Background-image
Team Records Updated

 

We had some fast swimming this weekend at our home TriMeet as well as the Bolles Season Opener.

By Age Groups for our Team Records:

8&U Girls

Anna Moore                100 Free        (Top 5)
                                    25 Fly            (Team Record)
                                    100 IM           (Team Record)

Lizzy Ryan                  100 Free        (Top 5)
                                    100 IM           (Top 5)

8&U Boys

Nicky Tayag                 50 Free           (Team Record)
                                    100 Free        (Team Record)
                                    25 Back          (Team Record)
                                    25 Breast       (Team Record)

Finn Howell                 25 Fly             (Top 5)

9-10 Girls

Ciara O’Donohoe       200 Free        (Top 5)

Yvette Zerry               50 Breast       (Top 5)

9-10 Boys

Michael Morton           50 Free           (Top 5)
                                    100 Free        (Top 5)
                                    500 Free        (Team Record)

Robbie Rait                 200 Free        (Team Record)
                                    50 Fly             (Top 5)

Noah Meyer               50 Breast       (Top 5)

11-12 Girls

Summer Stanfield       50 Free           (Top 5)
                                    100 Free        (Top 5)
                                    50 Back          (Top 5)
                                    50 Fly             (Top 5)
                                    100 IM           (Top 5)

Megan Arnold             100 Free        (Top 5)
                                    200 Free        (Team Record)
                                    500 Free        (Team Record)

Abbey Ellis                  50 Back          (Top 5)

Eleanor Pollitt              100 Back        (Team Record)
                                    100 Breast     (Team Record)
                                    100 Fly           (Team Record *Tied)

Gaby Hert                   100 Breast     (Top 5)

Boys 11-12

Ethan Howell             100 Breast     (Top 5)

Luke Williams            100 Fly           (Top 5)

Girls 13-14

Jane Wadhams          100 Back        (Top 5)
                                    200 Back        (Top 5)

Tanvi Marulendra        200 Fly           (Top 5)

Boys 13-14

Carter Strickland          50 Free           (Top 5)
                                    100 Free        (Top 5)
                                    200 Back        (Top 5)

 

Congratulations to these swimmers and to all the swimmers who participated this weekend.  We hope to have another successful meet this weekend at Episcopal.

-The Loggerhead Coaching Staff

 
    
Sponsors (Partners)
Center+for+Health+and+Sports+Medicine
Firehouse+Subs
SwimAmerica
Speedo
Channel+4
Brucci%27s
USA+Swimming
FL+Swimming
Safe+Sport
Julington+Creek+Plantation
US+Masters+Swimming
USA+Triathlon
Florida+Swim+Network