Background-image
Gator Classic Recap

This took a little while to compile as we had a fantastic meet.  We are highlighting the swims that placed Nationally as well as our Florida Age Group Champs, Senior Champs, and Team Top 5 List.  We want to congratulate all of our swimmers to successfully swimming a 90% best times meet.  Way to go!  We hope to carry that success into B Champs this weekend and then into successful winter training.

 

Top Performances (Nationally)

 

Dani Gordon 200 BR 12th USA 15yr 2:20.74

 

Eleanor Pollitt 50 FR 17th USA 12yr 25.28

 

11-12 200 FR Relay 12th USA 1:46.29 (3rd FHSAA District 2A)

(Megan Arnold, Summer Stanfield, Abbey Ellis, Eleanor Pollitt)

 

13-14 200 FR Relay 15th USA 1:35.04 (6th FHSAA District 2A)

(Owen Wheeler, Carter Strickland, Ben Aufdenberg, Ethan Chestang)

 

 

FLAG Swims / New Top 5 / Team Records

 

10&Under

 

Emma Howell 50 Breast 41.15 FLAG Top 5

 

(Non-FLAG) Finn Howell 50 Breast 51.33 Top 5 (8&U)

 

Noah Meyer 50 Breast 42.69 FLAG Top 5

 

(Non-FLAG) Anna Moore 100 Free 1:12.56 New Team Record (8&U)

(Non-FLAG) Anna Moore 50 Breast 42.77 New Team Record (8&U)

Anna Moore 50 Fly 35.20 FLAG New Team Record (8&U)

(Non-FLAG) Anna Moore 100 Fly 1:37.48 New Team Record (8&U)

(Non-FLAG) Anna Moore 100 IM 1:23.30 New Team Record (8&U)

 

Ciara ODonohoe 50 Free 31.45 FLAG

Ciara ODonohoe 100 Free 1:07.43 FLAG Top 5

Ciara ODonohoe 200 Free 2:24.79 FLAG Top 5

Ciara ODonohoe 50 Fly 35.39 FLAG

Ciara ODonohoe 100 Fly 1:15.08 FLAG Top 5

Ciara ODonohoe 100 IM 1:18.67 FLAG Top 5

Ciara ODonohoe 200 IM 2:45.50 FLAG Top 5

 

Robbie Rait 50 Free 30.86 FLAG Top 5

Robbie Rait 100 Free 1:06.89 FLAG Top 5

Robbie Rait 200 Free 2:22.74 FLAG Team Record

Robbie Rait 50 Back 35.88 FLAG Top 5

Robbie Rait 100 Back 1:13.75 FLAG Team Record

Robbie Rait 50 Fly 32.35 FLAG Top 5

Robbie Rait 100 Fly 1:11.80 FLAG Team Record

Robbie Rait 100 IM 1:17.54 FLAG Top 5

Robbie Rait 200 IM 2:42.15 FLAG Team Record

 

Nicky Tayag 100 Breast 1:34.12 FLAG Top 5

 

Yvette Zerry 100 Free 1:09.31 FLAG

Yvette Zerry 100 Breast 1:31.40 FLAG Top 5

 

11-12

 

Megan Arnold 50 Free 27.61 FLAG

Megan Arnold 200 Free 2:04.53 FLAG Team Record

Megan Arnold 100 Breast 1:16.42 FLAG Team Record

Megan Arnold 100 IM 1:09.41 FLAG Top 5

Megan Arnold 200 IM 2:26.74 FLAG Top 5

(Non-FLAG) Megan Arnold 200 Fly 2:31.03 Team Record

(Non-FLAG) Megan Arnold 400 IM 5:00.17 Top 5

 

Hadley Browder 200 Free 2:11.39 FLAG

 

Abbey Ellis 50 Free 27.17 FLAG Top 5

Abbey Ellis 200 Free 2:08.75 FLAG Top 5

Abbey Ellis 50 Back 30.89 FLAG Top 5

Abbey Ellis 100 Back 1:08.01 FLAG Top 5

Abbey Ellis 50 Fly 30.44 FLAG Top 5

Abbey Ellis 100 IM 1:10.36 FLAG Top 5

(Non-FLAG) Abbey Ellis 400 IM 5:19.05 Top 5

 

Anna Gapinski 50 Free 27.20 FLAG Top 5

Anna Gapinski 100 Free 59.30 FLAG Top 5

Anna Gapinski 200 Free 2:12.15 FLAG

 

Aubrey Miller 50 Free 27.47 - FLAG

Aubrey Miller 100 Fly 1:10.03 - FLAG

 

Michael Morton 50 Free 28.13 FLAG

Michael Morton 200 Free 2:13.99 FLAG Top 5

Michael Morton 500 Free 5:50.45 FLAG Top 5

 

Adrian Oake 50 Breast 35.22 FLAG Top 5

Adrian Oake 100 Breast 1:16.57 FLAG Top 5

 

Eleanor Pollitt 50 Free 25.28 FLAG Team Record

Eleanor Pollitt 100 Free 55.72 FLAG Team Record

Eleanor Pollitt 50 Back 29.91 FLAG Team Record

Eleanor Pollitt 100 Back 1:04.38 FLAG Team Record

Eleanor Pollitt 50 Fly 28.45 FLAG Team Record

Eleanor Pollitt 100 IM 1:03.73 FLAG Team Record

(Non-FLAG) Eleanor Pollitt 400 IM 4:58.02 FLAG (13-14) Team Record

 

John Ryan 50 Back 31.67 FLAG Top 5

John Ryan 50 Breast 34.92 FLAG Team Record

John Ryan 100 Breast 1:16.31 FLAG Team Record

John Ryan 50 Fly 29.29 FLAG Top 5

John Ryan 100 Fly 1:04.53 FLAG Top 5

John Ryan 100 IM 1:06.00 FLAG Top 5

John Ryan 200 IM 2:23.39 FLAG Top 5

 

Summer Stanfield 50 Free 27.31 FLAG Top 5

Summer Stanfield 100 Free 59.73 FLAG Top 5

Summer Stanfield 50 Back 32.80 FLAG Top 5

Summer Stanfield 100 Back 1:09.39 FLAG Top 5

Summer Stanfield 50 Fly 29.86 FLAG Top 5

Summer Stanfield 100 Fly 1:07.42 FLAG Top 5

Summer Stanfield 100 IM 1:10.80 FLAG Top 5

 

13-14

 

Ben Aufdenberg 50 Free 23.61 FLAG Top 5

Ben Aufdenberg 100 Free 52.84 FLAG Top 5

Ben Aufdenberg 200 Free 1:56.95 FLAG Top 5

Ben Aufdenberg 100 Fly  59.00 FLAG Top 5

 

Ethan Chestang 100 Free 51.28 FLAG Top 5

Ethan Chestang 200 Free 1:48.16 FLAG Team Record

Ethan Chestang 500 Free 4:52.37 FLAG Team Record

Ethan Chestang 100 Back 55.11 FLAG Team Record

Ethan Chestang 200 Back 2:00.84 FLAG Team Record

Ethan  Chestang 100 Fly 55.77 FLAG Team Record

 

Lauren Johnson 100 Fly 1:03.54 FLAG Top 5

Lauren Johnson 200 Fly 2:22.67 FLAG

 

Sasha Matkovski 100 Fly 1:02.94 FLAG Team Record

 

Carter Strickland 50 Free 23.98 FLAG Top 5

Carter Strickland 100 Free 54.00 - FLAG

Carter Strickland 200 Free 1:59.65 - FLAG

Carter Strickland 100 Back 1:02.02 FLAG Top 5

Carter Strickland 200 Back 2:16.64 FLAG Top 5

Carter Strickland 400 IM 4:49.68 FLAG Top 5

 

Jane Wadhams 200 Back 2:20.18 FLAG Top 5

 

Owen Wheeler 50 Free 24.72 FLAG

Owen Wheeler 100 Back 1:02.20 FLAG Top 5

Owen Wheeler 200 Back 2:16.86 FLAG

 

 

Senior Champs Swims / Sectionals(SECT) / Team (All Ages) Records

 

John Brennock 50 Free 21.60 Team Record -- SECT

John Brennock 100 Free 49.92 -- SECT

John Brennock 100 Back 58.03 Team 5th Place

 

Ethan Chestang 200 Free 1:48.16 Team 2nd Place -- SECT

Ethan Chestang 500 Free 4:52.37 Team 2nd Place -- SECT

Ethan Chestang 100 Back 55.11 Team 2nd Place -- SECT

Ethan Chestang 200 Back 2:00.84 Team Record -- SECT

 

Dani Gordon 100 Breast 1:05.80 Team Record -- SECT

Dani Gordon 200 Breast 2:20.74 Team Record -- SECT

Dani Gordon 200 IM 2:12.82-- SECT

 

(Non-Senior) Brendan Johnson 50 Free 23.19 Team 4th Place -- SECT

 

Julianna Pettinger 50 Free 25.68

Julianna Pettinger 100 Free 55.60 Team 2nd Place

Julianna Pettinger 100 Back 59.15 Team Record

Julianna Pettinger 200 Back 2:13.93 Team Record

Julianna Pettinger 100 Fly 59.08 Team 2nd Place

 

Eleanor Pollitt 50 Free 25.28 Team 2nd Place -- SECT

Eleanor Pollitt 100 Free 55.72 Team 3rd Place -- SECT

Eleanor Pollitt 100 Back 1:04.43 Team 5th Place -- SECT

 

Tanner Rogalski 50 Free 23.27 Team 5th Place -- SECT

Tanner Rogalski 100 Free 50.86

Tanner Rogalski 200 Free 1:51.12 Team 5th Place

Tanner Rogalski 500 Free 5:00.33 Team 4th Place

Tanner Rogalski 400 IM 4:34.50 Team 5th Place

 

Natalia Veray 100 Free 56.08 -- SECT

 

Cameron Von Stein 400 IM 4:46.42

 

Parker Von Stein 100 Breast 1:06.73 Team 3rd Place -- SECT

Parker Von Stein 200 Breast 2:26.51 Team 3rd Place -- SECT

Parker Von Stein 200 IM 2:09.01 Team 5th Place

Parker Von Stein 400 IM 4:35.17

  

 
    
Sponsors (Partners)
Center+for+Health+and+Sports+Medicine
Firehouse+Subs
SwimAmerica
Speedo
Channel+4
Brucci%27s
USA+Swimming
FL+Swimming
Safe+Sport
Julington+Creek+Plantation
US+Masters+Swimming
USA+Triathlon
Florida+Swim+Network