Background-image
BlueWave wins the Winter Haven Meet

BlueWave won the team title at the 2012 "Get Rowdy and Race" short course swim meet that was held this past weekend (9/21-9/23). We took 71 swimmers and collectively scored 996.5 points at the meet. We had a lot of time drops over the weekend and our swimmers stepped up to the plate for our first short course meet of the season.

Outstanding Individividual performances included:

Isabelle Bularca won the 11-12 Girls 50 Fly and 100 IM

Alexandra Haasser won the 10 & Under Girls 50 Breast and 100 Breast

John Jansen won the 11-12 Boys 200 Free

Niko Milosavljevic won the 13-14 Boys 200 Back

Morgan Shinault won the 10 & under Girls 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Back, 100 back, 50 Fly, 100 Fly and 100 IM

Katie Vasiloff won the 11-12 Girls 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Back, 100 back, and 100 Fly

Individual High Point winners:

Morgan Shinault won 1st place high point for 10 & under girls

Makaila Redus won 3rd place high point for 10 & under girls

Katie Vasiloff won 1st place high point for 11-12 girls

Isabelle Bularca won 2nd place high point for 11-12 girls

Jon Sawyer won 3rd place high point for 13-14 boys

New "B" Time Qualifiers:

Mia Cafaro (50 and 100 Breast)

Sarah Lourdy (50 Breast)

Ethan Siebert (50 Breast)

Mia Underwood (100 back)

Our BlueWave Relays took it to another level as well:

10 & under Girls 

"A" relay with Alex Haasser, Makaila Redus, Indira Alur and Morgan Shinault (200 Free-1st Place)  

"A" relay with Alex Haasser, Makaila Redus, Isabella Manera and Morgan Shinault (200 Medley-1st Place)   

11-12 Girls

"A" relay with  Katie  Vasiloff, Raquel  Janes, Erin  Schulte, and Isabelle Bularca (200 Free-1st Place)

"B" relay with Megan Strynar, Mariah Sawyer, Emily Garrigues, and Melanie Flott (200 free-2nd Place)

"A" relay with  Katie  Vasiloff, Raquel  Janes, Erin  Schulte, and Isabelle Bularca (200 Medley-1st Place)

"B" relay with Megan Strynar, Mariah Sawyer, kelley Sinning, and Melanie Flott (200 medley-3rd Place) 

10 & under Boys

"A" relay with Stosh Zattosky, Conner Coronado, Abdiel Rosario, and Collin Talbot (200 Medley-3rd Place)

11-12 Boys
 "A" relay with John Jansen, Noah Lemar, Bryce Borland, and Ethan Seibert (200 Free-2nd Place)

"A" relay with John Jansen, Noah Lemar, Bryce Borland, and Ethan Seibert (200 Medley-2nd Place)

 Senior Boys

"A" relay with Jon Sawyer, Niko Milosavljevic, Alonzo Biala, and Colin Kozak (200 Free-3rd Place)           
         

Great Job Swimmers! One Team One BlueWave!!
 

Complete Results can be found HERE