Background-image
GREENWOOD SWIMMING HEADS SOUTH TO COMPETE AT THE RALEIGH SWIMMING CLUBS WINTER

If Head Coach and Owner of Greenwood Swimming, Don Lemieux, had any question as to how his swimmers would do competing in the South against some of the best swimmers the South East has to offer he quickly got his answer.  Twenty-four Greenwood Swimming swimmers awoke at 3:00AM to catch a red-eye flight to Raleigh, NC to compete in the beautiful three pools of the Triangle Aquatic Center against 780 swimmers from Virginia, NC and from as far away as Iowa.  With numerous first place swims and many top ten finishes the young swimmers from Greenwood Swimming proved that whether in NC or MA they are a force to be reckoned with.  Despite being tired, the swimmers put in great swim after great swim throughout the grueling four day competition during which preliminary races were measured in yards and most finals were measured in meters.  A small team when compared to the very large teams represented at the swimming competition, Greenwood Swimming, finished in 6th place overall, with the Women and Men both receiving 6th place finishes overall.

Proudly representing Greenwood Swimming were:

                                    Girls 10 and Under

Chloe Song (9) – 21st 50 Yard Freestyle, 19th 100 Yard Freestyle, 11th 200 Yard Freestyle (final), 24th 50 Yard Backstroke, 19th 100 Yard Backstroke (final), 35th 50 Yard Breaststroke, 20th 50 Yard Butterfly (final), 9th 100 Yard Butterfly, 25th 100 Yard Individual Medley (final), 13th 200 Yard Individual Medley (final)

Teagan Dymek (10) – 74th 50 Yard Freestyle, 64th 100 Yard Freestyle, 52nd 50 Yard Breaststroke, 59th 100 Yard Individual Medley (final)

                                     Girls 11 – 12

Kasja Dymek (12) – 4th 50 Meter Freestyle (final), 4th 100 Meter Freestyle (final), 4th 200 Yard Freestyle (final), 5th 500 Yard Freestyle (final), 18th 50 Yard Breaststroke, 4th 50 Yard Butterfly (final), 9th 100 Yard Individual Medley (final)

Gabrielle Grimley (11) – 55th 50 Yard Freestyle, 60th 100 Yard Freestyle, 44th 200 Yard Freestyle (final), 69th 50 Yard Backstroke, 61st 100 Yard Backstroke (final), 46th 50 Yard Butterfly (final), 39th 100 Yard Butterfly, 59th 100 Yard Individual Medley (final)

Katie Dickson (11) – 63rd 50 Yard Freestyle, 72nd 100 Yard Freestyle, 64th 100 Yard Backstroke (final), 52nd 50 Yard Breaststroke, 47th 100 Yard Breaststroke (final), 51st 50 Yard Butterfly (final), 63rd 100 Yard Individual Medley (final), 27th 200 Yard Individual Medley (final)

Arthemis Shqina (11) – 72nd 50  Yard Freestyle, 70th 100 Yard Freestyle, 68th 50 Yard Backstroke, 58th 100 Yard Backstroke (final), 47th 50 Yard Breaststroke, 44th 100 Yard Breaststroke (final), 49th 50 Yard Butterfly (final), 26th 200 Yard Individual Medley (final)

Isabella Song (11) – 29th 100 Yard Freestyle, 24th 200 Yard Freestyle (final), 20th 500 Yard Freestyle (final), 37th 50 Yard Backstroke, 26th 100 Yard Backstroke (final), 25th 50 Yard Breaststroke, 28th 100 Yard Breastroke (final), 22nd 200 Yard Breaststroke (final), 39th 100 Yard Individual Medley (final), 15th 200 Yard Individual Medley (final)

                                     Girls 13 – 14

Carly  Dickson (13) – 9th 50 Meter Freestyle (final), 29th 100 Yard Freestyle, 13th 200 Yard Freestyle (final), 21st 500 Yard Freestyle (final), 16th 1000 Yard Freestyle (final), 5th 50 Meter Backstroke (final), 14th 100 Yard Backstroke (final), 28th 200 Yard Backstroke, 24th 100 Yard Individual Medley (final), 19th 200 Yard Individual Medley (final)

Kylie Mitchell (14) – 31st 50 Yard Freestyle, 23rd 100 Yard Freestyle, 2nd 200 Yard Freestyle (final), 1st 400 Meter Freestyle (final), 2nd 500 Yard Freestyle (final), 4th 1000 Yard Freestyle (final), 35th 100 Yard Backstroke (final), 31st 200 Yard Backstroke, 25th 100 Yard Individual Medley (final), 7th 400 Yard Individual Medley (final)

                                        Girls 15 and Over

Kyra Sarazen (15) – 9th 50 Meter Freestyle (final), 4th 100 Meter Freestyle (final), 6th 200 Yard Freestyle (final), 1st 50 Meter Backstroke (final), 1st 100 Yard Backstroke (final), 1st 200 Meter Backstroke (final), 1st 100 Yard Individual Medley (final), 1st 200 Yard Individual Medley (final)

Sara Ubele (16) – 18th 50 Meter Freestyle (final), 17th 100 Meter Freestyle (final), 8th 200 Yard Freestyle (final), 5th 50 Yard Butterfly (final), 11th 100 Meter Butterfly (final), 11th 200 Meter Butterfly (final), 11th 100 Yard Individual Medley (final), 22nd 200 Yard Individual Medley (final)

Brianna Sullivan (16) – 19th 50 Meter Freestyle (final), 5th 100 Meter Freestyle (final), 4th 200 Yard Freestyle (final), 3rd 400 Meter Freestyle (final), 4th 500 Yard Freestyle (final), 10th 100 Yard Backstroke (final), 5th 100 Yard Breaststroke (final), 10th 200 Meter Breaststroke (final), 7th 100 Yard Individual Medley (final), 18th 200 Yard Individual Medley (final)

Samy Du (15) – 23rd 50 Meter Freestyle (final), 39th 100 Yard Freestyle, 29th 200 Yard Freestyle (final), 27th 100 Yard Backstroke (final), 32nd 200 Yard Backstroke, 1st 50 Meter Breaststroke (final), 12th 100 Yard Breaststroke (final), 24th 200 Meter Breaststroke (final), 8th 100 Yard Individual Medley (final), 19th 200 Yard Individual Medley (final)

Anna Maria Castellanos (16) – 29th 50 Yard Freestyle, 18th 100 Meter Freestyle (final), 5th 200 Yard Freestyle (final), 11th 400 Meter Freestyle (final), 9th 500 Yard Freestyle (final), 4th 100 Yard Breaststroke (final), 4th 200 Meter Breaststroke (final), 9th 100 Meter Butterfly (final), 5th 100 Yard Individual Medley (final), 6th 200 Yard Individual Medley (final), 4th 400 Yard Individual Medley (final)

Aleksandra Tulacz (16) – 41st 50 Yard Freestyle, 6th 400 Meter Freestyle (final), 12th 500 Yard Freestyle (final), 9th 100 Yard Backstroke (final), 9th 200 Meter Backstroke (final), 6th 100 Yard Breaststroke (final), 3rd 200 Meter Breaststroke (final), 17th 100 Yard Individual Medley (final), 10th 200 Yard Individual Medley (final), 12th 400 Yard Individual Medley (final)

Yvonne Corcoran (15) – 48th 50 Yard Freestyle, 51st 100 Yard Freestyle, 27th 200 Yard Freestyle (final), 20th 500 Yard Freestyle (final), 30th 200 Yard Backstroke, 20th 100 Yard Breaststroke (final), 28th 200 Yard Breaststroke, 26th 100 Yard Individual Medley (final), 30th 200 Yard Individual Medley (final), 24th  400 Yard Individual Medley (final) 

Audrey Corcoran (16) – 47th 50 Yard Freestyle, 13th 400 Meter Freestyle (final), 18th 500 Yard Freestyle (final), 10th 1000 Yard Freestyle (final), 36th 100 Yard Backstroke (final), 31st 200 Yard Backstroke, 13th 100 Yard Breaststroke (final), 15th 200 Meter Breaststroke (final), 22nd 100 Yard Individual Medley (final), 21st 200 Yard Individual Medley (final), 13th 400 Yard Individual Medley (final)

Rachel Whitaker (15) – 46th 50 Yard Freestyle, 36th 100 Yard Freestyle, 12th 200 Yard Freestyle (final), 4th 400 Meter Freestyle (final), 10th 500 Yard Freestyle (final), 3rd 1000 Yard Freestyle (final), 22nd 100 Yard Backstroke (final), 15th 200 Meter Backstroke (final), 18th 200 Meter Butterfly (final), 23rd 200 Yard Individual Medley (final), 15th 400 Yard Individual Medley (final)

Emily Parillo (17) – 35th 100 Yard Freestyle, 10th 200 Yard Freestyle (final), 17th 200 Yard Backstroke (final), 8th 100 Yard Breaststroke (final), 17th 200 Meter Breaststroke (final), 1st 100 Meter Butterfly (final), 1st 200 Meter Butterfly (final), 13th 100        Yard Individual Medley (final), 5th 200 Yard Individual Medley (final), 1st 400 Yard Individual Medley (final)

                                            Girls Relays

1st Girls 15 and Over 400 Yard Medley Relay – Kara Syrazen (15), Anna Castellanos (16), Emily Parillo (17), Sarah Ubele (16)

2nd Girls 15 and Over 400 Yard Medley Relay – Rachel Whitaker (15), Aleksandra Tulacz (16), Yvonne Corcoran (15), Brianna Sullivan (16)

                                       Boys 10 and Under

Peter Lafrance (9) – 27th 50 Yard Freestyle (tie), 20th 100 Yard Freestyle, 9th 200 Yard Freestyle (final), 36th 50 Yard Backstroke, 23rd 100 Yard Backstroke, 21st 50 Yard Breaststroke, 19th 100 Yard Breaststroke (final), 26th 100 Yard Butterfly, 26th 100 Yard Individual Medley (final), 7th 200 Yard Individual Medley (final)

                                           Boys 11 – 12

Thomas Lafrance (11) – 43rd 100 Yard Freestyle, 39th 200 Yard Freestyle (final), 38th 50 Yard Backstroke, 27th 100 Yard Backstroke (final), 28th 50 Yard Breaststroke, 30th 100 Yard Breaststroke (final), 19th 200 Yard Breaststroke, 43rd 100 Yard Individual Medley (final), 23rd 200 Yard Individual Medley (final)

                                            Boys 13 – 14

Killian Dickson (14) – 10th 50 Meter Freestyle (final), 16th 100 Meter Freestyle (final), 7th 200 Yard Freestyle (final), 13th 500 Yard Freestyle (final), 14th 1000 Yard Freestyle (final), 10th 100 Yard Backstroke (final), 15th 200 Meter Backstroke (final), 11th 100 Yard Individual Medley (final), 21st 200 Yard Individual Medley (final), 11th 400 Yard Individual Medley (final)

                                       Boys 15 and Over         

Brandon Jinn (15) – 10th 50 Meter Freestyle (final), 4th 100 Meter Freestyle (final), 7th 200 Yard Freestyle (final), 3rd 400 Meter Freestyle (final), 5th 500 Yard Freestyle (final), 5th 1000 Yard Freestyle (final), 9th 100 Yard Backstroke (final), 10th 200 Meter Backstroke (final), 3rd 100 Yard Individual Medley (final), 10th 200 Yard Individual Medley (final), 15th 400 Yard Individual Medley

James Allen (16) – 9th 100 Meter Freestyle (final), 3rd 200 Yard Freestyle (final), 2nd 100 Yard Backstroke (final), 5th 200 Meter Backstroke (final), 1st 100 Meter Butterfly (final), 4th 200 Meter Butterfly (final), 2nd 100 Yard Individual Medley (final), 1st 200 Yard Individual Medley (final), 2nd 400 Yard Individual Medley (final)

John Harrington (17) – 31st 100 Yard Freestyle, 19th 200 Yard Freestyle (final), 31st 500 Yard Freestyle (final), 40th 100 Yard Backstroke (final), 20th 100 Meter Butterfly (final), 21st 200 Meter Butterfly (final), 14th 100 Yard Individual Medley (final), 28th 200 Yard Individual Medley (final)