Background-image
GMSC Host October Specialty Meet

Greenwood Memorial Swim Club Hosts GMSC October Specialty Meet

The Greenwood Memorial Swim Club (GMSC) hosted its annual October Specialty Meet October 9th – October10th. The meet, which was sanctioned by both USA Swimming and New England Swimming, was held at Mount Wachusett Community College in Gardner, MA.

You can view pictures by clicking on the following links:

http://www.kodakgallery.com/ShareLanding.action?c=wb8appw.2haw6r2w&x=0&h=1&y=t22wjg&localeid=en_US

 and

http://www.kodakgallery.com/ShareLanding.action?c=wb8appw.49ajpawo&x=0&h=1&y=-7hfw7p&localeid=en_US

Swimmers from GMSC captured many of the top ten spots in all age groups.

Girls 8 and Under:

Vivian Weng (8) – 1st 25 yard Freestyle, 1st 50 yard Freestyle, 1st 100 yard Freestyle, 1st 25 yard Backstroke, 1st 50 yard Backstroke, 1st 25 yard Breaststroke, 1st 50 yard Breaststroke, 1st 25 yard Butterfly, 1st 50 yard Butterfly, 1st 100 yard Individual Medley

Amanda Ulicny (5) – 4th 25 yard Freestyle, 2nd 50 yard Freestyle, 2nd 100 yard Freestyle, 2nd 25 yard Backstroke, 3rd 50 yard Backstroke, 3rd 25 yard Breaststroke, 5th 50 yard Breaststroke, 3rd 25 yard Butterfly, 2nd 50 yard Butterfly, 2nd 100 yard Individual Medley

Abigail Waalkes (8) – 5th 25 yard Freestyle, 5th 50 yard Freestyle, 5th 100 yard Freestyle, 4th 50 yard Backstroke, 4th 50 yard Breaststroke, 5th 25 yard Butterfly, 4th 100 yard Individual Medley

Josie Parillo (7) – 7th 25 yard Freestyle, 6th 50 yard Freestyle, 7th 100 yard Freestyle, 8th 25 yard Backstroke, 6th 50 yard Backstroke, 6th 25 yard Breaststroke, 9th 25 yard Butterfly

Emily Murphy (6) – 8th 25 yard Freestyle, 6th 100 yard Freestyle, 7th 25 yard Backstroke, 7th 50 yard Backstroke, 5th 25 yard Breaststroke, 7th 25 yard Butterfly

Chloe Song (6) – 9th 25 yard Freestyle, 3rd 100 yard Freestyle, 3rd 25 yard Backstroke, 5th 50 yard Backstroke, 3rd 50 yard Butterfly

Emma Shek (7) – 10th 25 yard Freestyle, 7th 50 yard Freestyle, 9th 25 yard Backstroke, 8th 25 yard Butterfly

Jennifer Brandeberry (5) – 9th 50 yard Freestyle, 9th 50 yard Backstroke

Girls 9 – 10:

Kasja Dymek (10) – 1st 50 yard Freestyle, 2nd 100 yard Freestyle, 1st 200 yard Freestyle, 1st 50 yard Backstroke, 2nd 100 yard Backstroke, 7th 50 yard Breaststroke, 3rd 50 yard Butterfly, 3rd 100 yard Butterfly, 3rd 100 yard Individual Medley

Isabella Xu (10) – 2nd 50 yard Freestyle, 2nd 100 yard Freestyle, 2nd 200 yard Freestyle, 3rd 50 yard Backstroke, 5th 100 yard Backstroke, 5th 50 yard Breaststroke, 3rd 100 yard Breaststroke, 1st 50 yard Butterfly, 1st 100 yard Butterfly, 1st 100 yard Individual Medley

Serena Uong (10) – 5th 50 yard Freestyle, 10th 200 yard Freestyle

Gabby Knight (10) – 8th 50 yard Freestyle, 10th 100 yard Freestyle, 1st 50 yard Breaststroke, 1st 100 yard Breaststroke, 6th 50 yard Butterfly, 10th 100 yard Butterfly, 5th 100 yard Individual Medley

Kayla Johnson (10) – 7th 50 yard Breaststroke, 8th 100 yard Breaststroke

Kara Moulton (9) – 9th 50 yard Breaststroke

Girls 11 – 12:

Becky Brandeberry (12) – 7th 100 yard Freestyle, 2nd 200 yard Freestyle, 6th 50 yard Backstroke, 7th 100 yard Backstroke, 7th 50 yard Breaststroke, 2nd 100 yard Breaststroke, 10th 100 yard Individual Medley

Ivy Yang (12) – 10th yard 100 Backstroke, 2nd 50 yard Breaststroke, 8th 100 yard Breaststroke, 7th 50 yard Butterfly, 4th 100 yard Individual Medley

Girls Open:

Lauren Punger (15) – 3rd 50 yard Freestyle, 3rd yard Freestyle, 4th 100 yard Breaststroke, 4th 100 yard Breaststroke

Ivy Durepo (15) – 5th 50 Freestyle, 6th 100 yard Breaststroke

Megan Brown (13) – 6th 50 yard Freestyle, 7th 200 yard Freestyle, 3rd 100 yard Backstroke, 5th 200 yard Backstroke, 4th 200 yard Breaststroke, 7th 100 yard Butterfly, 4th 200 yard Butterfly, 3rd 200 yard Individual Medley

Emily Parillo (14) – 9th 100 yard Freestyle, 8th 200 yard Freestyle, 6th 200 yard Backstroke, 5th 200 yard Breaststroke, 4th 100 yard Butterfly, 3rd 200 yard Butterfly, 6th 200 yard Individual Medley

Tia Gliamenakis (12) – 5th 100 yard Backstroke

Kamryn Stecyk (12) – 8th 100 yard Backstroke, 7th 200 yard Backstroke, 8th 100 yard Butterfly, 8th 200 yard Butterfly, 9th 200 yard Individual Medley

Kaitlin Harty (12) – 4th 200 yard Backstroke

Tiffany Shoa (12) – 8th 100 yard Breaststroke

Katie Brandeberry (13) – 10th 100 yard Breaststroke, 6th 200 yard Breaststroke, 10th 200 yard Individual Medley

Boy 8 and Under:

Chris Black (7) - 1st 25 yard Freestyle, 1st 50 yard Freestyle, 2nd 100 yard Freestyle, 1st 25 yard Backstroke, 1st 50 yard Backstroke, 5th 25 yard Breaststroke, 4th 50 yard Breaststroke, 2nd 25 yard Butterfly, 2nd 50 yard Butterfly, 2nd 100 yard Individual Medley

Seth Germagian (7) – 8th 25 yard Freestyle, 8th 50 yard Freestyle, 9th 100 yard Freestyle, 8th 25 yard Backstroke

Jacob May (7) – 9th 25 yard Freestyle, 9th 50 yard Freestyle, 7th 100 yard Freestyle, 7th 25 yard Backstroke

Boys 9 – 10:

Gregory Yao (10) – 10th 50 yard Freestyle, 10th 100 yard Backstroke, 10th 50 yard Breaststroke

Bobbie Brandeberry (10) - 3rd 50 yard Freestyle, 2nd 100 yard Freestyle, 2nd 200 yard Freestyle, 5th 50 yard Backstroke, 3rd 100 yard Backstroke, 2nd 50 yard Breaststroke, 2nd 100 yard Breaststroke, 7th 50 yard Butterfly, 3rd 100 yard Butterfly, 4th 100 yard Individual Medley

David Logan (9) – 2nd 50 yard Freestyle, 3rd 100 yard Freestyle, 3rd 200 yard Freestyle, 2nd 50 yard Backstroke, 2nd 100 yard Backstroke, 4th 50 yard Breaststroke, 2nd 50 yard Butterfly, 2nd 100 yard Butterfly, 2nd 100 yard Individual Medley

Dylan Doyle (9) – 4th 50 yard Freestyle, 4th 100 yard Freestyle, 4th 200 yard Freestyle, 7th 50 yard Backstroke, 6th 100 yard Backstroke, 5th 50 yard Breaststroke, 6th 50 yard Butterfly, 8th 100 yard Individual Medley

Daniel Osterov (10) – 7th 50 yard Freestyle, 8th 100 yard Freestyle, 7th 200 yard Freestyle, 7th 100 yard Backstroke, 6th 50 yard Breaststroke, 7th 100 yard Breaststroke

Boys 11 – 12:

Tyler Lufkin (12) – 4th 50 yard Freestyle, 6th 50 yard Backstroke, 10th 50 yard Butterfly

Boys Open:

Ryan Harty (14) – 7th 200 yard Freestyle, 3rd 100 yard Backstroke, 2nd 200 yard Backstroke, 6th 100 yard Breaststroke, 6th 200 yard Breaststroke, 10th 100 yard Butterfly, 3rd 200 yard Butterfly, 3rd 200 yard Individual Medley

Ross Honig (17) – 9th 200 yard Butterfly

James Allen (13) – 4th 100 yard Butterfly, 6th 200 yard Individual Medley

Ruben Holly (15) – 5th 200 yard Butterfly