Background-image
Wolverines EXCEL at the IMX Trophy Meet !

Wolverines Take Home the Hardware at the IMX Trophy Meet

Much like this years Super Bowl, the result of the IMX Trophy Meet was obvious from the first gun. Wolverines were flying all over the pool; racking up trophies, medals and personal bests along the way.  From the relays on Saturday, where Westchester Aquatics won every relay event it entered, to the trophy presentation Sunday night, Wolverines dominated the competition. Once again the team spirit was awe inspiring, we are a true family on the pool deck. Parents and athletes alike, cheered on the 7 & unders to finish their 100's, encouraged those who lost goggles and gave a big home deck advantage to every close race pushing Westchester to the wall first to get to the prize table!


Let us thank all the volunteers that made this meet possible. Timers, awards, concessions, admissions and the set up crew. We couldn't have done it without you! Each session started on time, and Sunday finished early enough to catch the big game! It was especially nice to see so many siblings helping during the 10&U session, again showing our family ties. 


Now to the results.
 
Relays are a true measure of a team, and from our showing, we are a force on every level.
 
TOP 3 RELAY WINNERS:
 
8&UNDER RELAYS
GIRLS 200 FREE
1st Place - Alexandra Bastone, Abigail Gurden, Kait Sweeney, Katelyn Capuano

BOYS 200 FREE
1st Place - William Scala, Renzo Tsukikawa, Aaron Greenberg, Aiden Lee
3rd Place - Stephen Vumbacco, Joshua Edmonds, David Lopez-Ryan, Michael Weinstein

GIRLS 200 MEDLEY
1st Place - Katelyn Capuano, Alexandra Bastone, Lauren Lee, Abigail Gurden
2nd Place - Alina Zhang, Skye Spencer, Kait Sweeney, Molly Scala

BOYS 200 MEDLEY
1st Place - Aaron Greenberg, Aiden Lee, William Scala, Renzo Tsukikawa 
3rd Place - David Lopez-Ryan, Michael Weinstein, Stephen Vumbacco, Kevin Jiang

9-10 RELAYS

GIRLS 200 FREE

1st Place - Julia Gurden, Gillian Camperlengo, Megan Lee, Joy Jiang
3rd Place - Brooklyn Lopez-Ryan, Olivia Gargiulo, Maggie Moschetta, Elizabeth Scala

BOYS 200 FREE
1st Place - Christian Lee, Jason Amato, Emmet Santry, Dylan Spencer
3rd Place - Jason Greenberg, Nicolas Peckett, Hayden Ehrenfeld, Robert Bischof

GIRLS 200 MEDLEY
1st Place - Joy Jiang, Megan Lee, Julia Gurden, Gillian Camperlengo
3rd Place - Brooklyn Lopez-Ryan, Elizabeth Scala, Klara Sweeney, Maggie Moschetta
BOYS 200 MEDLEY
2nd Place - Emmet Santry, Robert Bischof, Jason Amato, Dylan Spencer

11-12 RELAYS

GIRLS 200 FREE
1st Place - Frankie Garces, Sabrina Vumbacco, Alexa Parry, Kate Douglass
3rd Place - Samantha Neuman, Jessie Lore, Theresa Milio, Maggie Scala

BOYS 200 FREE
1st Place - Ryan Maierle, Yugo Tsukikawa, Thomas Lin, Nick Torres
2nd Place - Justin DiSanto, Eddie Jin, Hunter Kim, Brendan Lee

GIRLS 200 MEDLEY
1st Place - Frankie Garces, Kate Douglass, Sabrina Vumbacco, Alexa Parry
3rd Place - Maggie Scala, Theresa Milio, Jessie Lore, Samantha Neuman

BOYS 200 MEDLEY
1st Place - Thomas Lin, Ryan Maierle, Nick Torres, Yuog Tsukikawa 
3rd Place - Brendan Lee, Hunter Kim, Kyle Spencer, Justin DiSanto

OPEN RELAYS

GIRLS 200 FREE
1st Place - Tessa Garces, Christina Li, Jane Bryce, Nicole Parry
GIRLS 200 MEDLEY
1st Place - Jane Bryce, Nicole Parry, Tessa Garces, Christina Li

BOYS 200 MEDLEY 
The only all 13-14 relay in the event, dropped nearly 4 seconds from their seed time and placed top 7 in a field of much older competition.


IMX POINT TOTAL AWARD WINNERS

7&UNDER GIRLS
1st Place - Kait Sweeney
2nd Place - Alina Zhang
3rd Place - Lauren Lee
4th Place - Claire Weinstein
6th Place - Molly Scala
7th Place - Ariel Greenberg

7&UNDER BOYS

2nd Place - Nicholas Peng
3rd Place - Kevin Jiang
5th Place - Andrew Camperlengo
5th Place - Kieran Lee

8 YEAR OLD GIRLS

1st Place - Alexandra Bastone
2nd Place - Katelyn Capuano
4th Place - Abigail Gurden
5th Place - Skye Spencer
6th Place - Kelly Byrne

8 YEAR OLD BOYS
1st Place - Aiden Lee
2nd Place - William Scala
3rd Place - Renzo Tsukikawa 
7th Place - Aaron Greenberg
8th Place - Michael Weinstein

9 YEAR OLD GIRLS
3rd Place - Natalie Peng
7th Place - Elena Rossi

9 YEAR OLD BOYS
2nd Place - Christian Lee
4th Place - Jason Greenberg
8th Place - Nicolas Peckett

10 YEAR OLD GIRLS
1st Place - Joy Jiang
4th Place - Julia Gurden
5th Place - Megan Lee
7th Place - Gillian Camperlengo

10 YEAR OLD BOYS
1st Place - Emmet Santry
2nd Place - Jason Amato
4th Place - Robert Bischof
6th Place - Dylan Spencer

11 YEAR OLD GIRLS
4th Place - Emily Gjertsen
5th Place - Theresa Milio
6th Place - Grace Kujawski 
8th Place - Caroline Capuano

11 YEAR OLD BOYS
1st Place - Brendan Lee
2nd Place - Yugo Tsukikawa 
4th Place - Justin DiSanto
5th Place - Hunter Kim
6th Place - Chris Torres
8th Place - Eddie Jin

12 YEAR OLD GIRLS
1st Place - Kate Douglas
2nd Place - Frankie Garces
3rd Place - Sabrina Vumbacco
5th Place - Maggie Scala
6th Place - Alexa Parry
7th Place - Samantha Neuman
8th Place - Bridget Montgomery

12 YEAR OLD BOYS
1st Place - Nick Torres
3rd Place - Thomas Lin
4th Place - Ryan Maierle
8th Place - Kyle Spencer

13-14 YEAR GIRLS
1st Place - Jane Bryce
4th Place - Christina Li
8th Place - Julia Rohan

13-14 YEAR OLD BOYS
1st Place - Ryan Lee
2nd Place - Steven Amato
5th Place - Stephen Gray

15-18 YEAR OLD GIRLS

2nd Place - Nicole Parry
3rd Place - Tessa Garces
 

Honor Roll

Jaclyn Berardi - 100% Personal Best Swims!
Adele Bhandari - 100% Personal Best Swims!
Lucy Bischof - 3 Personal Best Swims!
Nicole Bonanno - 1 Personal Best Swim!
Madeline Bryce - 2 Personal Best Swims!
Scott Byrne - 100% Personal Best Swims!
Mia Carroll - 5 Personal Best Swims!
Arden Costello - 100% Personal Best Swims!
Gaby Dobkin - 5 Personal Best Swims!
Joshua Edmonds - 3 Personal Best Swims!
Addison Ehrenfeld - 3 Personal Best Swims!
Hayden Ehrenfeld - 100% Personal Best Swims!
Connor Forrester - 100% Personal Best Swims!
Olivia Gargiulo - 5 Personal Best Swims!
Allison Gjertsen - 4 Personal Best Swims!
Scarlett Kaplan - 100% Personal Best Swims!
Max Li - 2 Personal Best Swims!
Ester Lin - 100% Personal Best Times!
Sara Lin - 1 Personal Best Time!
Allison Liu - 3 Personal Best Times!
David Lopez-Ryan - 100% Personal Best Times!
Brooklyn Lopez-Ryan - 5 Personal Best Times!
Jessie Lore - 3 Personal Best Times!
Isabel Mikheev - 2 Personal Best Times!
Maggie Moschetta - 100% Personal Best Times!
Abby Nishiwaki - 1 Personal Best Time!
Camila Perez-Segnini - 2nd Place OPEN 500 FREE & 1 Personal Best Time!
Nicole Romano - Swam 200FLY & 500FR!
Michael Romano - 1 Personal Best Time!
Alec Sirkin - 2 Personal Best Swims!
Klara Sweeney - 4 Personal Best Swims!
Anastasia Thumser - 3 Personal Best Swims!
Luke Thumser - 100% Personal Best Swims!
Nicholas Tiso - 2 Personal Best Swims!
Matthew Tiso - 4 Personal Best Swims!
Nicholas Townley - 100% Personal Best Swims!
Caroline Turk - 4 Personal Best Swims!
Clara Weller - 5 Personal Best Swims!
Helene Zehe - 4 Personal Best Swims!
Felix Zehe - 2 Personal Best Swims!
Jonah Zisholtz - 100% Personal Best Swims!
 
CONGRATULATIONS TO ALL WOLVERINE SWIMMERS AND THEIR FAMILIES!