52.38

 
Women 60-64 100 Meter IM

    1 Jorgensen, Christine      63   MARY            1:51.73

 
Men 18-24 50 Meter Free

    1 Loveland, Brian           23   TCYS               27.58

 
Men 18-24 50 Meter Back

    1 Loveland, Brian           23   TCYS               37.43

 
Men 18-24 50 Meter Breast

    1 Loveland, Brian           23   TCYS               35.94

 
Men 18-24 50 Meter Fly

    1 Loveland, Brian           23   TCYS               32.09

 
Men 18-24 100 Meter IM

    1 Loveland, Brian           23   TCYS             1:12.18

 
Men 25-29 50 Meter Free

    1 Covington, Harry         29   TCYS               30.75

    2 Sugar, David               29   NBAC               43.12
 
Men 25-29 100 Meter Free
    1 Sugar, David               29   NBAC            1:34.63
 
Men 25-29 200 Meter Free
    1 Sugar, David               29   NBAC            3:12.52
 
Men 25-29 50 Meter Back

    1 Covington, Harry         29   TCYS               40.22

 
Men 25-29 50 Meter Breast

    1 Covington, Harry         29   TCYS               40.33

 
Men 25-29 50 Meter Fly

    1 Covington, Harry         29   TCYS               33.81

 
Men 25-29 100 Meter IM

    1 Covington, Harry         29   TCYS             1:19.90

 
Men 30-34 50 Meter Free

    1 Aversa, John Rocco      33   CMYM              26.95

    2 Eppinger, Justin R        34   AAA                 30.06

 
Men 30-34 100 Meter Free

    1 Eppinger, Justin R        34   AAA               1:09.12

 
Men 30-34 200 Meter Back

   --- Aversa, John Rocco      33   CMYM                 DQ

 
Men 30-34 50 Meter Fly

    1 Aversa, John Rocco      33   CMYM              29.55

    2 Eppinger, Justin R        34   AAA                 36.63

 
Men 30-34 200 Meter IM

    1 Aversa, John Rocco      33   CMYM           2:32.70

 
Men 35-39 50 Meter Free
    1 Baker, Andrew             38   AAA                 26.92
    2 Hicks, Stephen C         36   DAMD              27.81
 
Men 35-39 100 Meter Free
    1 Baker, Andrew             38   AAA               1:00.74
 
Men 35-39 50 Meter Back
    1 Hicks, Stephen C         36   DAMD              33.52
 
Men 35-39 50 Meter Breast
    1 Hicks, Stephen C         36   DAMD              35.70
 
Men 35-39 50 Meter Fly
    1 Hicks, Stephen C         36   DAMD              31.40
 
Men 35-39 100 Meter IM
    1 Hicks, Stephen C         36   DAMD            1:10.18
 
Men 40-44 50 Meter Free
    1 Ozaki, Harushige          41   ANCM              27.34
    2 Disque, Darrell             41   UNAT               28.51
 
Men 40-44 50 Meter Back
    1 Ozaki, Harushige          41   ANCM              35.06
 
Men 40-44 50 Meter Breast
    1 Disque, Darrell             41   UNAT               36.12
    2 Ozaki, Harushige          41   ANCM              36.74
 
Men 40-44 100 Meter Breast
    1 Disque, Darrell             41   UNAT            1:23.40
 
Men 40-44 50 Meter Fly
    1 Ozaki, Harushige          41   ANCM              31.12
 
Men 40-44 100 Meter IM
    1 Ozaki, Harushige          41   ANCM            1:11.72
 
Men 45-49 50 Meter Free

    1 Reilly, Jeff                   47   1776-8               30.08

 
Men 45-49 50 Meter Back

    1 Reilly, Jeff                   47   1776-8               38.88

 
Men 45-49 50 Meter Breast

    1 Reilly, Jeff                   47   1776-8               37.76

 
Men 45-49 50 Meter Fly

    1 Reilly, Jeff                   47   1776-8               31.32

 
Men 45-49 100 Meter IM

    1 Reilly, Jeff                   47   1776-8            1:14.39

 
Men 50-54 50 Meter Free
    1 Reider, Pete J              53   UNAT               27.41
    2 Burley, Nick E             54   MARY              30.77
 
Men 50-54 50 Meter Back
    1 Reider, Pete J              53   UNAT               34.25
    2 Burley, Nick E             54   MARY              36.01
 
Men 50-54 50 Meter Breast
    1 Burley, Nick E             54   MARY              40.73
 
Men 50-54 50 Meter Fly
    1 Reider, Pete J              53   UNAT               30.18
    2 Burley, Nick E             54   MARY              33.31
 
Men 50-54 100 Meter IM
    1 Burley, Nick E             54   MARY            1:17.53
 
Men 55-59 50 Meter Free

    1 Schuchhardt, Geary S    56   HUH                 32.02

    2 Hahne, Reginald           55   COLU               32.13
    3 Meyer, Jerry R             59   CMYM              40.18
 
Men 55-59 100 Meter Free
    1 Meyer, Jerry R             59   CMYM           1:30.56
 
Men 55-59 50 Meter Back
    1 Hahne, Reginald           55   COLU               39.02

    2 Schuchhardt, Geary S    56   HUH                 42.60

    3 Meyer, Jerry R             59   CMYM              44.25
 
Men 55-59 50 Meter Breast

    1 Schuchhardt, Geary S    56   HUH                 42.97

    2 Hahne, Reginald           55   COLU               43.47
 
Men 55-59 50 Meter Fly
    1 Hahne, Reginald           55   COLU               37.90

    2 Schuchhardt, Geary S    56   HUH                 38.22

 
Men 55-59 100 Meter IM
    1 Hahne, Reginald           55   COLU             1:22.24

    2 Schuchhardt, Geary S    56   HUH               1:26.21

 
Men 60-64 50 Meter Free
    1 Dewitt, Henry              62   UNAT               30.95

    2 Vaillancourt, Rand M    62   AAA                 36.56

 
Men 60-64 100 Meter Free
    1 Dewitt, Henry              62   UNAT            1:08.50
 
Men 60-64 50 Meter Back

    1 Vaillancourt, Rand M    62   AAA                 48.44

 
Men 60-64 50 Meter Breast

    1 Vaillancourt, Rand M    62   AAA                 48.48

 
Men 60-64 50 Meter Fly
    1 Dewitt, Henry              62   UNAT               33.63

    2 Vaillancourt, Rand M    62   AAA                 38.41

 
Men 60-64 100 Meter Fly
    1 Dewitt, Henry              62   UNAT            1:16.13
 
Men 60-64 100 Meter IM

    1 Vaillancourt, Rand M    62   AAA               1:35.44

 
Men 75-79 50 Meter Back
    1 McComas, Lou            76   MARY              49.85
 
Men 75-79 100 Meter Back
    1 McComas, Lou            76   MARY            1:47.89
 
Men 75-79 100 Meter IM
    1 McComas, Lou            76   MARY            1:50.97
 
Women 160-199 200 Meter Medley Relay
    1 TCYS                               A                   3:02.88

           Reed, Julia W52               Henry, Kristina W43

           Wiggins, Lynda W46        Kareiva, Ona W54

 
Mixed 100-119 200 Meter Medley Relay
    1 TCYS                               A                   2:22.38
           Chapman, Sarah E W18     Loveland, Brian M23
           Covington, Harry M29      White, Rebecca W34
 
 

      Combined Team Scores - Through Event 15

     1.   TalbotCounty Manta Rays                           235

     2.   Maryland Masters                                        148

     3.   Central Maryland YMCA Masters                   111
     4.   Unat                                                            88

     4.   Delmarva Aquatic Masters Dogfi                      88

     6.   Anne Arundel Amphibians                              82

     7.   Colonials 1776                                             45

     8.   Montgomery Ancient Mariners                         43

     9.   Columbia Masters Swim Team                        41

    10.   Health Unlimited Hurricanes                            39

    11.   North Baltimore Aquatic Club M                     25
 
 

     Women - Team Rankings - Through Event 15

     1.   TalbotCounty Manta Rays                           127

     2.   Maryland Masters                                          82

     3.   Central Maryland YMCA Masters                    63

     4.   Delmarva Aquatic Masters Dogfi                      45

 
 

       Men - Team Rankings - Through Event 15

     1.   TalbotCounty Manta Rays                             90
     2.   Unat                                                            88

     3.   Anne Arundel Amphibians                              82

     4.   Maryland Masters                                          66

     5.   Central Maryland YMCA Masters                    48
     6.   Colonials 1776                                             45

     7.   Delmarva Aquatic Masters Dogfi                      43

     7.   Montgomery Ancient Mariners                         43

     9.   Columbia Masters Swim Team                        41

    10.   Health Unlimited Hurricanes                            39

    11.   North Baltimore Aquatic Club M                     25