Background-image
May Harvard Meet a Huge Success!!!

Greenwood Memorial Swim Club Makes A Splash At The First Meet of the Long Course Season.

The Greenwood Memorial Swim Club (GMSC) started of the Long Course competition season with a trip to Harvard University’s Blodgett Pool on 7 May – 9 May.  The USA Swimming and New England Swimming sanctioned meet was hosted by the BOSS Swim Club.  With many first through tenth place finishes GMSC placed first with the highest combined team score. 

*denotes qualified for New England Championships

+ denotes qualified for Zones

10 and Under Girls

Kasja Dymek (9) 3rd 50 Meter Freestyle, 4th 100 Meter Freestyle*, 2nd 200 Meter Freestyle*, 6th 50 Meter Backstroke*, 6th 100 Meter Backstroke*

Gabby Knight (10) 10th 50 Meter Freestyle, 1st 50 Meter Breaststroke+*, 2nd 100 Meter Breaststroke+*, 10th 200 Meter Individual Medley

Rachael Sheck (10) 10th 50 Backstroke 
 

11 -12 Girls

Isabella Knight (12) 2nd 50 Meter Freestyle*, 1st 100 Meter Freestyle+*, 3rd 200 Meter Freestyle*, 1st 50 Meter Breaststroke+*, 2nd 100 Meter Breaststroke*, 6th 50 Meter Butterfly, 6th 100 Meter Butterfly*, 2nd 200 Meter Individual Medley+*

Becky Brandeberry (11) 8th 50 Meter Freestyle*, 9th200 Meter Freestyle*, 4th 50 Meter Backstroke, 8th 100 Meter Backstroke, 6th 50 Meter Breaststroke, 6th 100 Meter Breaststroke

Kamryn Steyck (11) 3rd 100 Meter Freestyle*, 2nd 100 Meter Backstroke+*, 1st 100 Meter Butterfly+*, 3rd 200 Meter Individual Medley+*

Tia Glimenakis (12) 4th 100 Meter Freestyle*, 2nd 200 Meter Freestyle*, 3rd 50 Meter Backstroke*, 4th 100 Meter Backstroke*, 10th 100 Meter Breaststroke, 3rd 50 Meter Butterfly*, 5th 100 Meter Butterfly*, 1st 200 Meter Individual Medley+*

Kaitlin Harty (12) 1st 50 Meter Backstroke+*, 1st 100 Meter Backstroke+*, 1st 50 Meter Butterfly*, 8th 100 Meter Butterfly, 5th 200 Meter Individual Medley*

13 – 14 Girls

Kim Le (13) 2nd 50 Meter Freestyle*, 10th 200 Meter Freestyle,  4th 100 Meter Breaststroke*, 8th 200 Meter Breaststroke

Katie Brandeberry (13) 4th 50 Meter Freestyle*, 7th 100 Meter Freestyle*, 4th 200 Meter Freestyle*, 8th 100 Meter Backstroke, 8th 200 Meter Backstroke, 3rd 100 Meter Breaststroke, 2nd 200 Meter Breaststroke, 7th 200 Meter Individual Medley*

Emily Parillo (14) 9th 50 Meter Freestyle, 2nd 100 Meter Freestyle*, 2nd 200 Meter Freestyle+*, 4th 100 Meter Backstroke*, 2nd 200 Meter Backstroke*, 1st 100 Meter Butterfly+*, 1st 200 Meter Butterfly+*, 3rd 200 Meter Individual Medley +*  

Megan Brown (13) 3rd 100 Meter Freestyle*, 3rd 200 Meter Freestyle*, 2nd 100 Meter Backstroke*, 3rd 200 Meter Backstroke*, 1st 100 Meter Breaststroke*, 3rd 100 Meter Butterfly*, 2nd 200 Meter Butterfly*, 2nd 200 Meter Individual Medley*  

Sarah Robertson (14) 6th 200 Meter Freestyle*, 2nd 100 Meter Breaststroke*, 1st 200 Meter Breaststroke*, 9th 100 Meter Butterfly, 5th 200 Meter Individual Medley*

Girls Open

Ally Cheney (13) 10th 800 Meter Freestyle

Emily Parillo (14) 3rd 400 Meter Freestyle+*, 1st 800 Meter Freestyle+*

Megan Brown (13) 4th 400 Meter Freestyle*, 3rd 800 Meter Freestyle*

Sarah Robertson (14) 9th 400 Meter Freestyle*, 6th 800 Meter Freestyle

Jane Ehret (18) 2nd 100 Meter Freestyle+*, 3rd 200 Meter Freestyle*, 6th 400 Meter Freestyle*, 9th 100 Meter Backstroke, 1st 200 Meter Backstroke*, 9th 100 Meter Breaststroke, 2nd 200 Meter Breaststroke*, 1st 100 Meter Butterfly+*, 1st 200 Meter Butterfly+*, 1st 200 Meter Individual Medley+*

Taylor Strachan (15) 7th 200 Meter Freestyle*, 10th 200 Meter Backstroke, 8th 200 Meter Breaststroke, 2nd 100 Meter Butterfly+*, 2nd 200 Meter Butterfly*, 4th 200 Meter Individual Medley*

Boys 10 and Under

Bobbie Brandeberry (9) 5th 50 Meter freestyle, 3rd 100 Meter Freestyle, 1st 200 Meter Freestyle, 5th 50 Meter Backstroke, 3rd 100 Meter Backstroke, 5th 50 Meter Breaststroke, 5th 100 Meter Breaststroke, 7th 50 Meter Butterfly, 7th 200 Meter Individual Medley

Dylan Doyle (8) 7th 200 Meter Freestyle, 7th 50 Meter Backstroke, 10th 100 Meter Backstroke

Christopher Black (7) 8th 50 Meter Backstroke

Daniel Ostretov (9) 8th 50 Meter Breaststroke, 7th 100 Meter Breaststroke

Boys 11 – 12

Tyler Lufkin (11) 9th 50 Meter Backstroke, 8th 100 Meter Butterfly

Greg Germagian (12) 9th 100 Meter Breaststroke

Tomielee Graca (11) 8th 50 Meter Butterfly

Boys 13 – 14

James Allen (13) 1st 50 Meter Freestyle*, 1st 100 Meter Freestyle*, 1st 200 Meter Freestyle*, 1st 100 Meter Backstroke+*, 1st 200 Meter Backstroke+*, 1st 100 Meter Butterfly+*, 1st 200 Meter Butterfly+*, 1st 200 Meter Individual Medley*

John Harrington (14) 3rd 50 Meter Freestyle*, 2nd 100 Meter Freestyle*, 2nd 200 Meter Freestyle*, 8th 200 Meter Backstroke, 2nd 100 Meter Butterfly, 2nd 200 Meter Butterfly, 9th 200 Meter Individual Medley

Ray Trebicka (13) 7th 50 Meter Freestyle, 3rd 100 Meter Butterfly

Boys Open

James Allen(13) 9th 400 Meter Freestyle*, 7th 800 Meter Freestyle

Ross Honig (17) 5th 50 Meter Freestyle, 9th 100 Meter Freestyle, 5th 200 Meter Freestyle, 7th 400 Meter Freestyle*, 5th 800 Meter Freestyle*, 1st 100 Meter Backstroke+*, 3rd 200 Meter Backstroke+*, 3rd 100 Meter Butterfly*, 4th 200 Meter Butterfly*, 2nd 200 Meter Individual Medley*

Ryan Harty (13) 10th 50 Meter Freestyle*, 4th 100 Meter Freestyle+*, 3rd 200 Meter Freestyle+*, 3rd 400 Meter Freestyle+*, 3rd 800 Meter Freestyle+*, 3rd 100 Meter Backstroke+*, 1st 200 Meter Backstroke+*, 6th 100 Meter Butterfly+*, 2nd 200 Meter Butterfly+*, 5th 200 Meter Individual Medley+*

Ruben Holly (15) 3rd 100 Meter Freestyle*, 8th 200 Meter Freestyle, 8th 400 Meter Freestyle*, 6th 100 Meter Backstroke, 4th 200 Meter Backstroke*, 5th 100 Meter Butterfly, 3rd 200 Meter Butterfly*, 6th 200 Meter Individual Medley

Adam McNally (18) 1st 100 Meter Breaststroke+*, 4th 200 Meter Individual Medley