Background-image
GMSC Participates at New England Regionals

Greenwood Memorial Swim Club Competes at 2011 New England Regional Swim Meet

Young swimmers from the Greenwood Memorial Swim Club made the trek to White River Junction, VT to compete in the 2011 New England Regional Swim Meet with the hopes of making 2011 New England Swimming Championship time cuts. The swim meet, which was sanctioned by New England Swimming and hosted by the Upper Valley Aquatic Club, was held on February 11th – 13th at the Upper Valley Aquatic Center in White River Junction.

* Denotes a qualifying time cut for the 2011 New England Championships

8 and Under Girls

Abby Waalkes (8) – 6th 50 Yard Freestyle, 9th 50 Yard Freestyle

Amanda Ulicny (6) – 8th 50 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Freestyle, 6th 50 Yard Backstroke, 8th 25 Yard Butterfly, 8th 50 Yard Butterfly, 8th 100 Yard Individual Medley

Chloe Song (7) – 10th 100 Yard Freestyle, 4th 25 Yard Butterfly, 10th 100 Yard Individual Medley

Relays

3rd 100 Yard Freestyle Relay – Amanda Ulicny (6), Emily Murphy (7), Abby Waalkes (8), Chloe Song (7)

3rd 100 Yard Medley Relay – Amanda Ulicny (6), Emily Murphy (7), Abby Waalkes (8), Chloe Song (7)

9 – 10 Girls

Serena Uong (10) – *1st 50 Yard Backstroke, 8th 50 Yard Breaststroke, *1st 100 Yard Individual Medley

Isabella Song (9) – 5th 100 Yard Backstroke, 7th 100 Yard Butterfly

Relays

3rd 200 Yard Medley Relay – Kayla Johnson (10), Kara Moulton (10), Isabella Song (9), Serena Uong (10)

11 – 12 Girls

Rachael Shek (11) – 6th 50 Yard Freestyle

Lily Doyle (11) – *1st 50 Yard Backstroke, 4th 100 Yard Backstroke

Gabby Knight (11) – 10th 100 Yard Breaststroke

Erin Conry (11) – 7th 50 Yard Butterfly, 8th 100 Yard Butterfly

Relays

7th 200 Yard Freestyle – Erin Conry (11), Gabby Knight (11), Lily Doyle (11), Rachael Shek (11)

3rd 200 Yard Medley – Lily Doyle (11), Gabby Knight (11), Erin Conry (11), Rachael Shek (11)

13 – 14 Girls

Aleksandra Tulacz (14) – 8th 100 Yard Freestyle, 9th 200 Yard Freestyle, *3rd 100 Yard Backstroke, *1st 100 Yard Breaststroke, *1st 200 Yard Breaststroke, 5th 200 Yard Individual Medley

8 and Under Boys

Nathan Pulido (7) – 7th 50 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Freestyle, 4th 50 Yard Breaststroke, 7th 100 Yard Individual Medley

9 – 10 Boys

Dylan Doyle (9) – 7th 50 Yard Freestyle, 6th 100 Yard Freestyle, 7th 100 Yard Backstroke

11 – 12 Boys

Tomielee Graca (12) – 7th 200 Yard Freestyle, 7th 50 Yard Backstroke, *1st 100 Yard Butterfly, *3rd 100 Yard Individual Medley

Gabriel Davila (12) – 9th 200 Yard Freestyle, 4th 50 Yard Backstroke, *4th 100 Yard Backstroke, 9th 50 Yard Butterfly, 7th 100 Yard Butterfly, 5th 100 Yard Individual Medley

Curtis Yu (12) – 3rd 50 Yard Breaststroke

Relays

5th 200 Yard Freestyle – Curtis Yu (12), Ivan Muchiutti (11), Nathaniel Shi (12), Gabriel Davila (12)

2nd 200 Yard Medley – Gabriel Davila (12), Nathaniel Shi (12), Tomielee Graca (12), Curtis Yu (12)

13 – 14 Boys

Joshua Shi (13) – 9th 200 Yard Freestyle