Background-image
Wolverines Make Splash - Westchester Swim Champs - Proof is in the Performance !

Wolverines Make a Splash at Westchester Country Swimming Championships !

The Proof is in the Performances – Growing Older – Swimming Stronger !

The Wolverines Smashed Records and walked away with 10 High Point Trophies at the Westchester County Swim Conferences held at Westchester County Club on Thursday, August 8th.


Wolverines Setting Conference Records !

Kate Douglass Age 11 – 12&U 50 Breaststroke and Butterfly !

Brendan Lee – Age 10 – 10&U 50 Freestyle & Breaststroke !


10 Wolverine High Point Champions !

8&U Girls

Natalie Peng- 2nd Place High Point Champion !

8&U Boys

William Scala- 2nd Place High Point Champion !

Aidan Lee- 3rd Place High Point Champion !

10&U Girls
Joy Jiang- 1st Place High Point Champion !

Grace Kujawski- 3rd Place High Point Champion !

10&U Boys

Brenda Lee- 1st Place High Point Champion !

Justin DiSanto- 2nd Place High Point Champion !

Chrisopher Torres- 3rd Place High Point Champion !

12&U Girls

Kate Douglass- 1st Place High Point Champion !

12&U Boys

Nick Torres- 3rd Place High Point Champion !


Congratulations to the following Wolverines Top Performances !


6&U Girls !

25 Freestyle

Molly Scala - 6th Place

Lauren Maierle - 7th Place

25 Backstroke

Molly Scala - 6th Place

6&U Boys !

Kieran Lee – 7rh Place


8&U Girls !

25 Freestyle

Nathalie Peng - 2nd Place

Kait Sweeney - 10th Place

Alexandra Bastone - 16th Place

25 Backstroke

Kait Sweeney - 3rd Place

25 Breaststroke

Nathalie Peng - 2nd Place

Alexandra Bastone - 12th Place

25 Butterfly

Nathalie Peng - 2nd Place

Kait Sweeney - 11th Place


8&U Boys !

25 Freestyle

William Scala - 1st Place

Aidan Lee - 3rd Place

25 Backstroke

Aidan Lee - 1st Place

Ellis Ryan - 8th Place

25 Breaststroke

William Scala - 2nd Place

Aidan Lee - 3rd Place

25 Butterfly

William Scala - 2nd Place

Stephen Vumbacco - 4th Place

Matteo McIver - 9th Place

Nicholas Peng - 13th Place


10&U Girls

50 Freestyle

Joy Jiang - 1st Place

Grace Kujawski - 3rd Place

Megan Lee - 4th Place

Isabella Lippolis - 5th Place

Gillian Camperlengo - 8th Place

50 Backstroke

Joy Jiang - 1st Place

Lizzy Scala - 3rd Place

Isabella Lippolis - 4th Place

Megan Lee - 5th Place

Jackie Kizer - 15th Place

50 Breaststroke

Megan Lee - 2nd Place

Grace Kujawski - 3rd Place

Gillian Camperlengo - 4th Place

Lizzy Scala - 8th Place

Emma Kahle - 15th Place

50 Butterfly

Joy Jiang - 1st Place

Isabella Lippolis - 3rd Place

Grace Kujawski - 4th Place
Lizzy Scala - 8th Place

Nicole Bonanno - 9th Place

Gillian Camperlengo - 11th Place

Abby Douglass - 16th Place


10&U Boys

50 Freestyle

Brendan Lee - 1st Place – New Conference Record !

Justin DiSanto - 2nd Place

Chris Torres - 4th Place

Emmet Santry - 14th Place

Robert Bischof - 16th Place

50 Backstroke

Brendan Lee - 1st Place

Chris Torres - 2nd Place

Jason Amato - 4th Place

Emmet Santry - 5th Place

Dylan Nordstrom - 6th Place

50 Breaststroke

Brendan Lee - 1st Place – New Conference Record !

Justin DiSanto - 2nd Place

Chris Torres - 4th Place

Robert Bischof - 7th Place

Sam Denison - 15th Place

Nicholas Pagnotta - 16th Place

50 Butterfly

Justin DiSanto - 1st Place

Dylan Nordstrom - 3rd Place

Jason Amato - 4th Place

Emmet Santry - 5th Place

Robert Bischof - 6th Place


12&U Girls

50 Freestyle

Kate Douglass - 2nd Place

Maggie Scala - 6th Place

Olivia Scotti - 7th Place

Victoria Tillman - 8th Place

Frankie Garces - 9th Place

Sabrina Vumbacco - 12th Place

Samantha Neuman - 14th Place

50 Backstroke

Frankie Garces - 4th Place

Victoria Tillman - 7th Place

Olivia Scotti - 9th Place

Sabrina Vumbacco - 10th Place

50 Breaststroke

Kate Douglass - 1st Place – New Conference Record !

Victoria Tillman - 3rd Place

Maggie Scala - 4th Place

Theresa Milio - 5th Place

Samantha Neuman - 6th Place

Mia Carroll - 10th Place

50 Butterfly

Kate Douglass - 1st Place – New Conference Record !

Frankie Garces - 5h Place

Sabrina Vumbacco - 6th Place

Maggie Scala - 7th Place

Olivia Scotti - 8th Place

12&U Boys

50 Freestyle

Nick Torres - 3rd Place

Ryan Maierle - 4th Place

Eddie Jin - 10th Place

Cameron Lawrence - 13th Place

50 Backstroke

Ryan Maierle - 4th Place

Cameron Lawrence - 11th Place

Eddie Jin - 14th Place


50 Breaststroke

Nick Torres - 2nd Place

Ryan Maierle - 3rd Place

Michale Romano - 6th Place

Eddie Jin - 7th Place

Alec Sirkin - 10th Place

Michael DiSanto - 12th Place


50 Butterfly

Nick Torres - 2nd Place

Michael Romano - 10th Place

Michael DiSanto - 14th Place


14&U & 17&U Girls

100 Freestyle

Camila Perez-Segnini - 12th Place – 17U Girls

Sarah Vumbacco - 16th Place – 14U Girls

100 Backstroke

Sarah Vumbacco - 6th Place – 14U Girls

Camila Perez-Segnini - 11th Place – 17U Girls

Gabby Guglielmi - 13h Place – 14U Girls

100 Butterfly

Camila Perez-Segnini - 4th Place – 17U Girls

Sarah Vumbacco - 14th Place – 14U Girls


14&U Boys

100 Freestyle

Steven Amato - 8th Place

Christopher Scala - 16th Place

100 Backstroke

Ryan Lee - 11th Place

Steven Amato - 13th Place

100 Breaststroke

Steven Amato - 7th Place

Ryan Lee - 9th Place

Christopher Scala - 12th Place


100 Butterfly

Ryan Lee - 10th Place

Christopher Epes - 16th Place


Congratulations to these swimmers and their families !