Background-image
Sponsors
8 ISLANDER SWIMMERS ARE ZONE 2 ALL-STARS

AIA's Zone 2 All-Stars, 2014

(Front row, L-R:  Owen Cuenca and Oliver Cantal

Middle Row, L-R:  Sophie Klube, Ella Hidalgo, and Hannah Boles

Back Row, L-R:  Ian Ordinario, Arron Clavin, and Kevin Habek)

 

Alameda Island Aquatics is very proud to announce that (8) of our swimmers have qualified to represent Pacific Swimming's Zone 2 at the 2014 All-Star Developmental meet, which will be held at Burlingame High School this Sunday, March 2nd.  Zone 2 will compete against the All-Star Teams from Pacific Swimming's other Zones.  The following swimmers were chosen to represent Zone 2 based on the amount of points they scored in their respective age groups at the Zone 2 Championships held in January:

8-Under Boys:  Owen Cuenca

10-under Girls:  Hannah Boles, Ella Hidalgo and Sophie Klube

10-under Boys:  Oliver Cantal and Kevin Habek

11-12 Boys:  Ian Ordinario

13-14 Boys:  Arron Clavin

 

These (8) swimmers represent a bright future for AIA, as many of AIA's past Zone 2 All-Stars have gone on to represent Pacific Swimming at the Western Zone All-Star Meet and the North American Challenge Cup. The swimmers will get to experience traveling and staying at a hotel with the rest of the All-Star team -- again, perhaps a precursor to higher level All-Star and international competition.

Congratulations to all eight of you swimmers, and good luck at the All-Star Meet this Sunday!

 

Here are highlights of the Zone 2 Championships:

Hannah Boles was AIA's lone individual 1st Place finisher in the meet, in the 10-Under Girls 50 Back, in a time of 33.70.  Three Islanders placed in the top 8 in this event, with Ella Hidalgo finishing in a very close 2nd, with a time of 33.97, and Sophie Klube was 6th, in 34.98.

Hannah, Ella and Sophie teamed up with Grace Wasson, who anchored the 10-Under Girls 200 Medley Relay to a 1st Place finish, in a time of 2:17.06, which is also a new Islanders team record.

 

NEW FAR WESTERN QUALIFYING TIMES:

10-Under Girls

Hannah Boles:  100 Free (3rd), 1:04.41 and 100 IM (5th), 1:14.37

Ella Hidalgo:  50 Free (3rd) 29.44, 50 Fly (7th), and 100 IM (2nd)

Sophie Klube:  50 Free (7th) 30.05, and 50 Back (6th) 34.98

 

NEW JUNIOR OLYMPIC QUALIFYING TIMES:

10-Under Boys

Kevin Habek:  200 Free 2:37.64, and 100 IM, 1:20.74

11-12 Girls

Carly Powers:  50 Free, 28.25, 100 Free, 1:01.64, and 200 IM 2:31.68

13-14 Boys

Anthony Oreshkov:  100 Free 54.33, 100 Back 1:03.68, and 100 Fly 1:02.00

 

NEW "A" TIMES:

8-Under Boys

Matthew Lee:  100 Free, 1:39.27

Michael Oreshkov:  50 Free, 43.88 and 100 Free, 1:38.23

10-Under Girls

Kathryn Connors:  50 Free, 43.36

Alison Hung:  50 Fly, 39.30

Grace Wasson:  100 Free, 1:14.96

10-Under Boys

Jadin Blea Salinas:  50 Fly, 39.64

11-12 Girls

Ashley Hendrawan:  100 Free, 1:03.22, and 100 Breast, 1:23.44

 

NEW "B" TIMES:

10-Under Girls

Gabriella Goss:  50 Breast, 49.95

Alison Hung:  50 Breast, 50.14

10-Under Boys

Brandon Lee:  50 Back, 45.48

11-12 Girls

Anne Connors:  100 Free, 1:08.79, and 100 Breast, 1:35.69

13-14 Girls

Emily Tran:  100 Fly, 1:17.72

 

COMPLETE ZONE 2 RESULTS CAN BE FOUND HERE

http://www.pacswim.org/userfiles/meets/documents/248/1401z2champs.htm