Background-image
Great Performances by Greenwood Memorial Swim Club at 2010 New England Open Long

On July 30 – 2 August Greenwood Memorial Swim Club (GMSC) swimmers with qualifying time cuts competed in the 2010 New England Open Long Course Championships.  Hosted by Crimson Aquatics, the four day event sponsored by both USA Swimming and New England Swimming was held at the Blodgett Pool, Harvard University, Cambridge. 

Highpoint awards were handed out to both swimmers and swim clubs as they competed for top honors.  Greenwood Memorial Swim Club finished 4th overall out of approximately 35 swim clubs.

Highpoint rankings for GMSC swimmers:

Girls:

3rd – Lauren Punger (15)

4th – Megan Brown (13)

11th – Lindsey Hagens (20)

19th – Jane Ehret (18)

32nd – Eva Fabian (16)

37th – Taylor Strachan (15)

54th – Emily Parillo (14)

70th – Kaitlin Harty (12)

Highpoint rankings for GMSC swimmers:

Boys:

8th – Max Fabian (17)

11th – Drew Ledwith (17)

12th – Mitch Dansky (20)

13th – Adrien Hosking (15)

17th – Adam McNally (18)

24th – Ross Honig (17)

59th – Ryan Harty (14)

Individual Results:

Girls:

Eva Fabian (16) – 6th 200 Meter Freestyle, 1st 1500 Meter Freestyle

Lauren Punger (15) – 15th 200 Meter Freestyle, 5th 400 Meter Freestyle, 4th 800 Meter Freestyle, 7th 1500 Meter Freestyle, 19th 200 Meter Breaststroke, 6th 200 Meter Butterfly, 8th 200 Meter Individual Medley, 6th 400 Meter Individual Medley

 

Lindsey Hagens (20) – 21st 200 Meter Freestyle, 7th 100 Meter Backstroke, 2nd 200 Meter Backstroke, 17th 100 Meter Breaststroke, 19th 100 Meter Butterfly, 11th 200 Meter Individual Medley, 5th 400 Meter Individual Medley

Megan Brown (13) 1st 800 Meter Freestyle, 3rd 1500 Meter Freestyle, 14th 200 Meter Backstroke, 18th 100 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Butterfly, 15th 200 Meter Individual Medley, 1st 400 Meter Individual Medley

Kamryn Stecyk (11) – 26th 1500 Meter Freestyle

Kylie Mitchell (12) – 38th 1500 Meter Freestyle

Kaitlin Harty (12) – 9th 200 Meter Backstroke

Taylor Strachan (15) – 2nd 100 Meter Butterfly, 13th 200 Meter Butterfly, 18th 400 Meter Individual Medley

Jane Ehret (18) – 7th 100 Meter Butterfly, 1st 200 Meter Butterfly, 18th 200 Meter Individual Medley, 20th 400 Meter Butterfly

Emily Parillo (14) – 21st 100 Meter Butterfly, 3rd 200 Meter Butterfly, 20th 400 Meter Individual Medley

Girls Relays:

20th – 200 Meter Freestyle Relay – Lindsey Hagens (20), Kamryn Stecyk (11), Taylor Strachan (15), Molly Levene (16)

9th – 400 Meter Freestyle Relay – Eva Fabian (16), Lauren Punger (15), Megan Brown (13), Lindsey Hagens (20)

4th – 800 Meter Freestyle Relay – Megan Brown (13), Lauren Punger (15), Emily Parillo (14), Lindsey Hagens (20)

8th – 200 Meter Medley Relay – Lindsey Hagens (20), Lauren Punger (15), Taylor Strachan (15), Eva Fabian (16)

10th – 400 Meter Medley Relay – Megan Brown (13), Lindsey Hagens (20), Taylor Strachan (15), Lauren Punger (15)

Boys:

Mitch Dansky (20) – 13th 50 Meter Freestyle, 2nd 100 Meter Freestyle, 6th 200 Meter Freestyle

Drew Ledwith (17) – 20th 200 Meter Freestyle, 3rd 400 Meter Freestyle, 2nd 800 Meter Freestyle, 1st 1500 Meter Freestyle, 23rd 200 Meter Backstroke, 7th 100 Meter Butterfly, 13th 200 Meter Butterfly, 15th 400 Meter Individual Medley

Max Fabian (18) – 6th 400 Meter Freestyle, 4th 800 Meter Freestyle, 3rd 1500 Meter Freestyle, 15th 200 Meter Breaststroke, 3rd 400 Meter Individual Medley

Adrien Hosking (15) – 8th 400 Meter Freestyle, 7th 800 Meter Freestyle, 7th 1500 Meter Freestyle, 18th 200 Meter Butterfly, 5th 400 Meter Individual Medley

Brandon Jinn (13) – 36th 800 Meter Freestyle

Ross Honig (17) – 20th 100 Meter Backstroke, 8th 200 Meter Backstroke, 19th 200 Meter Butterfly, 13th 200 Meter Individual Medley, 7th 400 Meter Individual Medley

Ryan Harty (14) – 7th 200 Meter Backstroke, 17th 400 Meter Individual Medley

Adam McNally (18) – 4th 100 Meter Breaststroke, 1st 200 Meter Breaststroke, 9th 200 Meter Individual Medley, 13th 400 Meter Individual Medley

Boys Relays:

13th – 200 Meter Freestyle Relay – Mitch Dansky (20), Ryan Harty (14), Ross Honig (17), Ruben Holly (15)

12th – 400 Meter Freestyle Relay – Mitch Danksy (20), Ryan Harty (14), Drew Ledwith (17), Adam McNally (18)

3rd – 800 Meter Freestyle Relay – Ryan Harty (14), Max Fabian (18), Drew Ledwith (17), Mitch Dansky (20)

7th – 200 Meter Medley Relay – Ross Honig (17), Adam McNally (18), Mitch Dansky (20), Ryan Harty (14)

4th – 400 Meter Medley Relay – Ross Honig (17), Adam McNally (18), Mitch Dansky (20), Ryan Harty (14)