Background-image
GMSC Competes at OMNI/Yale Swim Meet

Greenwood Memorial Swim Club Competes at Omni/Yale Swim Meet

With the arrival of spring comes the start of the Long Course Competition season for the members of the Greenwood Memorial Swim Club (GMSC). At Yale University’s Payne Whitney Pool the swimmers hit the water in typical GMSC style for their first long course meet of the season with many of them putting in their best times. Omni Swim Team hosted the large three day event, which ran from 4/29 through 5/1/11.

GMSC swimmers placing in the top ten were:

Girls 8 and Under

Chloe Song (7) – 5th 50 Meter Freestyle, 7th 100 Meter Freestyle, 1st 200 Meter Freestyle, 10th 50 Meter Backstroke, 8th 100 Meter Backstroke, 3rd 200 Meter Individual Medley

Amanda Ulichny (6) – 2nd 100 Meter Freestyle, 3rd 50 Meter Backstroke, 5th 50 Meter Breaststroke, 2nd 200 Meter Individual Medley

Girls 9 – 10

Kasja Dymek (10) – 5th 50 Meter Freestyle, 2nd 100 Meter Freestyle, 3rd 200 Meter Freestyle, 4th 50 Meter Backstroke, 4th 100 Meter Backstroke, 4th 50 Meter Butterfly, 3rd 100 Meter Butterfly, 4th 200 Meter Individual Medley

Girls 11 – 12

Kamryn Stecyk (12) – 2nd 50 Meter Freestyle, 2nd 100 Meter Freestyle, 1st 200 Meter Freestyle, 2nd 800 Meter Freestyle, 1st 50 Meter Backstroke, 1st 100 Meter Backstroke, 1st 50 Meter Butterfly, 1st 100 Meter Butterfly, 1st 200 Meter Individual Medley

Tiffany Shao (12) – 3rd 50 Meter Freestyle, 6th 100 Meter Freestyle, 8th 200 Meter Freestyle, 3rd 50 Meter Backstroke, 3rd 100 Meter Backstroke, 1st 50 Meter Breaststroke, 1st 100 Meter Breaststroke, 3rd 200 Meter Individual Medley

Becky Brandeberry (12) – 6th 50 Meter Freestyle, 9th 100 Meter Freestyle, 5th 200 Meter Freestyle, 8th 50 Meter Backstroke, 5th 50 Meter Breaststroke, 4th 100 Meter Breaststroke

Ivy Yang (12) – 8th 50 Meter Freestyle, 10th 100 Meter Freestyle, 9th 200 Meter Freestyle, 6th 50 Meter Backstroke, 7th 100 Meter Backstroke, 10th 50 Meter Breaststroke, 9th 100 Meter Breaststroke

Gabby Knight (11) – 7th 50 Meter Breaststroke, 10th 100 Meter Breaststroke

Erin Conry (11) – 6th 50 Meter Butterfly

Girls 13 – 14

Kaitlin Harty (13) – 4th 50 Meter Freestyle, 3rd 100 Meter Freestyle, 2nd 200 Meter Freestyle, 2nd 400 Meter Freestyle, 2nd 800 Meter Freestyle, 1st 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Backstroke, 2nd 200 Meter Individual Medley

Isabella Knight (13) – 7th 50 Meter Freestyle, 6th 100 Meter Freestyle, 10th 200 Meter Freestyle, 9th 400 Meter Freestyle, 10th 200 Meter Backstroke, 5th 100 Meter Breaststroke, 3rd 200 Meter Breaststroke, 5th 200 Meter Individual Medley

Kylie Mitchell (13) – 9th 50 Meter Freestyle, 5th 100 Meter Freestyle, 3rd 200 Meter Freestyle, 4th 800 Meter Freestyle

Megan Brown (14) – 1st 100 Meter Freestyle, 1st 200 Meter Freestyle, 1st 400 Meter Freestyle, 1st 800 Meter Freestyle, 2nd 200 Meter Backstroke, 1st 100 Meter Butterfly, 1st 200 Meter Butterfly, 1st 200 Meter Individual Medley

Sarah Ubele (14) – 4th 100 Meter Freestyle, 7th 200 Meter Freestyle, 8th 400 Meter Freestyle, 7th 800 Meter Freestyle, 7th 100 Meter Backstroke, 6th 200 Meter Backstroke, 2nd 200 Meter Butterfly, 4th 200 Meter Individual Medley

Katie Brandeberry (14) – 2nd 100 Meter Freestyle, 5th 200 Meter Freestyle, 4th 400 Meter Freestyle, 3rd 800 Meter Freestyle, 5th 100 Meter Backstroke, 5th 200 Meter Backstroke, 4th 100 Meter Breaststroke, 2nd 200 Meter Breaststroke, 3rd 200 Meter Individual Medley

Aleksandra Tulacz (14) – 7th 100 Meter Freestyle, 6th 200 Meter Freestyle, 5th 400 Meter Freestyle, 8th 100 Meter Backstroke, 4th 200 Meter Backstroke, 1st 100 Meter Breaststroke, 1st 200 Meter Breaststroke, 6th 200 Meter Individual Medley

Ally Cheney (14) – 9th 100 Meter Freestyle, 8th 200 Meter Freestyle, 7th 400 Meter Freestyle, 6th 800 Meter Freestyle, 9th 100 Meter Backstroke, 7th 200 Meter Backstroke, 8th 100 Meter Breaststroke, 4th 200 Meter Breaststroke, 10th 200 Meter Individual Medley

Tia Glimenakis (13) – 10th 100 Meter Freestyle, 10th 400 Meter Freestyle, 4th 100 Meter Backstroke, 3rd 200 Meter Backstroke, 4th 200 Meter Butterfly, 9th 200 Meter Individual Medley

Girls 15 – 16

Taylor Strachan (16) – 3rd 100 Meter Freestyle, 5th 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Backstroke, 3rd 100 Meter Breaststroke, 2nd 200 Meter Breaststroke, 1st 100 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Individual Medley

Sarah Robertson (15) – 9th 100 Meter Freestyle, 4th 200 Meter Freestyle, 5th 400 Meter Freestyle, 9th 800 Meter Freestyle, 10th 100 Meter Backstroke, 5th 100 Meter Breaststroke, 4th 200 Meter Breaststroke, 4th 100 Meter Butterfly, 6th 200 Meter Individual Medley

Emily Parillo (15) – 2nd 200 Meter Freestyle, 2nd 800 Meter Freestyle, 1st 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Butterfly

Ashley Hamel (16) – 7th 200 Meter Backstroke, 10th 100 Meter Breaststroke, 5th 200 Meter Breaststroke

Boys 9 -10

Bobby Brandeberry (10) – 5th 50 Meter Freestyle, 2nd 100 Meter Freestyle, 4th 200 Meter Freestyle, 6th 50 Meter Backstroke, 4th 100 Meter Backstroke, 3rd 50 Meter Breaststroke, 10th 50 Meter Butterfly, 4th 200 Meter Individual Medley

David Logan (10) – 1st 50 Meter Freestyle, 4th 100 Meter Freestyle, 2nd 200 Meter Freestyle, 4th 50 Meter Backstroke, 3rd 100 Meter Backstroke, 3rd 50 Meter Butterfly, 3rd 100 Meter Butterfly, 6th 200 Meter Individual Medley

Boys 11 – 12

Tyler Lufkin (12) – 10th 100 Meter Freestyle, 5th 50 Meter Backstroke, 6th 100 Meter Butterfly

Boys 13 – 14

Ryan Harty (14) – 1st 100 Meter Freestyle, 1st 200 Meter Freestyle, 1st 400 Meter Freestyle, 1st 800 Meter Freestyle, 1st 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Breaststroke, 1st 200 Meter Butterfly, 1st 200 Meter Individual Medley

James Allen (14) – 2nd 100 Meter Freestyle, 2nd 200 Meter Freestyle, 2nd 400 Meter Freestyle, 2nd 800 Meter Freestyle, 3rd 100 Meter Backstroke, 2nd 200 Meter Backstroke, 1st 100 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Individual Medley

Ray Trebicka (14) – 10th 100 Meter Butterfly, 8th 200 Meter Butterfly

Boys 15 – 16

John Harrington (15) – 5th 50 Meter Freestyle, 10th 100 Meter Freestyle, 10th 200 Meter Freestyle, 8th 200 Meter Backstroke, 5th 100 Meter Butterfly, 6th 200 Meter Butterfly

Adrien Hosking (16) – 8th 50 Meter Freestyle, 7th 100 Meter Freestyle, 2nd 400 Meter Freestyle, 3rd 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Backstroke, 3rd 100 Meter Breaststroke, 2nd 200 Meter Breaststroke, 3rd 200 Meter Individual Medley

Christian Alonte (15) – 3rd 100 Meter Freestyle, 6th 200 Meter Freestyle, 6th 400 Meter Freestyle, 7th 100 Meter Backstroke, 4th 200 Meter Backstroke, 2nd 100 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Butterfly, 4th 200 Meter Individual Medley

Boys 17 and Over

Ross Honig (18) – 6th 200 Meter Freestyle, 1st 400 Meter Freestyle, 5th 800 Meter Freestyle, 3rd 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Backstroke, 2nd 200 Meter Butterfly, 3rd 200 Meter Individual Medley