Background-image
Greenwood Comes Out on Top at November Seacoast Swim Meet

Greenwood Memorial Swimmers Compete at the New England Seacoast Swimming Fall Festival

Swimmers ages 13 and over from Greenwood Memorial Swim Club traveled to Seekonk, MA to compete in the New England Seacoast Swimming Fall Festival. Seacoast Swimming hosted the two day event, which took place at the Mayers Natatorium at Seekonk High School on November 5th – 6th.

Greenwood Memorial Swim Club Swimmers placing in the top ten were:

Girls Open

Lauren Punger (16) – 1st 50 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Freestyle, 2nd 200 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Backstroke, 3rd 200 Yard Backstroke, 3rd 100 Yard Breaststroke, 1st 200 Yard Breaststroke, 1st 100 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Butterfly, 1st 200 Yard Individual Medley

Megan Brown (15) – 2nd 50 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Freestyle, 3rd 200 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Backstroke, 2nd 200 Yard Backstroke, 8th 100 Yard Breaststroke, 6th 200 Yard Breaststroke, 4th 100 Yard Butterfly, 1st 200 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Individual Medley

Kaitlin Harty (14) – 3rd 50 Yard Freestyle, 1st 200 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Backstroke, 1st 200 Yard Backstroke, 8th 100 Yard Butterfly, 8th 200 Yard Individual Medley

Emily Parillo (15) – 8th 50 Yard Freestyle, 5th 200 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Breaststroke, 4th 200 Yard Breaststroke, 5th 100 Yard Butterfly, 3rd 200 Yard Butterfly, 9th 200 Yard Individual Medley

Ana Maria Castellanos (15) – 10th 50 Yard Freestyle, 3rd 100 Yard Freestyle, 9th 100 Yard Backstroke, 1st 100 Yard Breaststroke, 2nd 200 Yard Breaststroke, 10th 100 Yard Butterfly, 4th 200 Yard Individual Medley

Katie Brandeberry (14) – 10th 100 Yard Freestyle, 4th 200 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Breaststroke, 7th 200 Yard Breaststroke, 9th 100 Yard Butterfly, 9th 200 Yard Butterfly, 6th 200 Yard Individual Medley

Kylie Mitchell (13) – 7th 200 Yard Freestyle

Aleksandra Tulacz (14) – 2nd 100 Yard Breaststroke, 3rd 200 Yard Breaststroke

Boys Open

James Allen (14) – 5th 50 Yard Freestyle, 3rd 100 Yard Freestyle, 1st 200 Yard Freestyle, 3rd 100 Yard Backstroke, 2nd 200 Yard Backstroke, 1st 100 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Butterfly, 1st 200 Yard Individual Medley

Ruben Holly (16) – 6th 50 Yard Freestyle, 10th 200 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Backstroke (tie), 3rd 100 Yard Butterfly, 3rd 200 Yard Butterfly, 5th 200 Yard Individual Medley

Christian Alonte (15) – 9th 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Butterfly, 6th 200 Yard Butterfly

John Harrington (16) – 10th 50 Yard Freestyle, 7th 200 Yard Freestyle

Brandon Jinn (14) – 9th 100 Yard Freestyle, 8th 200 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Backstroke (tie), 8th 200 Yard Backstroke, 10th 200 Yard Breaststroke, 7th 200 Yard Individual Medley

Adrien Hosking (16) – 5th 200 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Backstroke, 1st 200 Yard Backstroke, 4th 100 Yard Breaststroke, 2nd 200 Yard Breaststroke, 9th 100 Yard Butterfly, 4th 200 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Individual Medley (tie)