Background-image
Greenwood Heads to 2012 NE Short Course Regionals Meet

GMSC Swimmers Head to 2012 New England Short Course Yards Regional Swim Meet

Swimmers of all ages from the Greenwood Memorial Swim Club (GMSC) met at Smith College to compete in the 2012 New England Short Course Yards Regionals Swim Meet. The three day event started on February 10th and ran through February 12th.

GMSC swimmers placing in the top ten were:

Girls 8 and Under

Chloe Song (8) – 3rd 25 Yard Freestyle, 2nd 50 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Freestyle, 4th 25 Yard Backstroke, 2nd 50 Yard Backstroke, 4th 25 Yard Breaststroke, 5th 50 Yard Breaststroke, 2nd 25 Yard Butterfly, 1st 50 Yard Butterfly, 1st 100 Yard Individual Medley

Isabella Vangos (8) – 6th 25 Yard Backstroke

Emily Murphy (8) – 7th 50 Yard Breaststroke, 5th 50 Yard Butterfly, 7th 100 Yard Individual Medley

Girls 9 -10

Vivian Weng (10) – 1st 50 Yard Freestyle, 2nd 50 Yard Breaststroke

Isabella Song (10) – 2nd 50 Yard Freestyle, 1st 50 Yard Backstroke, 3rd 50 Yard Breaststroke, 3rd 100 Yard Breaststroke, 3rd 50 Yard Butterfly, 4th 100 Yard Butterfly

Girls 11 -12

Lily Doyle (12) – 3rd 50 Yard Freestyle, 5th 50 Yard Breaststroke (tie)

Serena Uong (11) – 10th 50 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Freestyle

Cecelia Bolon (12) – 6th 200 Yard Backstroke

Nicole Saulnier (11) – 10th 50 Yard Backstroke

Rachel Shek (12) – 7th 100 Yard Butterfly, 4th 100 Yard Individual Medley

Carly Dickson (12) – 2nd 200 Yard Individual Medley

Girls 13 – 14

Rachel Whitaker (14) – 6th 50 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Freestyle, 2nd 200 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Backstroke, 1st 200 Yard Backstroke, 3rd 200 Yard Individual Medley

Ivy Yang (13) – 2nd 100 Yard Freestyle, 3rd 200 Yard Freestyle, 4th 100 Yard Breaststroke, 4th 200 Yard Breaststroke, 2nd 400 Yard Individual Medley

Boys 8 and Under

Nathan Pulido (8) – 1st 25 Yard Freestyle, 1st 50 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Freestyle, 9th 25 Yard Backstroke, 7th 50 Yard Backstroke, 2nd 25 Yard Breaststroke, 2nd 50 Yard Breaststroke, 4th 25 Yard Butterfly, 6th 50 Yard Butterfly, 4th 100 Yard Individual Medley

 

 

Peter LaFrance (8) – 4th 25 Yard Freestyle, 3rd 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Freestyle, 4th 25 Yard Backstroke, 3rd 50 Yard Backstroke, 1st 25 Yard Breaststroke, 1st 50 Yard Breaststroke, 5th 25 Yard Butterfly, 3rd 50 Yard Butterfly

Owen Springfield (8) – 10th 25 Yard Freestyle, 9th 50 Yard Freestyle, 8th 100 Yard Freestyle, 2nd 25 Yard Backstroke, 5th 50 Yard Backstroke, 6th 25 Yard Breaststroke, 7th 50 Yard Breaststroke, 7th 100 Yard Individual Medley

Boys 9 – 10

Dylan Doyle (10) – 1st 50 Yard Butterfly, 1st 100 Yard Individual Medley

Boys 11 – 12

David Logan (11) – 7th 50 Yard Freestyle, 7th 50 Yard Backstroke, 4th 50 Yard Butterfly, 10th 100 Yard Individual Medley

Aaron Wong (12) – 10th 50 Yard Freestyle

Matt Wheeler (12) – 10th 50 Yard Backstroke

Boys 13 – 14

Joshua Shi (14) – 1st 50 Yard Freestyle, 4th 200 Yard Freestyle, 10th 100 Yard Backstroke

Killian Dickson (14) – 3rd 50 Yard Freestyle, 8th 100 Yard Freestyle, 4th 100 Yard Backstroke, 5th 200 Yard Backstroke, 10th 100 Yard Breaststroke, 3rd 200 Yard Individual Medley

Gabe Davila (13) – 8th 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Backstroke, 2nd 100 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Individual Medley

Tyler Lufkin (13) – 3rd 100 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Backstroke, 3rd 100 Yard Butterfly

Jared Wong (13) – 4th 100 Yard Butterfly

Boys 15 – 19

John Harrington (16) – 1st 50 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Freestyle, 1st 200 Yard Backstroke, 7th 200 Yards Individual Medley

Girls Relays

Girls 10 and Under

6th – 200 Yard Freestyle Relay - Brooke Couture (10), Gabrielle Grimley (10), Katie Dickson (10), Isabella Song (10)

Girls 9 – 10

4th – 200 Yard Medley Relay – Vivian Weng (10), Katherine Shi (10), Isabella Song (10), Brooke Couture (10)

Girls 11 – 12

4th – 200 Yard Freestyle Relay – Nicole Saulnier (11), Serena Uong (12), Shannon Noel (12), Emmy Parmenter (11)

4th – 200 Yard Medley Relay – (A Team) – Nicole Saulnier (12), Kelsey Moulton (12), Rachel Shek (12), Emmy Parmenter (11)

9th – 200 Yard Medley Relay – (B Team) – Cecelia Bolon (12), Kara Moulton (11), Shannon Noel (12), Erin Davila (11)

Boys Relay

Boys 11 – 12

5th – 200 Yard Freestyle Relay – Aaron Wong (11), Thomas LaFrance (11), Matt Wheeler (12), David Logan (11)