Background-image
Wolverines Make an Outstanding Splash at the Bronze Champs this Weekend !

Wolverines Excel at Bronze Champs this Past Weekend !

The Metropolitan Swimming Bronze Championship Meet was hosted at Lehman College this past weekend.

Congratulations to the following swimmers who not only excelled, but acheived Silver Time Standards !

Olivia Gargiulo - 9-10 Girls: Silver qualifier in - 2nd place - 50 back;  3rd place - 50 breast !

Emily Gjersten - 11-12 Girls: Silver qualifier in - 1st place, Silver Division - 100 & 200 Free; 2nd place - 50 fly, 100& 200 IM

Greenwald - 11-12 Boys: Silver qualifier in - 4th place, Silver Division - 100 Back !

Nicole Kassabian - 11-12 Girls: qualifier in 200 back & 200 Breast !

Jacki Kizer - 11-12 Girls: Silver qualifier in - 50 fly !

Amelia Lore - 11-12 Girls: Silver qualifier in - Silver Division, 1st place - 100 IM & 3rd place, 200 Free !

Allison Liu - 11-12 Girls: Silver qualifier in - 1st Place, Silver Division - 100 Back; 5th place - 100 Breast !

Abby Nishiwaki - 11-12 Girls: Silver qualifier in - Silver Division - 3rd place - 100 Breast !

Michael Romano - 11-12 Boys: Silver qualifier in - 200 Back, Silver Division, 1st place - 200 Back !

Alec Sirkin - 11-12 Boys: Silver qualifier in - 200 Breast !

Kyle Spencer - 11-12 Boys: Silver qualifier in - 500 free - Silver Division, 1st place - 500 free  !

Klara Sweeney - 9-10 Girls: Silver qualifier in 50 free, 100 IM, Silver Division, 4th place - 50 free & 100 IM !

Rachel Weisglass - 11-12 Girls: Silver qualifier in - 50 back; Silver Division, 2nd place - 150 back !

Clara Weller - 9-10 Girls: Silver qualifier in - 50 Breast, 50 free, 100 Back, 100 free,  50 back. 50 fly,  100 IM - Silver Division, 1st place, 50 breast & fly, 2nd place - 100 back; 3rd place - 50 free & 100 IM; 5th place - 100 free !

Aidan Wilson - 11-12 Boys: Silver qualifier in - 50 back !


Wolverines Bronze Champs - Honor Roll !

Jaclyn Berardi - 100% Personal Best Performances  !

Hayden Ehrenfeld - 100% Personal Best Performances, 12th place, Bronze Division - 50 breast !

Olivia Gargiulo - 100% Personal Best Performances  !

Allison Gjersten - 100% Personal Best Performances, Bronze Division, 3rd place 100 Breast & Back, 5th place - 50 free; 7th place 50 breast !

Emily Gjersten - 100% Personal Best Performances  !

Alec Greenwald - 100% Personal Best Performances  - 7th place, Bronze Division - 100 Breast !

Gabriella Guglielmi - 100% Personal Best Performances  - 4th place, Bronze Division - 200 fly; 5th place - 50 free & 8th place 200 Breast !

Luke Guglielmi - 9-10 boys, 10th place, Bronze Division - 50 fly !

Nicole Kassabian - 100% Personal Best Performances, Bronze Division,  1st place - 100 & 200 back, 200 breast; 3rd place, 50 fly; 9th place - 100 IM, 10th place - 50 back; 11th place - 200 IM; 12 place - 200 free !

Jacquie Kizer - 100% Personal Best Performances, Bronze Division, 2nd place - 50 breast;4th place - 50 fly & 200 IM, 10th place - 100 IM !

Allison Liu - 100% Personal Best Performances  !

Amelia Lore - 100% Personal Best Performances, Bronze Division, 4th place - 500 free 

Abby Nishiwaki - Bronze Division, 4th place - 200 free; 5th place - 50 free !

 

Michael Romano - 100% Personal Best Performances, Bronze Division, 1st place - 100 free; 2nd place 500 free; 4th place - 200 Free !

Nicole Romano - Bronze Diviaion, 1st place - 100 breast; 2nd place - 400 IM; 5th place, 100, 200 & 500 free; 6th place - 100 back, 8th place, 200 back; 9th place 100 fly !

Emma Scrivo - 100% Personal Best Performances !

Klara Sweeney - 100% Personal Best Performances. Bronze Division, 8th place - 100 free !

Nick Townley - Bronze Division, 1st place - 200 back, 4th place, 100 & 200 breast, 500 free; 7th place - 200 IM; 9th place - 100 free; 14th place - 50 free !

Alec Sirkin - Bronze Division, 2nd place - 100 free; 3rd place - 200 Breast; 4th place - 150 fly, 100 IM, 100 breast; th place - 200 free; 12th place - 50 free !

Kyle Spencer - 100% Personal Best Performances !

Klara Sweeney - 9-10 Girls: Silver qualifier in 50 free, 100 IM !

Sarah Vumbacco - Bronze Division, 3rd place - 200 Free; 4th place - 100 breast !

Rachel Weisglass - 11-12 Girls: Bronze Division, 2nd place - 50 free & fly; 5th place - 100 IM; 8th place - 50 breast; 9th place -100 breast; 11th place - 100 free !

Clara Weller - 9-10 Girls: 100% Personal Best Performances, Bronze Division - 1st place - 50 back !

Frederik Weller - 100% Personal Best Performances, Bronze Division, 2nd place - 100 back; 12th place 50 free; 15th place - 50 breast !

Aidan Wilson - 100% Personal Best Performances, Bronze Division, 3rd place - 200 IM; 5th place - 500 free, 100 back; 9th place - 50 breast & 100 fly; 12 pleace - 100 IM !


 

Congratulations to these swimmers & their families !