Background-image
Sponsors
JUNIOR OLYMPIC RESULTS

(Seated, L-R:  Oliver Cantal, Hannah Boles, Ella Hidalgo, Audrey Tran, Ashley Hendrawan, Maria Clavin

Standing, L-R:  Julianna Cardenas, Arron Clavin, Ian Ordinario, Catherine Boles, Kevin Habek, Laura Fornshell, Alexa Lum, Rebecca Krause, Maddy Delore, Carly Powers

Missing from photo:  Sophie Klube, Anthony Oreshkov, Grace Wasson

Photo Credit:  Hubert Hidalgo)

 

ISLANDERS HAVE A GREAT JUNIOR OLYMPICS!

 

Nineteen Alameda Island Aquatics swimmers competed at Pacific Swimming's Short Course Junior Olympics, held in Concord, CA on March 14-16, 2014, and all nineteen swimmers made Coach Moy, Coach Linda, and Head Coach Bob very proud that weekend.  As a spectator and parent, it was so much fun to stay for the evening finals, when the top 16 finishers from the morning events competed again for top honors, and to see Alameda Island Aquatics represented in so many events!  Thank you to our wonderful, dedicated coaches for not only getting our swimmers there, but for making them so highly competitive as well!

 

It is impossible to narrow down the Islander swims to a few highlights, so the following is a rundown of each individual swimmer's results -- each swimmer did the Islanders proud!  Finals = the top 8 swimmers from the morning heats (1st-8th Place), and Consolation Finals = the next 8 swimmers (9th-16th Place).

 

10-under Girls:

HANNAH BOLES - placed in (4) Finals:  100 Free (6th) 1:04.44, 200 Free (8th) 2.19.95, 50 Back (3rd) 32.53, 50 Fly (7th) 32.36.

ELLA HIDALGO - made Finals in the maximum of (7) events, and swam to personal bests in all (7) events: 50 Free (4th) 28.82, 100 Free (5th) 1:03.74, 200 Free (4th), 2:17.56, 50 Back (2nd) 32.22, 100 Back (3rd) 1:10.61, 100 Fly (6th) 1:13.26, 100 IM (3rd) 1:10.96.

SOPHIE KLUBE - made Finals in (2) events, and Consolation Finals in (2) events:  50 Back (4th) 33.55, 50 Breast (8th) 37.06, 100 Breast (9th) 1:21.99, 100 IM (9th) 1:12.98

GRACE WASSON - swam to two personal best times:  50 Breast, 41.92 and 100 Breast, 1:28.68

 

10-under Boys:

OLIVER CANTAL - made Finals in (4) events, and Consolation Finals in (2) events:  100 Free (8th) 1:08.97, 500 Free (7th) 6:29.89, 100 Back (5th) 1:17.32, 100 Fly (13th) 1:22.30, 100 IM (8th) 1:16.87, 200 IM (13th) 2:45.58

KEVIN HABEK - made (2) Consolation Finals and swam both in personal best times:  50 Breast (11th) 40.57, 100 Breast (10th) 1:27.22 - New Far Western Qualifying Time.

 

11-12 Girls:

MARIA CLAVIN - swam to 6 personal best times out of 7 events, dropping 11 seconds in 400 IM, 5:12.02

ASHLEY HENDRAWAN - swam to 4 personal best times out of 6 events, winning the Consolation Final in 200 Fly in a New Far Western Qualifying Time of 2:29.56.

CARLY POWERS - swimming 6 events, Carly qualified to swim in the Consolation Final in 200 Free, 2:13.74.

AUDREY TRAN - who only recently aged up to the 11-12 age group, swam both the 50 Fly 31.75, and 100 Fly 1:11.11.

 

11-12 Boys:

IAN ORDINARIO - made (2) new Far Western Qualifying Times*, and swam in (2) Finals and (3) Consolation Finals:  50 Free (8th) 26.53, 100 Free (11th) 57.61, 50 Breast (3rd) 33.61*, 50 Fly (9th) 29.95, 200 IM (11th) 2:21.29*.

 

13-14 Girls:

JULIANNA CARDENAS - competed in 100 Breast, 1:15.26 and 200 Breast, 2:42.48

MADDY DELORE - made (2) Finals and (2) Consolation Finals:  50 Free (7th) 25.12, 100 Breast (7th) in a personal best time of 1:08.79, 100 Fly (15th) 1:01.91, 200 Fly (9th) in a personal best and New Far Western Qualifying time of 2:17.06.

 

13-14 Boys:

ARRON CLAVIN - placed in (5) Final events, making a new Far Western Qualifying Time in 400 IM (3rd) 4:28.31, 200 Back (4th) 2:06.67, 100 Breast (7th) 1:05.73, 200 Breast (4th) 2:19.48, 200 IM (6th) 2:06.88.

ANTHONY ORESHKOV - swam to (2) personal best times out of (4) events in 100 Free 53.59 and 100 Fly 1:00.87.

 

15-16 Girls:

CATHERINE BOLES made Finals in all (7) events, taking 1st place in (5) of those events: 100 Free (1st) 51.68, 200 Free (1st) 1:51.69, 500 Free (1st) 4:56.76, 1650 Free (1st) 17:13.50, 100 Back (2nd) 57.42, 200 Back (1st) 2:03.23, 100 Fly (4th) 58.83.

LAURA FORNSHELL made Finals in all (7) events, taking 1st place in (2) of those events: 100 Free (2nd) 52.16, 200 Free (2nd) 1:54.23, 1000 Free (1st) 10:29.18, 100 Back (3rd) 59.53, 200 Back (3rd) 2:08.01, 200 IM (1st) 2:08.08, 400 IM (2nd) 4:34.60

ALEXA LUM - swam to 4 personal best times out of 5 events and dropped 6.5 seconds to  place 7th in 400 IM, 4:54.73 and 13th in 200 Back, 2:15.89.

 

17-18 Girls:

REBECCA KRAUSE - swam to 5 personal best times out of 7 events, swimming in (2) Consolation Finals, and (5) Finals, making a new Far Western Qualifying time in 100 Fly (3rd) 1:00.60, and taking 1st in 100 Back, 1:02.12.  100 Free (2nd) 57.43, 200 Free (10th) 2:00.79, 500 Free (4th) 5:31.84, 200 Back (10th) 2:15.05, 200 Fly (3rd) 2:14.94.

 

Job Well Done, Islander Swimmers and Coaches!  Congratulations to all!