Partners
FINA
Astral+Pool
CONSANAT
CCAN
USAS
Aquatic+Canada+Aquatique
USA Diving Names Roster for May AT&T Diving Grand Prix in Fort Lauderdale

 

23 divers to represent U.S. at AT&T USA Diving Grand Prix

INDIANAPOLIS – Divers from around the world, including 23 from the United States, will gather in Fort Lauderdale for the annual AT&T USA Diving Grand Prix, set for May 10-13 at the Fort Lauderdale Aquatic Complex.

The AT&T USA Diving Grand Prix, the sole U.S. stop on the FINA Grand Prix circuit, regularly draws the top divers from around the world, with a number of Olympians competing each year. Countries expected to compete at the 2012 event include the United States, Australia, Brazil, Canada, China, China Macau, Ecuador, Malaysia, Mexico and Venezuela.

2008 Olympians Kelci Bryant (Chatham, Ill.), Chris Colwill (Brandon, Fla.), Troy Dumais (Ventura, Calif.), Thomas Finchum (Indianapolis, Ind.), Haley Ishimatsu (Seal Beach, Calif.) and Christina Loukas (Riverwoods, Ill.) are among the divers on the U.S. team.

Ticket Information: Prelims/Semifinals (May 10-11): $10/day for adults; $5/day for students military and seniors; children 5 & under free. Finals (May 12-13): $15/day for adults, $8/day for students, military and seniors; children 5 & under free.  An all-session pass is $40 for adults and $20 for students, military and seniors. Tickets can be purchased in advance here.

U.S. roster for the 2012 AT&T USA Diving Grand Prix

Women’s 3-meter
Kelci Bryant (Chatham, Ill./Minneapolis, Minn.)
Kassidy Cook (The Woodlands, Texas)
Cassidy Krug (Coraopolis, Pa./Stanford, Calif.)
Christina Loukas (Riverwoods, Ill./The Woodlands, Texas)

Women’s 10-meter
Katie Bell (Columbus, Ohio)
Haley Ishimatsu (Seal Beach, Calif.)
Jessica Parratto (Dover, N.H./Indianapolis, Ind.)
Brittany Viola (Orlando, Fla./Coral Gables, Fla.)

Men’s 3-meter
Chris Colwill (Brandon, Fla./Athens, Ga.)
Troy Dumais (Ventura, Calif./Austin, Texas)
Kristian Ipsen (Clayton, Calif.)
Drew Livingston (The Woodlands, Texas/Austin, Texas)

Men’s 10-meter
Matt Cooper (Bethesda, Md./Austin, Texas)
Thomas Finchum (Indianapolis, Ind.)
Logan Shinholser (Burtonsville, Md./Blacksburg, Va.)
Toby Stanley (Conway, Ark./Indianapolis, Ind.)

Women’s synchronized 3-meter
Kelci Bryant (Chatham, Ill./Minneapolis, Minn.) / (Abby Johnston (Upper Arlington, Ohio/Durham, N.C.)
Kassidy Cook (The Woodlands, Texas) / Christina Loukas (Riverwoods, Ill./The Woodlands, Texas)

Women’s synchronized 10-meter
Amy Cozad (Indianapolis, Ind./Bloomington, Ind.) / Laura Ryan (Elk River, Minn./Bloomington, Ind.)
Katie Bell (Columbus, Ohio) / Cheyenne Cousineau (Temperance, Mich./Columbus, Ohio)

Men’s synchronized 3-meter
Kristian Ipsen (Clayton, Calif.)/Troy Dumais (Ventura, Calif./Austin, Texas)
Chris Colwill (Brandon, Fla./Athens, Ga.) / Drew Livingston (The Woodlands, Texas/Austin, Texas)

Men’s synchronized 10-meter
Steele Johnson (Carmel, Ind.)/Dashiell Enos (Studio City, Calif./Indianapolis, Ind.)
Logan Shinholser (Burtonsville, Md./Blacksburg, Va.)/ Ryan Hawkins (Charlotte, N.C./Blacksburg, Va.)