Background-image
End of Summer Challenge Results

Greenwood Memorial Swim Club Hosts the 2011 New England End of Summer Challenge

The recent 2011 New England Greenwood Memorial Swim Club (GMSC) End of Summer Challenge attracted hundreds of swimmers from throughout New England.  Hosted by GMSC, the three day event kicked off with the distance events on Friday night, July 15th.  In usual GMSC fashion, many of the swimmers from the club consistently placed in the top ten spots during the swim meet.

Results:


Girls 8 & Under

Chloe Song (7) – 2nd 25 Yard Freestyle, 8th 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Freestyle, 5th 25 Yard Backstroke, 7th 50 Yard Backstroke, 6th 25 Yard Breaststroke, 9th 50 Yard Breaststroke, 2nd 25 Yard Butterfly, 3rd 50 Yard Butterfly, 6th 100 Yard Individual Medley

Amanda Ulicny (6) – 3rd 25 Yard Freestyle, 2nd 50 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Freestyle, 4th 25 Yard Backstroke, 2nd 50 Yard Backstroke, 4th 25 Yard Breaststroke, 5th 50 Yard Breaststroke, 3rd 25 Yard Butterfly, 2nd 50 Yard Butterfly, 3rd 100 Yard Individual Medley

Emily Murphy (7) – 10th 25 Yard Freestyle, 9th 100 Yard Freestyle, 10th 25 Yard Backstroke, 9th 50 Yard Backstroke, 5th 25 Yard Breaststroke, 4th 50 Yard Breaststroke, 9th 25 Yard Butterfly, 7th 50 Yard Butterfly, 8th 100 Yard Individual Medley

Girls 9 – 10

Vivian Weng (9) – 4th 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Freestyle, 4th 50 Yard Backstroke, 3rd 100 Yard Backstroke, 5th 50 Yard Breaststroke, 1st 100 Yard Breaststroke, 6th 50 Yard Butterfly, 4th 100 Yard Individual Medley

Isabella Song (10) – 5th 50 Yard Freestyle, 4th 100 Yard Freestyle, 2nd 200 Yard Freestyle, 2nd 500 Yard Freestyle, 6th 50 Yard Backstroke, 2nd 100 Yard Backstroke, 1st 50 Yard Breaststroke, 5th 100 Yard Breaststroke, 5th 50 Yard Butterfly, 5th 100 Yard Individual Medley, 5th 200 Yard Individual Medley

Emily Parmenter (10) – 8th 50 Yard Freestyle, 8th 50 Yard Breaststroke

Kara Moulton (10) – 7th 100 Yard Freestyle, 10th 200 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Backstroke, 2nd 50 Yard Breaststroke, 3rd 100 Yard Breaststroke, 8th 50 Yard Butterfly, 7th 100 Yard Individual Medley, 9th 200 Yard Individual Medley

Erin Davila (10) – 10th 50 Yard Breaststroke

                                                                              Girls 11 – 12

Erin Conry (12) – 8th 50 Yard Freestyle, 7th 500 Yard Freestyle, 5th 50 Yard Butterfly, 4th 100 Yard Butterfly, 6th 200 Yard Butterfly

Kasja Dymek (11) – 6th 100 Yard Freestyle, 4th 200 Yard Freestyle, 1st 500 Yard Freestyle, 4th 50 Yard Backstroke, 9th 50 Yard Butterfly

Isabella Xu (11) – 5th 500 Yard Freestyle, 8th 50 Yard Breaststroke, 6th 50 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Butterfly, 3rd 100 Yard Individual Medley, 1st 400 Yard Individual Medley

Gabby Knight (11) – 10th 500 Yard Freestyle, 2nd 50 Yard Breaststroke, 1st 100 Yard Breaststroke, 4th 200 Yard Breaststroke

Claudia Yao (12) – 10th 50 Yard Backstroke

Shannon Noel (12) – 5th 200 Yard Backstroke

Nicole Saulnier (11) – 8th 100 Yard Breaststroke

Kelsey Moulton (12) – 8th 200 Yard Breaststroke

Girls 13 -14

Ivy Yang (13) – 8th 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Freestyle, 7th 200 Yard Freestyle, 4th 500 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Backstroke, 5th 200 Yard Backstroke, 6th 100 Yard Breaststroke, 4th 200 Yard Breaststroke, 5th 200 Yard Individual Medley, 5th 400 Yard Individual Medley

Sarah Ruth (14) – 6th 500 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Backstroke, 6th 200 Yard Backstroke, 8th 200 Yard Butterfly

Tiffany Shao (13) – 1st 100 Yard Breaststroke

Katriona Bell (13) – 6th 200 Yard Breaststroke

Isabella Knight (14) – 3rd 100 Yard Butterfly

Sarah Ubele (14) – 1st 400 Yard Individual Medley

 Girls 15 & Over

Ally Cheney (15) – 5th 50 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Freestyle, 3rd 200 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Backstroke, 1st 200 Yard Backstroke, 2nd 100 Yard Breaststroke, 2nd 200 Yard Breaststroke, 7th 100 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Individual Medley, 1st 400 Yard Individual Medley

 Ashley Hamel (17) – 6th 50 Yard Freestyle, 4th 100 Yard Freestyle, 5th 200 Yard Freestyle, 2nd 500 Yard Freestyle, 4th 100  Yard Backstroke, 2nd 200 Yard Backstroke, 1st 100 Yard Breaststroke, 1st 200 Yard Breaststroke, 9th 100 Yard Butterfly, 3rd 200 Yard Individual Medley

Stephanie Noel (15) – 7th 50 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Freestyle, 7th 200 Yard Freestyle, 3rd 500 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Backstroke, 5th 200 Yard Backstroke, 8th 100 Yard Butterfly, 1st 200 Yard Butterfly, 9th 200 Yard Individual Medley

Victoria Farrell (16) – 5th 200 Yard Breaststroke, 10th 200 Yard Individual Medley

Boys 8 & Under

Nathan Pulido (8) – 4th 25 Yard Freestyle, 2nd 50 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Freestyle, 6th 25 Yard Backstroke, 6th 50 Yard Backstroke, 4th 25 Yard Breaststroke, 3rd 50 Yard breaststroke, 6th 25 Yard Butterfly, 3rd 50 Yard Butterfly, 4th 100 Yard Individual Medley

Seth Germagian (8) – 10th 50 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Freestyle, 7th 50 Yard Backstroke, 7th 25 Yard Breaststroke

Boys 9 – 10

Dylan Doyle (10) – 5th 50 Yard Freestyle, 2nd 100 Yard Freestyle, 2nd 200 Yard Freestyle, 1st 500 Yard Freestyle, 3rd 50 Yard Backstroke, 2nd 100 Yard Backstroke, 4th 50 Yard Breaststroke, 4th 50 Yard Butterfly, 3rd 100 Yard Butterfly, 3rd 100 Yard Individual Medley, 2nd 200 Individual Medley

Aaron Wong (10) – 4th 50 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Freestyle, 8th 200 Yard Freestyle, 6th 500 Yard Freestyle, 7th 50 Yard Backstroke, 5th 100 Yard Backstroke, 1st 50 Yard Breaststroke, 6th 50 Yard Butterfly, 5th 100 Yard Individual Medley, 6th 200 Yard Individual Medley

Daniel Ostrerov (10) – 8th 50 Yard Freestyle, 5th 200 Yard Freestyle, 5th 50 Yard Backstroke, 6th 100 Yard Backstroke, 3rd 50 Yard Breaststroke, 1st 100 Yard Breaststroke, 10th 50 Yard Butterfly,  8th 100 Yard Individual Medley

David Logan (10) – 1st 50 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Freestyle, 1st 200 Yard Freestyle, 2nd 500 Yard Freestyle, 2nd 50 Yard Backstroke, 1st 100 Yard Backstroke, 6th 50 Yard Breaststroke, 1st 50 Yard Butterfly, 1st 100 Yard Butterfly, 1st 100 Yard Individual Medley, 1st 200 Yard Individual Medley, 1st 400 Yard Individual Medley

Boys 11 – 12

Nathaniel Shi (12) – 4th 50 Yard Freestyle, 5th 200 Yard Freestyle,5th 50 Yard Backstroke, 2nd 100 Yard Breaststroke, 3rd 200 Yard Individual Medley

Jared Wong (12) – 7th 100 Yard Freestyle, 6th 200 Yard Freestyle, 4th 500 Yard Freestyle, 5th 50 Yard Butterfly, 2nd 100 Yard Butterfly

Matthew Wheeler (12) – 10th 200 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Backstroke, 9th 50 Yard Breaststroke, 9th 100 Yard Breaststroke, 7th 100 Yard Individual Medley, 10th 200 Yard Individual Medley

Jason Tovar (12) – 3rd 500 Yard Freestyle, 2nd 100 Breaststroke, 6th 50 Yard Breaststroke, 2nd 50 Yard Butterfly, 1st 200 Yard Butterfly, 3rd 100 Yard Individual Medley

Davis O’Connor (12) – 7th 100 Yard Backstroke

Gregory Yao (11) – 8th 100 Yard Butterfly

Boys 13 – 14

Ray Trebicka (14) – 1st 50 Yard Freestyle, 5th 100 Yard Freestyle, 6th 200 Yard Freestyle, 7th 500 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Backstroke, 6th 200 Yard Backstroke, 3rd 100 Yard Breaststroke, 1st 100 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Butterfly, 8th 200 Yard Individual Medley, 4th 400 Yard Individual Medley

Sammi Tovar (14) – 6th 50 Yard Freestyle, 4th 100 Yard Backstroke, 4th 200 Yard Butterfly, 7th 200 Yard Individual Medley, 5th 400 Yard Individual Medley

Joshua Shi (14) – 2nd 100 Yard Freestyle, 2nd 200 Yard Freestyle, 5th 500 Yard Freestyle, 4th 100 Yard Breaststroke, 6th 100 Yard Butterfly

Greg Germagian (14) – 8th 100 Yard Freestyle, 8th 200 Yard Freestyle, 10th 500 Yard Freestyle, 7th 200 Yard Backstroke, 5th 100 Yard breaststroke, 10th 100 Yard Butterfly, 5th 200 Yard Butterfly

Gabe Davila (13) – 9th 100 Yard Freestyle, 8th 500 Yard Freestyle, 9th 100 Yard Backstroke, 8th 100 Yard Butterfly, 7th 400 Yard Individual Medley

Tomielee Graca (13) – 7th 200 Yard Freestyle, 6th 500 Yard Freestyle, 5th 200 Yard Backstroke, 5th 100 Yard Butterfly, 3rd 200 Yard Butterfly, 9th 200 Yard Individual Medley, 6th 400 Yard Individual Medley

Brandon Jinn (14) – 1st 500 Yard Freestyle

Peter Noland (14) – 8th 200 Yard Backstroke, 5th 200 Yard Breaststroke

Boys 15 & Over

John Harrington (15) – 3rd 50 Yard Freestyle, 1st 100 Yard Freestyle, 1st 200 Yard Freestyle, 2nd 500 Yard Freestyle, 3rd 100 Yard Backstroke, 4th 200 Yard Backstroke, 1st 100 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Butterfly, 2nd 200 Yard Individual Medley